کشور ترکیه

کشور ترکیه

کشور ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی می باشد که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب غرب آسیا و خاورمیانه واقع گشته است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ ای در جنوب شرق اروپا) قرار گرفته است. در این بخش از سایت بابک ویزا به شناخت کلی از کــــشور ترکیه دست خواهیم یافت. با ما تا انتهای مطلب همراه بمانید.

این کشور بـا ۴۵۲‘۷۷۹ کیلومتر وسعت و با جامعه آماری ۰۰۰‘ ۱۹۳‘۷۲ تن جمعیت در سال ۱۳۸۴شمسی – ۲۰۰۵میلادی، از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است و همچون پلی آسیا را به اروپا متصل می‌ سازد. بخش‌ آسیایی ترکیه که سراسر شبه‌ جزیر ی آناتولی – که به آن آسیای صغیر نیز گفته می شود- را در بر می‌ گیرد، با ۶۸۸‘۷۵۵ کیلومتر وسعت، ۹۷٪ از خاک ترکیه را تشکیل می‌ دهد و بخش اروپایی آن با ۷۶۴‘ ۲۳۷ کیلومتر وسعت در سرزمین تـراکیه، واقع در جـنـوب شرقی شبه‌ جزیرۀ بالکان و قارۀ اروپا واقع است.

موقعیت جغرافیایی ترکیه

کشور ترکیه از شمال به دریای سیاه، از جنوب به کشور های سوریه، عراق و دریای مدیترانه، از غرب به دریای اژه و کشور های یونان و بلغارستان، و از شرق به‌ کشور های گرجستان، ارمنستان، آذربایجان (جمهوری خودمختار نخجوان) و ایران محدود می باشد و از لحاظ تقسیمات کشوری به ۸۰ استان یا ایل تقسیم می‌ شود.

کشور ترکیه

شهر های مهم ترکیه

پایتخت ترکیه شهر آنکارا می باشد که در طبق آمار سال ۱۳۷۹شرقی و ۲۰۰۰میلادی. ۰۰۰، ۳۱۹، ۴ تن جمعیت داشته است و بزرگ‌ ترین شهر آن استانبول با ۰۰۰‘۰۴۱‘۱۰ تن جمعیت است.

زبان و نوشتار رسمی و غیر رسمی کشور ترکیه

  • زبان رسمی در ترکیه زبان ترکی است.
  • خط نوشتاری این زبان در ترکیه تا ۱۳۰۷شمسی و ۱۹۲۸میلادی خط عربی بود، اما در آن سال خط لاتین جایگزین آن شد.
  • پس از ترکی، زبان‌ های کردی و سپس عربی بیشترین تداول را در ترکیه دارد. در میان کردان ترکیه دو گویش کرمانجی و زازا رایج است. کرد های استان حکاری به کردی کرمانجی، و کرد های ساکن در دیگر نقاط ترکیه به کردی زازا گفت‌ و گو می‌ کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *