ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی چیست؟


ویزای تحصیلی چیست؟

ممکن است برای خیلی از افرادی که تصمیم به مهاجرت به منظور ادامه ی تحصیل را می گیرند، سوال هایی پیش آید. منبع پاسخ گویی به این سوالات باید معتبر باشد. زیرا پاسخ این سوالات گاهی می تواند باید سرعت بخشیدن به فرایند رسیدن شخص به ویزای تحصیلی خود شود حتی با صرف مناسب ترین هزینه. اما برعکس در صورتی که پاسخ های نادرست دریافت نمائید نه تنها می تواند شما را در این مسیر گمراه سازد بلکه باعث هدر رفت زمان و انگیزه و هزینه شما می گردد. به همین دلیل در این مقاله ویزای تحصیلی چیست؟ به اولین سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید به صورت کامل پرداخته ایم. با بابک ویزا همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید:  04135555364

ویزای تحصیلی

موضوع ویزای تحصیلی در واقع پیگیری آموزش و پرورش در کشوری ست که شما آن را به عنوان کشور مقصد انتخاب کرده اید. و یکی از پر متقاضی ترین ویزا ها شناخته می شود. برای دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را دارند، ویزا تحصیلی الزامی است. کشور های مختلف نیز قوانین و هزینه های مختلف و متفاوتی را برای دریافت ویزا و ورود به کشور خود دارند که این قوانین و هزینه ها را وزارت امور خارجه ی کشور مقصد، مشخص می کند و هزینه  به سفارت خانه ی همان کشور پرداخت می گردد.

با استفاده از این ویزا می توانید در مدت زمانی مشخص و معین،در کشوری که برای تحصیل انتخاب کرده اید زندگی کرده و به تحصیل بپردازید. ویزا هایی کوتاه مدت اند که زمان اعتبار آن ها ممکن است، سه ماهه،شش ماهه و یک ساله باشد. البته ویزای دانشجو طبق شرایط تحصیل وی و مدت زمانی که از دوره ی تحصیلش باقی مانده است تمدید می گردد.

به صورت خلاصه می توان گفت که:

“به نوعی از ویزا ها که با اخذ آن شما قادر به ادامه تحصیل در کشور مورد نظر خود باشید ویزای تحصیلی گفته می شود. شما فقط با این نوع ویزای قادر به ادامه تحصیل خواهید بود.”

شرایط اخذ ویزای تحصیلی
شرایط اخذ ویزای تحصیلی

نکات مهم ویزای تحصیلی چیست؟

قبل از اینکه اقدام به درخواست ویزای تحصیلی نمائید، بهتر است به این نکته ها  توجه داشته باشید:

 1. به منظور تحصیل در یک کشور دیگر، نخست می بایست به دنبال کشوری بگردید که با روحیه، خلق و خو و فرهنگ شما سازگار باشد.
 2. در مرحله ی بعدی بهتر است هزینه های تحصیل در کشوری که به عنوان کشور مقصد انتخاب کرده اید را بررسی نمائید، که این هزینه های تحصیل در کشور های گوناگون متفاوت ی باشد.
 3. بعد از انتخاب کشور و همچنین دانشگاه مورد نظر می بایست به یادگیری و تقویت زبانی که در دانشگاه مقصد شما تدریس می گردد بپردازید. به این دلیل که اصولا دانشگاه های بین المللی به دانشجو های بین المللی هم نیاز دارند. از این جهت لازم است تا در آزمون هایی چون آزمون های آیلتس و تافل نیز شرکت کرده و نمره ی قبولی را دریافت نمائید.
 4. کسب مهارت های علمی در سطح بالا می تواند در فرایند پذیرش شما در یک دانشگاه بین المللی تاثیر های مثبتی داشته باشد.
 5. رشته ی متناسب با روحیه و همچنین اخلاق خود را بهتر است در اولویت قرار دهید. سپس بر اساس این اولویت بندی به دنبال دانشگاه مناسبی که سازگار با شرایط شما می باشد، باشید.
 6. در آخر به آماده سازی مدرک های مورد نیاز خود باشید. همه دانشگاه ها قبل از پذیر شما به عنوان یک دانشجو، به بررسی مدارک و رزومه ی شما می پردازند. که در ادامه مقاله ویزای تحصیلی چیست؟ به بحث مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی خواهیم پرداخت.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی چیست؟

همان طور که در ابتدا مقاله ویزای تحصیلی چیست؟ گفتیم، شرایط دریافت ویزای تحصیلی در هر کشوری متفاوت می باشد و این شرایط توسط اداره ی مهاجرت همان کشور تعیین می شود. دو شرط خیلی اساسی و مهم جهت دریافت ویزا که در تمامی کشور ها ثابت و تقریبا یکسان می باشد تمکین مالی فرد مهاجر و متقاضی به ویزای تحصیلی است که نشان دهنده ی داشتن پشتیبانی مالی کامل شخص در طول دوران تحصیل اوست و شرط دیگر دریافت حداکثر نمره ی معدل می باشد. که در ادامه به بررسی این دو شرط می پردازیم.

پشتیبانی مالی

شرایط پشتیبانی مالی برای افراد زیر ۱۸ سال و همچنین افراد بالای ۱۸ سال متفاوت می باشد. در اشخاص زیر ۱۸ سال، سرپرست فرد باید مدارک مالی را ارائه دهد که نشان دهد سرپرست می تواند تمامی هزینه های مربوط به مخارج زندگی و تحصیل او را تامین کند

و در افراد بالای ۱۸ سال، این مدارک تمکین مالی باید مربوط به خود فرد مهاجر باشد و نشان دهد که خود فرد می تواند پشتیبان مالی تمامی هزینه های زندگی و تحصیلی خود در کشور

مقصد باشد. در صورتی که فرد درخواست کننده ی ویزای تحصیلی، بستگان و اعضایی از خانواده اش را در کشور مقصد داشته باشد، آن افراد در  صورت اعلام آمادگی می توانند به فرد، در تامین مخارج زندگی و تحصیلش کمک کنند.

معدل

تمامی دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو شرایط خاصی را دارند، برخی از آن ها برای پذیرش، از آزمون های ورودی استفاده می کنند و برخی دیگر براساس معدل و نمرات فرد درخواست کننده از اخرین موسسه ی آموزشی که در آن جا تحصیل کرده است استفاده می کنند.

یکی دیگر از شروط دریافت ویزای تحصیلی این است که فاصله بین آخرین فارغ التحصیلی فرد تا زمان درخواست پذیرش در کشور مقصد طولانی نباشد، که البته این شرط در بیشتر دانشگاه ها و در مقاطع تحصیلی تکمیلی، رد شده است.

پروسه درخواست ویزای تحصیلی چیست؟

به منظور درخواست ویزای تحصیلی باید پروسه ای را طی کنید که شامل موارد زیر می باشد:

درخواست وقت سفارت برای مصاحبه: این کار به شکل آنلاین و در سایت سفارت صورت می پذیرد، که معمولا با توجه به اینکه تعداد متقاضی ها زیاد است، مدت زمان انتظار کمی طولانی خواهد بود.

تکمیل پرونده ی مدارک خود که جزئیات این مدارک در ادامه مقاله ویزای تحصیلی چیست؟ آورده شده است.

ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی چیست؟

هر کشور با توجه به قوانین خود، اسنادی را از درخواست کنندگان ویزای تحصیلی طلب می کند اما یک دسته از مدارک در لیست همه مدارک مورد نیاز کشور ها قرار دارند که از آن مدارک با نام مدارک عمومی یاد می گردد، که این مدارک عبارت اند از:

 پاسپورت معتبر

 • نخستین مدرک حتمی و مورد نیاز برای هرگونه سفر خارج از کشور پاسپورت می باشد.
 • هر کشوری شرایط ویژه خود برای دریافت و اعتبار پاسپورت دارد.
 • اعتبار آن نیز به پایان اعتبار پاسپورت شما بستگی دارد.
 • برای مهر های مورد نیاز، می بایست حداقل دو صفحه ی سفید در پاسپورت خود داشته باشید.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج

سند دیگری که باید به مدارک درخواست شما پیوست شود، نامه ایست در جهت تایید از سوی دانشگاه مقصدی که شما برای آن درخواست ارسال نموده اید. برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مقصد، می بایست به وب سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمائید، سپس فرمی را تحت عنوان فرم پذیرش، تکمیل سازید. در این مرحله شما می توانید به همه دانشگاه هایی که جهت تحصیل در آن ها می خواهید اقدام کنید، درخواست بفرستید. بدین شیوه اطلاعات شما بررسی می گردد. درخواست ویزای تحصیلی باید بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه مورد نظر شما صورت پذیرد.

گواهی تمکن مالی

گواهی تمکن مالی، گواهی است که به کشور مقصد اطمینان می دهد که شما در مدت زمان تحصیل خود در کشور مقصد، دارای تمکن مالی هستید که این گواهی به دو صورت به سفارت کشور مقصد شما ارایه می گردد:

 • روش اول به این صورت می باشد که یکی از بستگان شما در کشور مقصد، گواهی را ارائه کند، تا نشان بدهد که می تواند تا پایان دوره ی تحصیلی، شما را حمایت مالی نماید.
 • روش دوم این است که خود فرد متقاضی گواهی تمکین مالی را به ارزشی که سفارت مقصد درخواست نموده است ارائه دهد.

 اثبات دانشجو بودن در کشور مبدا

در زمان درخواست ویزای تحصیلی،برای تمامی کشور ها، شما موظف هستید تا با دریافت تاییدیه از سمت موسسه ی آموزشی که در آن مشغول به تحصیل هستید، مدارکی را ارائه دهید تا اثبات کند شما در کشور خود نیز دانشجو می باشید.

انگیزه نامه

 • اهداف فرد پس از به پایان رساندن دوره ی تحصیل خود،
 • اهداف فرد از تحصیل در کشور مورد نظر
 • را تحت عنوان انگیزه نامه می شناسند.

گواهی پایان دوره ی سه سال متوسطه همراه با ترجمه ی رسمی آن

گواهی پایان دوره ی متوسطه یا همان مدرک دیپلم شما، لازم است همراه با ترجمه ی رسمی اش در لیست مدارکی که برای درخواست ویزای تحصیلی به سفارت کشور مقصد ارائه می کنید، قرار گیرد. در این مرحله لازم است به این نکته نیز توجه داشته باشید که کشور مقصد مورد نظر شما، ترجمه ی مدارک شما را به چه زبانی نیاز دارد.

 • گواهی نامه پایان دوره ی پیش دانشگاهی به همراه ترجمه ی رسمی آن
 • گواهی نامه پایان دوره کارشناسی همراه با ترجمه ی رسمی آن
 • گواهی نامه پایان دوره ی کارشناسی ارشد (در صورتی که دارای آن هستید) به همراه ترجمه ی رسمی آن
 • یک فرم که توسط گروه های مسافرتی برای شما تنظیم می شود، که به آن فرم درخواست ویزا گفته می شود.
 • شناسنامه ی فرد درخواست کننده به علاوه ی دو سری کپی از آن، به همراه ترجمه ی رسمی آن
 • عکس پاسپورتی رنگی (دو قطعه)
 • مدارک و سوابق شغلی شخص

زندگی نامه

برای دریافت ویزای تحصیلی، شما باید مدارک مربوطه را ارائه دهید که به صورت یک رزومه بوده و معرف شیوه کلی زندگی شما از دوران کودکی تا مهاجرت تان می‌ باشد. این رزومه باید تمامی فعالیت‌ ها، کار ها و علایق شما را از کودکی تا به امروز شامل شود و تخصص‌ ها و مهارت‌ های شما را به صورت کامل ذکر نماید.

مدرک زبان معتبر

در مرحله بعد شما به مدارک آموزش زبان خود نیاز دارید که به سفارت کشور مقصد اثبات کند که به راحتی می‌ توانید در زمان ویزای دریافتی و پس از مهاجرت به آن کشور، با افراد برقراری ارتباط نمایید و روزمره‌ های خود را بدون مشکل انجام داده و در آخر بتوانید به تحصیل و آموزش بپردازید.

مدارک زبانی که در فرآیند دریافت ویزای تحصیلی تا حد زیادی تاثیر گذار هستند، شامل آزمون‌ های IELTS ، TOEFL ، PTE هستند.

شرایط پذیرش یا رد شدن از ویزا
شرایط پذیرش یا رد شدن از ویزا

مشاوره ویزای تحصیلی

همانطور که شاید مطلع باشید، اقدامات مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی بسیار گسترده است. بنابراین، بسیار مهم است که بدانید از کجا شروع کنید و چه کار هایی را باید انجام دهید. به همین دلیل، توصیه می شود که با مشاوران معتبر در این زمینه صحبت کنید تا به شما در فرآیند اخذ ویزا کمک کنند.

توصیه اکید داریم قبل از انتخاب مشاوره پذیرش تحصیلی خود، در مورد آن سازمان یا شخص خوب تحقیق نمائید و سوابق آن ها را نیز در نظر بگیرید. انتخاب مشاور ای که کار بلد نباشد می تواند هزینه، زمان و اعتبار تحصیلی شما را از بین ببرد.

آیا شرایط سنی برای ویزای تحصیلی وجود دارد؟

وابسته به مرکز آموزشی یا دانشگاهی که از آن پذیرش می‌ گیرید، شرایط ممکن است متفاوت باشد. برخی دانشگاه‌ها ممکن است گپ تحصیلی و سن بالا مورد قبول واقع نگردد. بنابراین، برای پاسخ به این سوال به سایت دانشگاه مقصد خود مراجعه نمائید.

میزان هزینه اخذ ویزای تحصیلی چیست؟

در کل، نمی‌ توان هزینه ویزای تحصیلی را به صورت یک عدد مشخص در نظر گرفت، زیرا هر کشور و هر دانشگاه ممکن است هزینه‌های مختلفی داشته باشند. با این حال، اگر می‌ خواهید این کار را به موسسه ها و شرکت‌ ها بسپارید، حتماً سعی کنید با موسسات معتبر همکاری کنید.

آیا پذیرش تحصیلی برای اخذ ویزا ضروری است؟

بله، زمانی که برای درخواست ویزا به سفارت مراجعه می‌ کنید، در صورتی که نامه پذیرش دانشگاه مورد نظر را در پرونده خود نداشته باشید، سفارت ممکن است پرونده شما را بررسی نکند. بنابراین، شما باید به سفارت اعلام کنید که تصمیم دارید در کدام دانشگاه تحصیل کنید و دانشگاه هم با درخواست شما موافقت کرده باشد.

اخذ ویزای تحصیلی با بابک ویزا

بابک ویزا افتخار دارد که در خدمت دانشجویان و همچنین افرادی باشد که به دنبال مهاجرت به کشور مقصد چه به منظور تحصیل و چه کاری می باشند، باشد. مشاوران حرفه ای ما با سال ها تجربه در این زمینه می توانند شما را در کمترین زمان و کمترین هزینه ممکن یه کشور هدف برسانند.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید:  04135555364

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *