وسایل لازم مهاجرت

وسایل لازم مهاجرت


معرفی وسایل لازم مهاجرت

در حال آماده شدن برای سفر به کشور دیگری هستید تا یک کسب و کار تازه در کشور مقصد را آغاز کنید و یا بمنظور تحصیل اقدام به مهاجرت کرده اید؟ تبریک می‌ گوییم که بعد از گذراندن این همه مرحله های سخت و شاید طاقت فرسا که برای گزراندنشان زحمت کشیده اید، عاقبت بلیط سفر به کشوری که در ذهن دارید را در دست دارید و در پس از چند روز آینده یک ماجراجویی جدید را در یکی از بهترین کشور های خارجی آغاز خواهید کرد. واقعا باید به خودتان افتخار کنید که چنین قدم بزرگ و مهمی برای زندگی آینده خود برداشته‌اید که آغاز گر فصل تازه ای در مسیر کاری یا تحصیلی شما خواهد بود. کی از مواردی که می تواند برای شما سردرگم کننده باشد، وسایل لازم برای مهاجرت است. خوشبختانه در این مقاله از بابک ویزا به بررسی کامل وسایل لازم برای مهاجرت می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

همانطور که گفته شد، بخشی از نگرانی که شما دارید می تواند به دلیل عدم اطلاع از نیازمندی‌ ها و تجهیزات مورد نیاز برای مهاجرت باشد و همینطور چگونگی آماده سازی آن‌ ها. اما مهم تر از همه، زمان‌ بندی انجام این مسائل است. شما باید به موقع برای روز سفر خود آماده شوید و بدانید چه کار ها را در چه زمانی باید انجام دهید. برای این‌ کار، باید یک برنامه‌ ریزی منظم داشته باشید. تصمیم گرفتیم در این مقاله وسایل لازم مهاجرت بابک ویزا، یک چک لیست برای متقاضیان سفر و مقاجرت تهیه کنیم و به همراه زمان‌ بندی انجام کار های مختلف برای این سفر مهم، لیستی از تجهیزات مورد نیاز را در دسته‌ بندی‌های مختلف فراهم کنیم. اما قبل از قرار دادن چک لیست تجهیزات مورد نیاز برای سفر به کشور مقصد، زمان‌بندی انجام این مسائل و نحوه آماده سازی برای آن را، همراه با یک سری نکات دیگر که باید به آن ها توجه کنید، برایتان توضیح خواهیم داد.

نکات قابل توجه برای مهاجرت

در ادامه مقاله وسایل لازم مهاجرت، تعدادی از بهترین نکته‌ ها برای مهاجرت به کشور دیگر را مطرح می کنیم تا به برنامه ریزی برای آماده سازی سفر به کشوری که در ذهن دارید، کمک کنیم.

 • در جمع کردن وسایل مورد نیاز خود عجله نکنید. مطمئن باشید که در آخر تمام وسایلی که نیاز دارید را آماده خواهید کرد. اما در عین حال، نباید همه چیز را به روز آخر موکول کنید. چک لیست‌های ما در تراست به شما کمک خواهند کرد که از ۳ ماه مانده به تاریخ پروازتان، قدم به قدم همه چیز را با برنامه ریزی پیش ببرید.
 • تا زمانی که نمی‌دانید چه وسایلی باید بردارید، لوازم خود را جمع نکنید. شما می‌توانید با مراجعه به این لینک از برخی قوانین اطلاع پیدا کنید.
 • آب و هوای کشوری مثل در تابستان خنک و معتدل است و در زمستان هم به دمای انجماد می‌رسد. البته، معمولا در زمستان همیشه زیر دمای انجماد است. بنابراین، بررسی کنید که آب و هوا و دمای منطقه‌ای که قصد دارید در آنجا اقامت کنید، در زمان رسیدن شما چطور است و مهم‌تر از آن، بر اساس فصل، وسایل خود را جمع کنید.
 • ببینید که آیا واجد شرایط مراقبت‌های بهداشت عمومی در مشور مقصد هستید یا خیر. در غیر این‌ صورت، به بیمه درمانی خصوصی فکر کنید.

زمان بندی برای آماده سازی وسایل لازم برای مهاجرت

نحوه آماده سازی وسایل مورد نیاز برای مهاجرت، ۳ ماه قبل از پرواز

اگر از مدت‌ ها پیش بدانید که برای مهاجرت به کشوری که در ذهن دارید، به چه نیاز هایی برخواهید خورد و چگونه باید برنامه ریزی کنید، می‌ توانید برنامه‌ ی بهینه ای را پیاده کنید و بدون هیچ استرس یا نگرانی کار های خود را به ترتیب و به موقع انجام دهید. با این کار، وقت کافی برای همه چیز خواهید داشت و اگر در حین آماده‌ سازی وسایل لازم مهاجرت، مشکلی پیش بیاید، می‌دانید که وقت کافی برای آماده شدن برای سفر آماده‌ سازی کنید.

وسایل مورد نیاز سفر در روز پرواز

 • بلیط پرواز و هتل خود را رزرو کنید.
 • با جستجو در بازار مسکن منطقه مورد نظر خود شروع کنید.
 • اگر فرزندی دارید، آنها را از مدرسه یا دانشگاه خود مطلع کنید که به زودی به آنجا خواهید رفت. همچنین، از آنها درخواست کنید که هر گونه مجوز جابجایی یا مدارک دیگری که ممکن است نیاز داشته باشید را برای شما ارسال کنند.
 • شرایط قرنطینه و واکسیناسیون حیوانات خانگی خود را بررسی کنید.
 • درباره مشاوران جابجایی حرفه‌ای تحقیق کنید و قیمت های مورد علاقه خود را جویا شوید.
 • مدارک و اسناد لازم برای اقامت در کشور مقصد را بررسی کنید تا همه آنها در دسترس شما باشند؛ به خصوص ویزا. همچنین، از تاریخ انقضای گذرونامه خود اطمینان حاصل کنید که به زودی منقضی نمی شود.
 • بررسی کنید که آیا به گواهی رانندگی بین المللی نیاز دارید یا خیر. اگر فکر می کنید که به آن نیاز دارید، اقدام کنید. یا اگر تاریخ انقضای آن نزدیک است، آن را تمدید کنی. اما این فرآیند ممکن است زمان بر باشد و نباید به آخرین روز ها موکل شود.
 • اگر قصد فروش خانه خود را دارید، آن را برای فروش قرار دهید. اما اگر قصد دارید آن را به رهن یا اجاره به شخص دیگری بگذارید، به مستاجر خود اطلاع دهید که به مدت کمتر از ۳ ماه دیگر مهاجرت خواهید کرد.
 • شروع به فکر کردن درباره لوازم ضروری و مهم خود کنید. اگر قصد فروش هر یک از لوازم خانگی یا چیزهای دیگر مانند خودرویتان را دارید، بهتر است از الان به دنبال یافتن مشتری برای آن ها باشید.

نحوه آماده سازی لوازم مورد نیاز برای مهاجرت ۲ ماه قبل از پرواز

 • شروع به تهیه یک لیست از لوازمی کنید که قرار است در هر چمدان قرار بگیرند. با این کار، می‌ دانید که هر دسته از لوازم دقیقا در کجا قرار دارند.
 • از تمام مدارک خود یک نسخه کپی برابر اصل هم تهیه کنید تا در صورت بروز مشکلاتی از قبیل مفقودی، جای نگرانی خاصی نباشد. علاوه بر این، از تک تک مدارک اسکن شده و مجازی خود نیز یک نسخه چاپی تهیه کنید.
 • پرونده‌ های پزشکی خانواده خود را از پزشک خانوادگی‌ خود دریافت کنید و در مورد گزینه‌ های مراقبت بهداشتی در کشور مقصد خود نیز تحقیق کنید.
 • بانک‌ هایی که در آن‌ ها حساب دارید را از مهاجرت خود مطلع کنید و اجازه دهید که در مورد افتتاح حساب و شرایط آن در خارج به شما کمک کنند و سپس به دنبال باز کردن حساب بانکی در کشور مقصد خود باشید.
 • هرگونه بدهی که باقی مانده را پرداخت کنید. به ویزه بدهی‌ هایی که در روند اپلای و یا اخذ ویزا باقی مانده است.
 • در صورت تمایل اقوام، دوستان و آشنایان دیگر را از سفر خود مطلع کنید تا اگر مهمانی خداحافظی یا هر نوع مراسم خاص دیگری در نظر دارند، برای شما برگزار کنند.

آماده سازی وسایل مورد نیاز برای مهاجرت ۱ تا ۲ هفته مانده به پرواز

 • خوب فکر کنید و با مشورت نزدیکان خود یک لیست از لوازم مورد نیاز خود را در چند هفته اول شروع زندگی در کشور جدید تهیه کنید.
 • مقداری پول نقد که حتما و حتما پول رایج کشور مقصد یاشد، تهیه کنید تا وقتی که به مقصد رسیدید، با مشکل نقد کردن پول مواجه نشوید.
 • تمام اسناد، مدارک و کاغذهای مورد نیاز خود را آماده کنید.
 • اطمینان پیدا کنید که تمام دارو هایی که می‌ توانید داشته باشید را تهیه کرده‌ اید و چک کنید که آیا در کشور مقصد هم با همین اسم شناخته می‌ شوند و یا اسم دیگری دارند. این کار برای این باید انجام شود که اظهار کنید چه دارو هایی به همراه خود دارید.
 • چمدان‌ های خود را آماده کنید.
 • محل اقامت خود در کشور جدید را یک بار دیگر بررسی کنید.
 • گلدان‌ ها، گیاهان، وسایل فاسد شدنی درون یخچال یا فریزر خود را در اختیار شخص مورد اعتماد خود قرار دهید تا از آن‌ ها نگهداری کند.
 • دادن وکالت نامه رسمی به پدر، مادر یا یکی دیگر از افراد مورد اعتماد خود تا در صورت لزوم، بتواند کار های شما در ایران را انجام دهد.

آماده سازی وسایل لازم مهاجرت در روز پرواز

سرانجام روز موعود فرا رسید. احتمالا چند شبی است که نمی‌توانید راحت بخوابید و استرس دارید. اما در صورتی که تمامی مراحل گفته شده در این مقاله را قدم به قدم انجام داده یا بررسی کرده باشید، هیچ جای نگرانی نخواهید داشت و می توانید با خیالی آسوده به سفر بروید. حالا نیاز ایت که موارد مهمی و وسایل لازم مهاجرت در روز پرواز را چک کنید.

 • مطمئن شوید که تمام مدارک را برداشته‌اید و هیچ کدام را در منزل جا نگذاشته‌اید.
 • مطمئن شوید که تمام لوازم ضروری در کیف دستی شما قرار دارند و چیزی از قلم انداخته نشده.

لیست وسایل مورد نیاز مهاجرت

لطفا لیست وسایل مورد نیاز برای سفر را در دفترچه یادداشت خود یا در گوشی موبایل ثبت کنید و با ما در تراست به اشتراک بگذارید. اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی ابعاد و وزن چمدان‌ های همراه خود در وب سایت شرکت هواپیمایی است که بلیط خود را از آنجا خریداری کرده‌اید. قطعا هیچ یک از شما تمایلی ندارید که هزینه‌های سنگین بار اضافی را پرداخت کنید.

لیست وسایل مورد نیاز برای مهاجرت
لیست وسایل مورد نیاز برای مهاجرت

لوازم ضروری برای مهاجرت که باید در کیف دستی خود قرار دهید

همان طور که می‌توانید انتظار داشته باشید. کیف دستی شما باید شامل وسایل و لوازمی باشد که در حین سفر خود به آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در کیف دستی شما وجود داشته باشد. مدارک شناسایی هستند که در ادامه به هر کدام از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 1. گذرنامه
 2. پرینت بلیط هواپیما
 3. شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت و گواهینامه به همراه ترجمه آن‌ ها
 4. گواهینامه بین المللی
 5. مدارک ازدواج یا طلاق و همین طور سرپرستی بچه‌ ها در صورت طلاق به همراه ترجمه
 6. رزومه و سوابق کاری به همراه توصیه نامه اساتید در صورت مهاجرت تحصیلی و توصیه نامه از مدیران فعلی برای مهاجرت کاری
 7. نامه پذیرش از مدرسه، کالج یا دانشگاه برای فرزندان و یا خودتان
 8. مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه ترجمه آن‌ ها و نتیجه آزمون‌ های زبان
 9. پول نقد
 10. وسایل مهمی چون طلا و جواهر
 11. آدرس‌ ها، شماره تلفن‌ ها و اسامی مهمی که به آن‌ ها نیاز پیدا خواهید کرد.
 12. مدارک رزرو هتل یا اقامتگاه موقت

چند نکته مهم

پول نقد

هر مقداری پول نقد که با خود می خواهید ببرید، می بایست قید نمائید. همچنین، بیش تر از ۱۰ هزار دلار نیز نمی‌ توانید به صورت نقد با خود همراه ببرید. در غیراین صورت، ممکن است جریمه شوید.

طلا و جواهرات

در صورتی که طلا یا جواهرات بیشتر از نیاز با خودتان حمل می‌کنید، باید وزن و قیمت آن‌ها را قید کنید. توجه کنید که فاکتور آن‌ها را هم با خودتان همراه داشته باشید تا بتوانید اثبات کنید که به خود شما تعلق دارند (اما برای احتیاط، آن‌ها را جدا از هم قرار دهید). حتما و حتما با گوشی خود از تک تک آن‌ها عکس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *