فرصت شغلی پزشکی در آلمان

فرصت شغلی پزشکی در آلمان


شناخت نحوه اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان

رشته پزشکی یکی از محبوب‌ ترین رشته‌های تحصیلی در سراسر جهان است و جذابیت زیادی برای متقاضیان دارد. به خصوص برای پزشکان، امکان اقامت در کشور آلمان می‌ تواند یک فرصت عالی باشد. همچنین، شغل و حرفه پزشکی رویای بسیاری از افراد در سنین جوان است. هر ساله، تعداد زیادی دانشجو برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و زیرشاخه‌ های آن انتخاب می‌ کنند. علاوه بر تحصیل، اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان نیز محبوب شده است.

آلمان یکی از کشور های ثروتمند اروپایی است و قدرت صنعتی و اقتصادی بالایی دارد. به دلیل اهمیت بالای رشته پزشکی در این کشور، آلمان بودجه زیادی را برای تحقیقات و پژوهش‌های پزشکی اختصاص می‌دهد. در آلمان، دانشجویان پزشکی بعد از 6 سال تحصیل در رشته پزشکی، علاوه بر امتحانات دانشگاهی و متمرکز در سطح ایالتی، باید در یک آزمون سراسری شرکت کنند. این آزمون معمولاً در هر ایالت برگزار می‌ شود و شامل دو بخش شفاهی و کتبی است. برای قبولی در این آزمونات، متقاضیان اقامت در آلمان باید موفق باشند. در غیر این صورت، مدرک و اجازه کار پزشکی به آنها اعطا نخواهد شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، فرد می‌تواند مدرک پزشکی خود را دریافت کند.

در ادامه، شرایط کار پزشکی و دریافت فرصت شغلی در آلمان را بررسی خواهیم کرد.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

استخدام گروه درمانی در کشور آلمان

از بین راه‌ های مختلف برای مهاجرت پزشکان به کشور های آلمان و اتریش، شرکت در دوره‌ های Hospitation, Observation Guidelines و Observation Programs بدون شک راهی آسان‌ تر است. این دوره‌ ها با ثبت‌ نام متقاضیان در بیمارستان‌ ها و کلینیک‌ های آلمانی که توسط وزارت بهداشت ایران و آلمان تایید شده‌ اند، برگزار می‌ شوند. هدف این دوره‌ ها آشنایی پزشکان از کشور های دیگر با آخرین روش‌ های آموزشی و پزشکی در رشته‌ های مختلف است.

طبق آخرین آمار های گزارش شده از سایت نظام پزشکی در کشور آلمان، بیش از ۲۰۰۰۰ پزشک خارجی در این کشور به کار مشغول هستند. بیشترین تعداد این پزشکان از کشور های زیر می‌ باشند:

 • کشور اتریش
 • کشور یونان
 • کشور روسیه
 • کشور لهستان
 • کشور ایران

به دلیل بالا بودن سطح پزشکی در کشور آلمان این کشور رتبه سوم در سطح جهان از لحاظ پزشکی را دارد و لیست این کشور ها به ترتیب عبارتند از:

 1. کشور آمریکا
 2. کشور انگلیس
 3. کشور آلمان
 4. کشور فرانسه
 5. کشور کانادا
 6. کشور استرالیا

استخدام گروه درمانی در کشور آلمان

طبق قوانین کشور آلمان، پزشکانی که تابعیت اتحادیه اروپا ندارند و فارغ التحصیل پزشکی عمومی از خارج از اتحادیه اروپا هستند، با قوانینی که برای پزشکان آلمانی و پزشکان تابعه کشور های اتحادیه اروپا اعمال می‌ شود، متفاوت می‌ باشند. این قاعده برای پزشکان ایرانی نیز صدق می‌ کند و پزشکانی که تصمیم می‌ گیرند در کشور آلمان ادامه تحصیل دهند، دو گزینه دارند:

ادامه تحصیل در مقاطع تخصص بالینی

اولین گزینه که بسیار محبوب است و بسیاری از پزشکان در این زمینه تحقیق می‌ کنند، ادامه تحصیل در مقاطع تخصص بالینی یا کلینیکال در رشته‌ های مختلف است.

ادامه تحصیل در مقطع دکترا در رشته های علوم پزشکی

دیگر گزینه، ادامه تحصیل در مقطع دکترا یا (PhD) در رشته‌ های پایه علوم پزشکی در دانشگاه‌ های کشور آلمان است.

هر یک از این گزینه‌ ها شرایط خاص خود را دارند و سیستم ورود به آن ها نیز متفاوت است. زمانی که یک پزشک می‏ خواهد وارد سیستم تخصص آلمان شود و پذیرش بگیرد، باید مراحل زیر را طی کند:

 • گرفتن پذیرش از یک بیمارستان یا کلینیک در کشور آلمان یعنی یک پزشک متخصص و پروفسوری که بر اساس قوانین آلمان، اجازه گرفتن دستیار یا رزیدنت را دارد، باید حاضر شود شخص را به عنوان دستیار یا رزیدنت خود، در کلینیک، بیمارستان و یا مطب خود بپذیرد.
 • گرفتن اجازه‏ کار طبابت یا اجازه‏ کار پزشکی در آن بیمارستان و یا کلینیک است یعنی باید به اداره‏ مربوطه در آن ایالت مراجعه شود تا اجازه کار دریافت شود.
 • بعد از گرفتن این دو مدرک، مراجعه به اداره‏ کاری آن شهری است که بیمارستان یا کلینیک در آن‏جا واقع شده و گرفتن اجازه‏ کار است و این امر بدین علت می باشد که در آلمان ، سیستم تخصص، علاوه بر تحصیل، کار هم می باشد، یعنی وقتی یک پزشک ایرانی می‏ خواهد وارد سیستم تخصص در آلمان ‏شود، تحصیل و کار در کنار هم است.
 • مراجعه به سفارت آلمان در کشور خود و و از آن‏ طریق درخواست ویزای خود را ارائه دهد.

شرایط لازم برای دریافت فرصت شغلی در آلمان

برای اینکه پزشکان فارغ التحصیل از کشور های غیر از اتحادیه اروپا بتوانند در سیستم پزشکی آلمان مشغول به کار شوند، ابتدا باید در یک آزمون ارزش مساوی شرکت کنند که توسط ایالت مربوطه برگزار می‌ شود. قبولی در این آزمون نشان‌ دهنده این است که متقاضی دارای تخصص کافی برای انجام کار پزشکی در آلمان است و برای ادامه تحصیل، کسب تخصص و یا دریافت مجوز تمرین حرفه پزشکی، گذراندن این آزمون ضروری است.

در سال‌ های اخیر به دلیل کمبود پزشکان متخصص در آلمان، این کشور برنامه‌ ای دراز مدت را برای ورود پزشکان عمومی از کشور های غیر از اتحادیه اروپا در زمینه دریافت تخصص در دستور کار خود قرار داده است و به همین دلیل هر سال تعداد زیادی متخصص به بیمارستان‌ های آلمان جذب می‌ شوند.

فرصت شغلی پزشکی در آلمان

امتحان ارزش مساوی برای دریافت فرصت شغلی پزشکی در آلمان

پزشکان در سایر کشور ها، می‌ توانند با قبول در آزمون ارزش مساوی در سطح پزشکی آلمان، که نیاز به حداقل ۶ سال تحصیل دارد، شرکت کنند و مورد ارزیابی قرار بگیرند. این آزمون به‌ صورت گروه‌ های حداکثر ۵ نفره برگزار می‌ شود و عموماً به‌صورت شفاهی است. محتوای این آزمون شامل پزشکی داخلی، جراحی و سؤالات عمومی پزشکی مانند سم شناسی و فارماکولوژی است که بیشتر به‌ صورت عملی می‌ باشد و انتظار می‌ رود متقاضیان بتوانند نمره قبولی را دریافت کنند. متقاضیان باید در نظر داشته باشند که برای موفقیت در این آزمون، تسلط به زبان آلمانی ضروری است.

لازم به ذکر است که در بعضی از ایالت‌ های کشور آلمان، آزمون ارزش مساوی حذف شده است و در بیمارستان‌ های کشور آلمان، با توجه به رزومه متقاضی و با موافقت بیمارستان و مناسب بودن شرایط فرد، متقاضی می‌ تواند مستقیماً درخواست پذیرش برای دستیاری تخصص در بیمارستان را ارائه دهد. این اقدام جدید است و به دلیل نیاز کشور آلمان به پزشکان متخصص و انعطاف‌پذیری بیمارستان‌ ها در قبول و پذیرش افراد، اتخاذ شده است.

شناخت دوره انطباق (Die Anpassungszeit)

دوره انطباق یا “Die Anpassungszeit”، یک دوره ایست که متقاضیان در یک محل درمانی یا بیمارستان در حال آماده شدن برای آزمون ارزش مساوی هستند. این دوره ممکن است حداقل ۶ ماه تا حداکثر ۱۸ ماه طول بکشد و در این مدت، متقاضی فرصت دارد تا در آزمون مربوطه شرکت کند. در صورتی که در آزمون مردود شود، می‌ تواند خود را برای شرکت مجدد در آزمون‌ های بعدی آماده کند.

زمانی که متقاضی نمره قبولی را کسب کند، دوره انطباق به پایان می‌ رسد و متقاضی با دریافت حقوق و مزایا به عنوان پزشک دستیار (Assistenzarzt)، کار خود را آغاز می‌ کند. لازم به ذکر است که با توجه به نوع تخصص انتخابی توسط متقاضی، این دوره که در پایان منجر به دریافت تخصص خواهد شد، ممکن است بین ۴ تا ۶ سال طول بکشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به آلمان و اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان، با مشاوران مجموعه بابک ویزا تماس بگیرید.

به دلیل تحولات به وجود آمده در بازار کار کشور آلمان ، در حال حاضر تقاضا برای پذیرش پزشکان خارجی که در امتحان ارزش مساوی موفق به کسب نمره‌ قبولی شده اند، در این کشور و برخی از کشورهای اروپایی دیگر بسیار بالا است و متقاضی می ‌تواند با انجام کار و دریافت تخصص اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل نماید.

قرارداد بین متقاضی و بیمارستان در کشور آلمان

در ابتدا، یک پزشک عمومی که متقاضی دریافت تخصص یا کار به عنوان پزشک دستیار در کشور آلمان است، باید یک بیمارستان را پیدا کند که متقاضی را برای گذراندن دوره‌ های مورد نیاز پذیرش کند. در صورت موافقت بیمارستان، متقاضی باید یک قرارداد را با آن بیمارستان منعقد کند و در صورت انعقاد قرارداد، مراحل لازم برای دریافت اجازه اقامت موقت، کار پزشکی و سایر موارد ضروری در کشور آلمان را انجام دهد.

گاهی اوقات، متقاضیان اقامت در آلمان برای انجام مصاحبه یا تنظیم قرارداد دعوت می‌ شوند. در این صورت، آن ها باید آمادگی لازم برای مصاحبه را داشته باشند و با تسلط به زبان آلمانی، در مصاحبه‌ های مورد نیاز با مسئولین، اساتید و پزشکان متخصص مربوطه موفق باشند. همچنین، قرارداد ها معمولاً برای مدت زمان دوره انطباق یا دوره دستیاری که متقاضی در آن آماده شدن برای امتحان ارزش مساوی یا قبولی در آن را تضمین می‌ کند، تنظیم می‌ شود. در این قرارداد ها، موارد زیر ممکن است ذکر شود:

 1. حقوق دريافتي
 2. مدت ‌زمان استخدام آزمايشي
 3. مدت‌ زمان قرارداد كار
 4. محل خدمت
 5. مخارج خوراك و سكونت
 6. كلاس زبان
 7. شركت در دوره های تخصصي و مخارج آموزش در چارچوب امتحان ارزش مساوي

بیمارستان ‌ها برای کار و تخصص پزشکی در آلمان

Universität Klinikum

این نوع از بیمارستان ها به‌ عنوان بیمارستان‌ های دانشگاهی شناخته ‌شده ‌اند و معمولاً تعداد آن ‌ها کم است و در برخی از ایالت ‌ها به آن بورسیه اختصاص می ‌دهند.

Universität Klinikum
Universität Klinikum

Akademisches Lehrkrankenhaus

این نوع از بیمارستان ها به ‌عنوان بیمارستان ‌های آموزشی دانشگاهی شناخته ‌شده ‌اند و برخلاف قبلی که متعلق به دانشگاه هستند، در تملک دانشگاه‌ها نیستند بلکه با دانشگاه‌ ها قراردادهای آموزشی می ‌بندند و با یکدیگر همکاری می‌ کنند و نیز در چارچوب این قراردادها پزشکان می ‌توانند دانشجویان پزشکی خود را در مقطع پزشکی عمومی برای گذراندن دوره ‌های آموزشی و دوره 12 ماهه‌ کارآموزی به این بیمارستان‌ ها می ‌فرستند. Universität Klinikum و Akademisches Lehrkrankenhaus از نظر آموزشی با هم در ارتباط می باشند اما از لحاظ سیستم اداری از هم مستقل هستند.

بیمارستان‌های خصوصی کشور آلمان

این بیمارستان شامل بیمارستان ‌های نهادهای مختلف مذهبی، شهرداری ‌ها، کلیساها و نهادهای خصوصی دیگر می باشد.

لازم به ذکر است که مدارک پزشکان ایرانی که در بیمارستان Universität Klinikum و Akademisches Lehrkrankenhaus تخصص خود را گرفته باشند در ایران توسط وزارت بهداشت قابل ارزیابی می باشد. وضعیت پزشکی که در بیمارستان ‌ها یا مطب ‌های خصوصی دوره‌ پزشکی خود را گذرانده باشد از لحاظ وزارت بهداشت فعلاً مشخص نیست و در حال بررسی می باشد.

مزایای اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان

قبل از اقدام به گذراندن مراحل، مزایای استخدام پزشکان در کشور آلمان به شرح زیر می باشد:

 • استخدام پزشک در آلمان به صورت تضمینی صورت می پذیرد.
 • حقوق و مزایا بالا طبق قوانین کار کشور آلمان
 • بدون محدودیت سنی در پذیرش متقاضی کار پزشکی در کشور آلمان
 • اخذ اقامت دائم کشور آلمان را به همراه خواهد داشت
 • مهاجرت خانوادگی به کشور آلمان (صدور ویزا برای همه ی اعضای خانواده متقاضی شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال)

شرایط مورد نیاز برای دریافت فرصت شغلی در آلمان

شرایط مورد نیاز برای استخدام پزشکان در آلمان عبارتند از:

 1. فارغ التحصیل رشته های پزشکی مانند پزشک عمومی، پزشک متخصص، دندانپزشک
  توانایی اخذ نمره زبان C1 آلمانی
 2. گذراندن دوره معادل سازی مدرک

فرصت شغلی پزشکی در آلمان

حقوق دریافتی پزشکان دستیار در کشور آلمان

میانگین حقوق دریافتی پزشکان دستیار در کشور آلمان حدود 40.000 تا 50.000 يورو در سال است (بدون كسورات قانوني) و اين مبلغ براي پزشكان متخصص 80.000 يورو می ‌باشد.

مدارک لازم برای مهاجرت کاری و دریافت فرصت شغلی پزشکی در آلمان

مدارکی که برای مهاجرت کاری و اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان نیاز دارید به شرح زیر است:

 • رزومه استاندارد آلمانی به همراه عکس جهت مهاجرت و اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان
 • کپی اول پاسپورت (امضا شده) جهت مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • دانشنامه و زیر نمرات جهت مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • کارت عضویت پزشکان جهت مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • پروانه دائمی پزشکی در صورت موجود بودن جهت مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • پروانه مطب در صورت موجود بودن جهت مهاجرت و دریافت فرصت شغلی پزشکی در آلمان
 • ترجمه شناسنامه یا کارت ملی جهت مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • گواهی تاییدیه از بیمارستان یا دانشگاه ( ترجیحاً 3 سال سابقه كار بيمارستاني .براي اخذ پذيرش از بیمارستان‌ها اين سابقه كار مهم است)
 • گواهی اشتغال در کلینیک یا بیمارستان مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • ۶ قطعه عکس (خانم ها بدون حجاب) مهاجرت و اخذ فرصت شغلی پزشکی در آلمان
 • ارائه گواهی سلامت جسمانی مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • ارائه گواهي عدم سوء پيشينه مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه سازمان نظام پزشكی مهاجرت کاری پزشکان به کشور آلمان
 • ترجمه رسمی مدارک فوق باید به زبان آلمانی و با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه باشد که به تایید سفارت آلمان برسد.

فرصت شغلی پزشکی در آلمان با بابک ویزا

گروه بابک ویزا افتخار دارد سال ها در خدمت پزشکان و متخصصینی که قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارند باشند. مشاوران بابک ویزا به شما در دستیابی هرچه سریع تر به دریافت فرصت شغلی پزشکی در آلمان و همینطور به روز ترین و دقیق ترین اطلاعات مورد نیاز در مسیر مهاجرت کمک خواهد کرد. با مشاوران ما تماس بگیرید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *