روز جهانی گردشگری

روز جهانی گردشگری


روز جهانی گردشگری و توریسم

این روز جهانی گردشگری که با عنوان روز جهانی جهانگردی هم شناخته می‌ شود، هر ساله در روز ۲۷ سپتامبر در تمامی نقاط جهان جشن گرفته می‌ شود. روز جهانی گردشگری را می توان بهانه‌ ای در نظر گرفت تا به این طریق ملت‌ های سراسر دنیا از اهمیت و تاثیر صنعت بزرگ سفر و گردشگری بر جامعه ها، اقتصاد، فرهنگ، سیاست، توسعه پایدار و … آگاه گردند و توجه بیشتری به این صنعت نمایند.

سازمان جهانی گردشگری یا به اختصار UNWTO، در آغاز دهه ۸۰ میلادی، روز ۲۷ سپتامبر را به‌عنوان روز جهانی گردشگری نام گذاری نمود و هر ساله شعاری را برای گرامیداشت این روز اعلام می‌ سازد. در این مقاله از بابک ویزا آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد. در سال ۲۰۲۲ میلادی، روز جهانی توریسم و گردشگری با شعار تفکری دوباره برای گردشگری یا به تعبیری، نو اندیشی در گردشگری (Rethinking Tourism) و شعار روز جهانی گردشگری سال ۲۰۲۳ را «گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز» (Tourism and Green Investment) نامگذاری شد.

روز گردشگری در کشور ایران هم همانند دیگر نقاط جهان گرامی داشته می‌ شود و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌ عنوان نماینده گردشگری کشور، برنامه‌ های گوناگونی را در این روز اجرا می‌ نماید. ممکن است پرسش هایی همچون موارد زیر برای شما پیش بیاید که در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  • چرا ۲۷ سپتامبر به‌ عنوان روز جهانی توریسم و گردشگری انتخاب شده است؟
  • شعار روز جهانی گردشگری 2023 میلادی چیست؟
  • روز گردشگری در ایران چگونه برگزار می‌ شود؟

روز جهانی گردشگری چه روزی است؟

روز جهانی توریسم و گردشگری در تقویم جهانی جایگاه مخصوصی دارد و ۲۷ سپتامبر هر ساله برای گرامیداشت سفر و گردشگری جشن گرفته می‌ شود. با توجه به تاریخچه روز جهانی توریسم توجه می شویم که اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی، ۲۷ سپتامبر به‌ عنوان روز جهانی گردشگری نام گذاری گشت. ولی چرا ۲۷ سپتامبر؟

۲۷ سپتامبر، برای سازمان جهانی گردشگری روز به خصوصی است. چرا که درست در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۷۰ میلادی، اساسنامه سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در سازمان ملل متحد به تصویب رسید و ۵ سال بعد سازمان جهانی گردشگری کار خود را آغاز نمود.  مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در جلسه سوم خود که سپتامبر ۱۹۷۹ میلادی در تورمولینوس اسپانیا برگزار شد، تصمیم گرفت از سال ۱۹۸۰ میلادی روز ۲۷ سپتامبر را به‌عنوان روز جهانی گردشگری تعیین کند و این روز را جشن بگیرد.

این سازمان، هر ساله شعاری برای بزرگداشت روز جهانی توریسم و گردشگری اعلام می‌ کند. «سهم گردشگری در حفظ میراث فرهنگی و صلح و درک متقابل» اولین شعار روز جهانی توریسم در ۲۷ سپتامبر سال ۱۹۸۰ میلادی بود. در ماه اکتبر سال ۱۹۹۷ میلادی هم مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری در کشور ترکیه، تصمیم گرفت هر سال یک کشور میزبان را به‌ عنوان شریک این سازمان در جشن روز جهانی گردشگری تعیین نماید.

UNWTO

اهمیت گرامیداشت روز گردشگری

سفر و گردشگری یکی از تجربیات جذاب زندگی انسان است، اما همچنین یکی از صنایع بزرگ و تاثیرگذار جهان است. هدف گرامیداشت روز جهانی توریسم و گردشگری، افزایش آگاهی جوامع و دولت‌ها از ارزش‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی صنعت سفر و گردشگری و نقش آن در توسعه پایدار است.

زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل فعلی سازمان جهانی گردشگری، معتقد است که روز جهانی توریسم فرصتی است برای گردهم آمدن و جشن گرفتن دستاوردهای متعدد و متنوع صنعت گردشگری، تا همه از رشد بی‌نظیر این صنعت در ابعاد مختلف آگاه شوند. قبل از شیوع کرونا، صنعت گردشگری در کشورهای مختلف بسیار مهم بود، اما هنوز جایگاه و تاثیرگذاری آن در اقتصاد، توسعه و ایجاد اشتغال به طور کامل توجه نشده بود. اما با بحران کرونا و آسیب‌های فراوانی که به همراه داشت، صنعت گردشگری به عنوان یک عامل مهم در توسعه پایدار و رشد اقتصادی شناخته شد.

گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری تایید می‌ کند که قبل از شیوع کرونا، سفر و گردشگری ۱۰.۳ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان که معادل ۹.۲ تریلیون دلار است را تشکیل می‌ داد. این موضوع بیان می‌ کند که هر چند کرونا زیان بسیاری به این صنعت وارد کرد، اما بر اساس گزارش این سازمان خصوصی گردشگری، سهم سفر و گردشگری در اقتصاد جهانی از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۳۲ میلادی با نرخ متوسط سالانه ۵.۸ درصد رشد خواهد کرد. در عین حال، پیش‌بینی می‌ شود که اقتصاد جهانی در این بازه زمانی رشد متوسطی حدود ۲.۷ درصد خواهد داشت. این آمار نشان می‌ دهد که صنعت گردشگری چقدر اهمیت و تاثیرگذاری دارد.

روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲

نشست چهل و دوم روز جهانی توریسم در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۵ مهر ۱۴۰۱) در شهر بالی، اندونزی برگزار گردید. این رویداد، به منظور افزایش آگاهی درباره اهمیت گردشگری و ارزش‌ های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی آن، برگزار می‌ شود. در این روز، ذی‌ نفعان زنجیره ارزش گردشگری از رهبران سیاسی و خصوصی تا نمایندگان، جوانان و سفیران بومی، با هم ملاقات خواهند کرد و درباره موضوعات مهم صنعت سفر گفتگو خواهند کرد.

تعدادی از مهم‌ ترین سوالاتی که در این رویداد به آن پاسخ داده شد، عبارت می باشد از:

  • صنعت گردشگری به کدام سو خواهد رفت؟
  • ما می‌ خواهیم در این صنعت به کجا برویم؟
  • و چگونه باید به آنجا برسیم؟

اهداف و خروجی‌ های مورد‌ نظر سازمان جهانی گردشگری نیز به ترتیب زیر اعلام شده است:

  • شناسایی راه‌ حل‌ هایی برای تنظیم مجدد گردشگری برای آینده
  • تقویت اراده سیاسی دولت‌ ها برای اطمینان از قرار گرفتن گردشگری در اولویت سیاست‌گذاری‌ها
  • ایجاد بستر گفتگوی فراگیر برای شناسایی راه‌حل‌ ها و پتانسیل‌ های گردشگری به‌عنوان وسیله‌ ای برای بهبود و تحول
  • تقویت پیام گردشگری به عنوان یک نیروی الهام‌ بخش و تحول‌ آفرین و تقویت نقش UNWTO در تحقق این هدف

شعار روز جهانی گردشگری ۲۰۲۲

سازمان ملی گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی شعار  تفکری دوباره برای گردشگری یا به عبارتی  نواندیشی برای گردشگری (Rethinking Tourism) را به عنوان شعار روز جهانی گردشگری اعلام نمود. هدف اصلی UNWTO از انتخاب این شعار، الهام بخشیدن و کمک به توسعه این صنعت در سراسر جهان بود. با تمرکز بر آینده گردشگری و توجه به بهبود وضعیت آن. روز جهانی گردشگری در سال ۲۰۲۲ میلادی به عنوان فرصتی برای بازاندیشی و نواندیشی درباره گردشگری تعریف شده است.

UNWTO با استفاده از این شعار، قصد داشت تا از طریق آموزش و ایجاد فرصت‌ های شغلی، تأثیر گردشگری بر کره زمین و توسعه پایدار، به توسعه این صنعت کمک کند. این سازمان تأکید می‌ کند که با تفکری دوباره برای گردشگری، باید مردم و سیاره زمین را در اولویت قرار داد و همه بخش‌ های مرتبط، از دولت‌ ها و صنعت‌ ها تا جوامع محلی، را به همراهی برای تحقق یک چشم‌ انداز مشترک و ایجاد بخشی پایدار تر، گسترده تر و انعطاف‌ پذیر تر فراخوانده است.

به علاوه زوراب پولولیکاشویلی، دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، بحران کرونا را فرصتی برای بازاندیشی درباره صنعت گردشگری و سهم آن در زندگی مردم و کره زمین عنوان کرده است؛ فرصتی که باعث بازگشت پایدار تر، فراگیر تر و انعطاف‌پذیر تر گردشگری می‌ شود و کمک خواهد کرد تا همه از مزایای گردشگری به‌طور گسترده و عادلانه بهره‌مند شوند.

بررسی‌ های سازمان جهانی گردشگری مبنی بر افزایش ۲ برابری تعداد گردشگران ورودی بین‌ المللی در ابتدای سال ۲۰۲۲ میلادی نسبت به سال ۲۰۲۱ و ثبت نزدیک به ۲۵۰ میلیون گردشگری بین‌المللی در ۵ ماهه اول ۲۰۲۲ میلادی، نشان می‌ دهد که لغو محدودیت‌ های سفر و افزایش اعتماد مصرف‌ کنندگان، عوامل مهمی در بهبود صنعت گردشگری در آینده است و امید را برای میلیون‌ ها نفر در سراسر جهان زنده خواهد کرد. طبق بررسی‌ های UNWTO، در حال حاضر گردشگری در برخی از مقاصد به سطح قبل از همه‌‌ گیری رسیده یا از آن فراتر رفته‌ است.

شعار روز جهانی گردشگری

شعارهای روز جهانی گردشگری از ابتدا تا به امروز

همانگونه که پیش از این اشاره نمودیم سازمان ملی گردشگری هر ساله شعاری را به منظور گرامیداشت روز جهانی گردشگری اعلام می‌ دارد. شعار های روز جهانی توریسم از سال ۱۹۸۰ میلادی تا به امروز به شرح زیر می باشد:

۱۹۸۰ میلادی: مشارکت گردشگری در حفاظت از میراث فرهنگی، صلح و درک متقابل

۱۹۸۱ میلادی: گردشگری و کیفیت زندگی

۱۹۸۲ میلادی: افتخار و سربلندی در سفر، میزبانان خوب و مهمانان خوب

۱۹۸۳ میلادی: سفر و تعطیلات، حق و مسئولیت همگانی

۱۹۸۴ میلادی: گردشگری برای درک بین‌المللی، صلح و همکاری

۱۹۸۵ میلادی: گردشگری جوانان: میراث تاریخی و فرهنگی برای دوستی و صلح

۱۹۸۶ میلادی: گردشگری نیروی حیاتی برای صلح ملی

۱۹۸۷ میلادی: گردشگری برای توسعه

۱۹۸۸ میلادی: گردشگری: آموزش برای همه

۱۹۸۹ میلادی: گردش آزادانه گردشگران، پدیدآورنده یک جهان

۱۹۹۰ میلادی: گردشگری: صنعتی ناشناخته و تجارتی خدماتی که باید عرضه شود

۱۹۹۱ میلادی: اطلاعات، ارتباطات و آموزش: نیروی محرکه توسعه گردشگری

۱۹۹۲ میلادی: گردشگری: عامل رشد همبستگی اجتماعی و اقتصادی و ارتباط بین مردم

۱۹۹۳ میلادی: توسعه گردشگری و حفاظت از محیط‌زیست: پیش به‌سوی تعادل پایدار

۱۹۹۴ میلادی: پرسنل با کیفیت، گردشگری باکیفیت

۱۹۹۵ میلادی: سازمان ملی گردشگری: ۲۰ سال در خدمت گردشگری جهان

۱۹۹۶ میلادی: گردشگری عاملی برای صلح و بردباری

۱۹۹۷ میلادی: گردشگری: فعالیت پیشتاز قرن ۲۱ در جهت اشتغالزایی و حفاظت محیط زیست

۱۹۹۸ میلادی: همکاری بخش خصوصی و دولتی کلید توسعه و ترویج گردشگری

۱۹۹۹ میلادی: گردشگری: حفاظت از میراث جهانی در هزاره جدید

۲۰۰۰ میلادی: فناوری و طبیعت: دو چالش گردشگری قرن ۲۱

۲۰۰۱ میلادی: گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی تمدن‌ها

۲۰۰۲ میلادی: اکوتوریسم کلید توسعه پایدار

۲۰۰۳ میلادی: گردشگری نیروی محرکه اشتغالزایی، هماهنگی اجتماعی و کاهش فقر

۲۰۰۴ میلادی: گردشگری و ورزش: دو نیروی زنده برای درک متقابل، فرهنگ و توسعه جوامع

۲۰۰۵ میلادی: سفر و حمل و نقل: از رویای ژول ورن تا واقعیت قرن ۲۱

۲۰۰۶ میلادی: گردشگری، غنا می‌بخشد

۲۰۰۷ میلادی: گردشگری، درها را به سوی زنان باز می‌کند

۲۰۰۸ میلادی: گردشگری: پاسخگویی به چالش تغییرات اقلیمی

۲۰۰۹ میلادی: گردشگری: گرامیداشت تنوع‌ها

۲۰۱۰ میلادی: گردشگری و تنوع زیستی

۲۰۱۱ میلادی: گردشگری پیوند دهنده فرهنگ‌ها

۲۰۱۲ میلادی: گردشگری و انرژی پایدار: تقویت توسعه پایدار

۲۰۱۳ میلادی: گردشگری و آب: حفاظت از آینده مشترک

۲۰۱۴ میلادی: توریسم و توسعه اجتماعی

۲۰۱۵ میلادی: یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت

۲۰۱۶ میلادی: گردشگری برای همه: ترویج دسترسی ملی

۲۰۱۷ میلادی: گردشگری پایدار ابزاری برای توسعه

۲۰۱۸ میلادی: توریسم و تحول دیجیتال

۲۰۱۹ میلادی: گردشگری و مشاغل: آینده‌ای بهتر برای همه

۲۰۲۰ میلادی: گردشگری و توسعه روستایی

۲۰۲۱ میلادی: توریسم برای رشد فراگیر

۲۰۲۲ میلادی: تفکری دوباره برای گردشگری

۲۰۲۳ میلادی: گردشگری و سرمایه‌گذاری سبز

گردشگری و توریسم

روز گردشگری در ایران

هر سال به همراه روز جهانی گردشگری، در ایران نیز روز گردشگری جشن گرفته می‌شود. این روز در تقویم ایران معادل روز ۵ یا ۶ مهر هر سال است و با نام روز ملی جهانگردی ثبت شده است. در سال جاری نیز روز توریسم در ایران در تاریخ ۵ مهر جشن گرفته می‌ شود. در سال ۲۰۰۱ میلادی، ایران میزبان روز جهانی توریسم با شعار “گردشگری ابزاری برای صلح و گفتگوی تمدن‌ها” بود. با این حال، در سال‌های اخیر، به طور چشمگیری از فرصت روز جهانی گردشگری در ایران استفاده نمی‌شود و جشن گرفتن این روز معمولاً به برگزاری چند گردهمایی یا کارگاه‌های آموزشی خلاصه می‌شود. مردم نیز اغلب با بازدید نیمه بها یا حتی رایگان از اماکن گردشگری و برگزاری چند جشنواره خلاصه می‌ شود.

۷ مهر ۱۳۹۹ بود که برای نخستین بار روز ملی گردشگری در تقویم رسمی کشور ثبت و از برند ملی گردشگری و سند توسعه توریسم کشور رونمایی گشت. هدف از ثبت روز ملی گردشگری هم استفاده از فرصت روز جهانی گردشگری برای معرفی جاذبه‌ ها و پتانسیل‌ های گردشگری عنوان شده است. امسال هم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، شعار «رویش اندیشه‌ های نو در گردشگری ایران» را به‌ عنوان شعار روز گردشگری در ایران اعلام کرده و برنامه‌ های متنوعی از برگزاری دوره‌ های آموزشی و نشست‌ های تخصصی تا افتتاح چندین پروژه گردشگری در نظر گرفته است.

هفته گردشگری ۱۴۰۲ چه تاریخی است؟

در سال‌ های گذشته به‌ جای صرفا یک روز، یک هفته برای گرامیداشت روز گردشگری در ایران اختصاص داده و اغلب چند پروژه نیز در هفته گردشگری افتتاح یا رونمایی می‌ گردد. هفته گردشگری ۱۴۰۲، از ۵ تا ۱۱ مهر ماه با هدف گرامی‌ داشت روز جهانی جهانگردی در سراسر کشور برگزار خواهد شد. گردشگری خوراک، گردشگری ادبی، گردشگری مذهبی، کشاورزی، سلامت، ورزشی، دریایی، طبیعی، دسترس‌پذیر، علمی، کودک، فرهنگی و اجتماعی از محور های اصلی جشنواره‌ ها و برنامه‌ های هفته گردشگری امسال است که جهت تلاش برای توسعه توریسم موضوعی و انعطاف‌ بخشی به سیاست‌ های گردشگری کشور در راستای شعار روز ملی توریسم ۲۰۲۳ در دستور کار قرار گرفته است.

روز جهانی توریسم مبارک

سفر و گردشگری یکی از بزرگ‌ ترین و لذت‌ بخش‌ترین تجربه هایی است که هر شخصی می‌ تواند داشته باشد. در سال‌ های گذشته در کنار این لذت بزرگ، سفر و گردشگری به ابزاری به منظور تحقق اهداف توسعه پایدار هم تبدیل گشته است. امروزه صنعت گردشگری به‌ عنوان پایه اساسی در توسعه شناخته می‌ گردد و به‌ نحو احسنت در حال پیشرفت می باشد. به همین جهت، گردشگری در همه مناطق جهان در دستور کار دولت‌ ها و سازمان‌ های بین‌المللی قرار گرفته است و در عین حال بسیاری از مقاصد و کسب‌ و کار‌ ها، با چالش‌ ها و مسئولیت‌ های اجتماعی همچون نقش توریسم در تغییرات اقلیمی، سازگار می‌‌ شوند.

در نهایت روز ملی توریسم شانسی است تا دولت‌ ها و ملت‌ ها یکبار دیگر به اهمیت سفر و گردشگری پی ببرند و زیرساخت‌ ها را برای توسعه هر چه بیشتر این صنعت مهیا نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *