تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا


تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا و چگونگی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را در این مقاله از بابک ویزا به صورت کامل برای شما آماده نموده ایم. در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتر داشتید، می توانید با کارشناسان مجرب گروه بابک ویزا تماس بگیرید. کشور ایتالیا اولین کشور در اروپا و همچنین سومین کشور در جهان جهت سهولت ورود دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می باشد. کشور ایتالیا دانشگاه های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی نظیر همچون دانشگاه‌ های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین با رتبه های جهانی بالا می باشد.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

به منظور تحصیل در ایتالیا می توانید با زبان های ایتالیایی و یا زبان انگلیسی تحصیل نمائید. در آخر قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا می بایست دوره های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون های مربوطه که در تهران و اصفهان برگزار می شود را پشت سر بگذارید. کافی است کتاب های Espresso را به عنوان منبع استفاده نمائید و برای گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا به زبان ایتالیایی اقدام کنید. تحصیل در ایتالیا در انواع مقطع ها از طریق سفارت ایتالیا صورت می پذیرد.

شناخت تحصیل در ایتالیا

در سال 2023، تحصیل در ایتالیا با توجه به گذشت از زمان همه گیری بیماری کرونا شرایط مناسب تری پیدا کرده است. کشور ایتالیا به دلیل عضویت در اتحادیه اروپا، استاندارد های بالایی در حوزه های مختلف مثل بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش های بیمه ای و دیگر موارد دارد. به علاوه کشور ایتالیا به دلیل داشتن تاریخ و تمدن دیرینه تقریبا مشترک با ایران دارای نقاط مشترک فرهنگی زیادی می باشند که این نکته را می توان به صورت شفاف در زندگی روزمره و فرهنگ مردم هر 2 کشور دید. در ادامه به معرفی دوره های تحصیل در کشور ایتالیا می پردازیم:

 

تحصیل در ایتالیا در دوره ابتدایی از سن 5 سالگی شروع شده و طول مدت دوره ابتدائی 5 سال است. پس از سپری کردن دوره ابتدایی وارد یک دوره 3 ساله متوسطه می شوید که در آن دروس ریاضیات و علوم پایه بسیار مهم می باشد که در پایان آن ها امتحانات داخلی برگزار می گردد و دوره 5 ساله دبیرستان آغاز می گردد و در آخر دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت کرده و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می نمائید.

کشور ایتالیا یکی از پرطرفدارترین کشور های اروپایی یه منظور ادامه تحصیل می باشد. رتبه بالای دانشگاه های کشور ایتالیا و قدمت طولانی دانشگاه های آن و به علاوه هزینه های زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به دیگر کشور های اروپایی پایینتر می باشد. همچنین استفاده از بورسیه های گوناگون تحصیلی سالانه هزاران متقاضی ادامه تحصیل را در داخل و خارج از اروپا به این دانش آموزان می دهد.

زبان مورد نیاز برای تحصیل در کشور ایتالیا

زبان تحصیل در ایتالیا، ایتالیایی و انگلیسی می باشد که بیش از 170 رشته در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری ارائه می گردد.

"</p

درس خواندن در مدارس ایتالیا

دوره های تحصیلی در مدارس کشور ایتالیا به شرح زیر است:

دوره مهد کودک

این دوره 3 ساله شامل سنین 3 تا 6 سالگی است. تحصیل در مهد کودک های کشور ایتالیا اجباری نمی باشد. تعداد دانش آموزان شرکت کننده در این مقطع در حال افزایش است.

دوره ابتدایی

این دوره از سن 5 سالگی شروع می شود و درواقع ابتدای شروع دوره های تحصیلی اجباری از این مقطع است.

دوره متوسطه

این دوره برای سنین 11 تا 14 سال می باشد. دروس این دوره به قدری سخت است که هم به صورت عمومی و هم به صورت تخصصی به دانش آموزان ارائه می شود و برخی از این دروس شامل زبان ، هنر ، ورزش و کامپیوتر می باشد.

دوره دبیرستان

این دوره شامل سنین 14 تا 19 سال می شود و افراد استاندارد های گوناگون تحصیلی را برای ورود به دانشگاه تجربه می نمایند. برای اجازه ورود به دبیرستان، نیاز به گواهینامه پایان دوره مقدماتی متوسطه است و هدف از قانون گذاری های خاص و نوآوری های آزمایشی ارشاد دانش آموزانی می باشد که لازم است درباره شغل آینده آن ها یا ادامه تحصیلات در دبیرستان تصمیم بگیرند.

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

طول تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی 3 تا 6 سال است. به منظور اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا می بایست در آزمون وروردی شرکت نمائید. ولی بعضی از دانشگاه ها و رشته ها بدون آزمون نیز دانشجو پذیرش می کنند. دانشجویان دوره کارشناسی اجازه کار دانشجویی تا 20 ساعت در هفته را دارند و این مورد کمک خیلی خوبی به تامین هزینه های دانشجو می کند.

جهت تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی لازم است اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و همه ریز نمرات به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه کنید و نمره حداقل 6 زبان آیلتس را در آزمون آیلتس داشته باشید.

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا در دوره کارشناسی ارشد به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی می باشد که دوره تحصیل دو سال بوده و جهت اخذ پذیرش لازم است مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی ارائه گردد. بدین ترتیب امکان گرفتن بورسیه نیز خواهد بود. به منظور تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ایتالیا باید اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات مدرک کارشناسی به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه گردن. به علاوه کسب نمره حداقل 6 زبان آیلتس را در آزمون آیلتس یکی دیگر از شروط تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا است. یکی از مزایای تحصیل در ایتالیا این می باشد که دانشجویان می توانند بورسیه تحصیلی تا 7000 یورو را سالیانه دریافت نمایند.

تحصیل دکترا در ایتالیا

طول دوره تحصیل دکترا در ایتالیا در حدود 3 الی 5 سال می باشد و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی می توانید این مقطع را پشت سر بگذاربد که دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی الزامی بوده و امکان اخذ بورسیه برای متقاضیان این مقطع نیز هست. برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکترا باید تمام ریز نمرات مدارک دیپلم، پیش دانشگاهی، کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا ایتالیایی و کسب حداقل نمره 6 آیلتس را داشته باشید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در خارج از کشور با هدف ادامه تحصیل، به ویژه در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی، در همه کشور ها مناسب نمی باشد. برای تحصیل در این رشته‌ ها، شما باید در کشوری با دانشگاه‌ های معتبر تحصیل کنید. یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی، کشور ایتالیا است. ایتالیا در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی دارای کیفیت بالای آموزش است و یکی از مزایای تحصیل در این کشور هزینه‌ های مقرون به صرفه در تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است.

 

برای اخذ پذیرش در رشته پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا، باید در آزمون آیمت شرکت کنید که سالی یک بار در شهر های مهم جهان برگزار می‌ شود. برای متقاضیان ایرانی و کشور های حوزه خلیج فارس و ترکیه، شرکت در آزمون آیمت نزدیک و مناسب است. آزمون آیمت شامل دروس ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌ شناسی و اطلاعات عمومی و هوش است. برای افرادی که علاقه‌ مند به تحصیل به زبان ایتالیایی هستند، شرکت در آزمون TOLC-MED الزامی است. تحصیل در رشته‌ های پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا به دلیل وجود بورسیه‌ های تحصیلی، بسیار محبوب است. با این حال، به دلیل وجود دانشگاه‌ های با کیفیت بالا و نیازمندی به آزمون ورودی و ظرفیت محدود پذیرش، کار آسانی نیست.

آزمون IMAT ایتالیا

کسانی که متقاضی به تحصیل در ایتالیا در رشته های پزشکی و دندان پزشکی می باشند باید در آزمون آیمت شرکت نمایند که یک آزمون صد دقیقه ای دارای 60 سوال بوده و به صورت تستی برگزار می شود. این آزمون ویژه متقاضیانی می باشد که قصد درس خواندن در دوره پزشکی یا دوره جراحی را دارند و به زبان انگلیسی می باشد و در کشورهای بسیاری این امتحان برگزار می شود.

فرمت آزمون ورودی پزشکی در ایتالیا آزمون IMAT

 •  بخش اول آزمون دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل 22 سوال
 • بخش دوم و سوم و چهارم آزمون دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی شامل 38 سوال می باشد.

زمان ثبت نام این آزمون در ماه تیر و مرداد هر سال و در اواخر شهریور ماه برگزار می گردد.

از سال 2009 دانشگاه های ایتالیا، دوره پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا را ارائه نمودند. نخستین دانشگاه، دانشگاه پاویا و پس از آن میلان و دانشگاه های رم و ناپل بودند. دوره پزشکی در ایتالیا یکی از با اعتبار ترین دوره های پزشکی در کل جهان می باشد. دانشجویان بسیاری از تمام دنیا حتی از کشورهای کانادا و امریکا به منظور درس خواندن در ایتالیا در رشته پزشکی راهی این کشور می گردند. به این دلیل که برخلاف کشور های آمریکا و کانادا، تحصیل پزشکی در ایتالیا بسیار مقرون به صرفه تر است.

افرادی که قبولی در آزمون را کسب می کنند، می توانند از همه مزایای درس خواندن در ایتالیا استفاده نمایند. شهریه این رشته سالیانه، 4 تا 8 هزار یورو می باشد که با توجه به وضعیت درآمد خانواده، تا حدودی می تواند کاهش یابد. به علاوه، دانشجویان می توانند از تسهیلات کمک هزینه مثل بورسیه تحصیلی همچون سایر رشته ها بهره مند گردند.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان

دانشجویانی که تصمبم به تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان را دارند، لازم است اطلاعات کافی و مورد نیاز زبان ایتالیایی به منظور زندگی در ایتالیا را دارا باشند. افراد متقاضی تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا لازم است سطح متوسط آموزش زبان ایتالیایی را گذرانده باشند.

اکثر دانشگاه های ایتالیا گواهی زبان ایتالیایی مانند CILS یا CELI را برای دانشجویان بین المللی اجباری کرده اند. نداشتن مدرک TOEFL، IELTS به منظور تحصیل در ایتالیا برای دانشجویانی که زبان مادری آن ها انگلیسی است قابل قبول است. در صورتی که متقاضیان در زمان ثبت نام در دانشگاه های ایتالیا به زبان ایتالیایی مسلط نباشید، بسیاری از دوره های برای دانشجویان بین الملل در دانشگاه های ایتالیا ارائه خواهد شد. مدرک زبان ایتالیایی در حد b2 و یا انگلیسی در سطح آیلتس 6 نیاز دارد.

"</p

مزایای تحصیل در ایتالیا

همانطور که در بخش های قبل گفته شد، تحصیل در برخی از رشته ها و دانشگاه ها به مدرک زبان نیاز نیست. اما با توجه به محدودیت این ظرفیت ها بهتر است با ارائه مدرک زبان، شانس خود را در مسیر پذیرش در دانشگاه های متنوع بالا تر ببرید. در ادامه بررسی می کنیم که تحصیل در ایتالیا چه مزایایی دارد:

 • کیفیت بالای تحصیل
 • هزینه مناسب تحصیل
 • امکان دریافت بورسیه های تحصیلی برای متقاضیان ایرانی
 • رنکینگ بالای دانشگاه های ایتالیا
 • شهرت جهانی دانشگاه های ایتالیا
 • کیفیت بالای زندگی در ایتالیا
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی
 • تفاهم فرهنگ ایتالیا و ایران

هزینه تحصیل در ایتالیا

 • در مقاطع کارشناسی و ارشد سالانه بین 1000 تا 7500 یورو نسبت به دانشگاه و مقطع تحصیلی متغیر است. که البته تا 90% بنا به شرایط، می توانید از تخفیف در شهریه استفاده نمایید.
 • شهریه سالیانه مطالعه در ایتالیا در مقطع دکتری در دانشگاه های دولتی از 140 یورو تا 1200 یورو در سال متغیر هستند.
 • دانشگاه‌ های خصوصی ایتالیا معمولا شهریه‌ های بیشتری را نسبت به دانشگاه‌ های دولتی دریافت می‌ کنند و در اکثر آن‌ ها، شهریه دانشجویان اروپایی و خارج از اتحادیه اروپا یکسان است. شهریه دانشگاه‌ های خصوصی ایتالیا به طور متوسط از 6000 تا 20000 یورو در سال متغیر است.

جدول 10 دانشگاه برتر ایتالیا بر اساس رتبه بندی معتبر QS و شهریه سالیانه آنها:

1دانشگاه پلی تکنیک میلان Polytechnic University of Milan889 تا 3892 یورو
2دانشگاه بلونیا University of Bologna500 تا 1400 یورو
3دانشگاه ساپیینزا رُم University of Rome – La Sapienza1200 تا 2800 یورو
4دانشگاه پاددوا University of Padua2533 تا 2948 یورو
5دانشگاه میلان University of Milanبالای 5856 یورو
6دانشگاه پلی تکنیک تورین Polytechnic University of Turinبالای 3821 یورو
7دانشگاه پیزا University of Pisa2400 یورو
8دانشگاه ویتا سالوت سن رافائل Vita-Salute San Raffaele Universityبالای 20000 یورو
9دانشگاه فدریکو دوم (ناپل) University of Naples Federico II1500 یورو
10دانشگاه ترنتو University of Trento1000 تا 5600 یورو

مدارک مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی ایتالیا

مدارکی که جهت اخذ پذیرش تحصیلی نیاز است شامل موارد زیر می باشد:

 1. ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات
 2. ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 3. ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات
 4. ترجمه مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات
 5. مدرک زبان مورد قبول دانشگاه (مانند آیلتس 6 یا مدرک B2 ایتالیایی)
 6. داشتن پروپزال (به خصوص در مقطع دکتری)
 7. مدرک زبان
 8. مقاله ISI به (خصوص در مقطع دکتری)
 9. البته اطلاعات فوق به طور کلی برای تمام رشته ها می باشد و بسته به مقطع و شرایط دانشگاه ها متغیر است.

برای گرفتن مدرک زبان ایتالیایی متقاضی باید در آزمون چیلز و آزمون چیلی شرکت نموده و بعد از کسب نمره قبولی درخواست اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کند.

تحصیل مقطع دکترا در ایتالیا

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

 1. ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات ترجمه شده به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 2.  ترجمه مدرک لیسانس (و فوق لیسانس برای متقاضیان مقطع دکتری) به همراه ریزنمرات به زبان ایتالیایی با تایید دادگستری و وزارت امور خارجه
 3.   شرح دروس اخذ شده دوره لیسانس (تنها برای متقاضیان مقطع فوق لیسانس در صورت درخواست دانشگاه) به زبان ایتالیایی یا انگلیسی
 4.  فرم A پر شده جهت رشته و دانشگاه پذیرفته شده
 5. ترجمه شناسنامه به زبان ایتالیایی
 6. پرینت لاتین حساب بانکی 3 ماهه اخیر
 7. دو نسخه از پذیرش دانشگاه
 8.  دو نسخه کپی از صفحه اول پاسپورت و پذیرش به همراه یک نسخه کپی از کلیه مدارک تحصیلی به همراه کپی از صفحات فارسی
 9.  رزرو هتل از اولین روز تاریخ بلیط  پرواز تا حداقل 20 روز اول اقامت
 10.  نامه بانکی (به لاتین) به نام شخص دانشجو و یا یکی از والدین دانشجو با حداقل موجودی حساب معادل مبلغ 7500 یورو به ازای هر یک سال درس خواندن در ایتالیا.
 11. گواهی های زبان انگلیسی در سطح B2 یا گذراندن حداقل 2 سال آکادمیک در یکی از مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و یا نامه دانشگاه مبنی بر عدم نیاز به مدرک زبان
 12. 7- 5 قطعه عکس 3.5 در 4.5 سانتی متر رنگی و پشت نویسی شده به زبان انگلیسی
 13. اصل گذرنامه
 14. فرم پر شده درخواست روادید
 15. رزرو بلیط پرواز
 16. مبلغ 100 یورو به صورت نقدی

شرایط تحصیل در ایتالیا 2023

در ابتدا هیچ گونه محدودیت سنی و شرایط سنی تحصیل در ایتالیا برای متقاضیان وجود ندارد. اما محدودیت سن برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا از مواردی است که باید به آن توجه کرد. طبق این توافقنامه هزینه های تحصیلی ایتالیا برای افراد زیر 18 سال تعلق نمی گیرد.

زمان اقدام برای دانشگاه های ایتالیا

فرصت اقدام برای دانشگاه های مختلف جهت تحصیل در ایتالیا متفاوت میباشد اما برای اغلب آنها حدودا تا ماه اوریل هر سال میتوانید اقدام کنید و پس از مشخص شدن نتایج در صورت قبولی و کلاس ها از ماه سپتامبر و اکتبر شروع خواهد شد. ظرفیت دانشگاه ها محدود است، لذا باید زودتر اقدام کنید.

شرایط زندگی در ایتالیا

شرایط تحصیل در کشور ایتالیا و هزینه های تحصیل در این کشور بسته به شرایط خاص متفاوت است. میانیگن هزینه تحصیل در ایتالیا بین 500 تا 800 یورو است و بسته به شرایط افراد می تواند کم یا زیاد شود.

اعزام دانشجو به ایتالیا در بابک ویزا

گروه بابک ویزا با سال ها تجربه و دارا بودن بیش از هزار پرونده موفق، متقاضی عزیز را در امر ادامه تحصیل یاری می دهند. تحصیل و اعزام دانشجو به ایتالیا یکی از مناسب ترین موقعیت ها برای مهاجرت به ایتالیا است. با گروه بابک ویزا قادر خواهید بود در کمترین زمان موفق به اخذ پذیرش ویزا دانشجویی در ایتالیا شوید. ممنون که تا انتهای این مطلب همراه ما بودید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید با مشاوران ما صحبت نمائید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *