دعوت نامه

دعوت نامه


مواردی که لازم است درباره دعوت نامه بدانید…

بسیاری از افرادی که تصمیم سفر به یک کشور خارجی را دارند، با این پرسش می توانند مواجه گردند که دعوت نامه چیست و چه استفاده هایی دارد؟ برخی از افراد تنها بر این باور هستند که دعوتنامه باید از سمت یکی از آشنایان و اقوام آن‌ ها ارسال شده و برای سفر های کوتاه و گردشگری مناسب است. اما باید این نکته را بیان کنیم که دعوت نامه انواع متفاوتی دارد و برای اهداف گوناگونی از آن استفاده می‌ شود. تقریباً در هر روش مهاجرتی، بیشتر افراد از یک دعوت نامه استفاده می‌ کنند.

پرسش بعدی که برای افراد می تواند این باشد که روش ارسال دعوتنامه به چه صورت است و از چه کسانی می‌توان نامه دعوت دریافت کرد؟ برای پاسخ به این سوال هم دوباره باید اشاره کرد که این شرایط با توجه به نوع نامه دعوت می‌ تواند متفاوت باشد. در راستای شناخت شرایط ارسال دعوت نامه، مدارک، انواع و نحوه ارسال دعوتنامه، در این مقاله از بابک ویزا، تمامی نکته های ضروری برای علاقه‌ مندان به مهاجرت از طریق دریافت دعوت نامه ارائه شده است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

دعوت نامه چیست؟

دعوتنامه‌ ها به طور معمول برای افرادی که به دنبال کار های سفر یا مهاجرت خود هستند، بیشتر آشنا می باشد. اما بسیاری از افراد ممکن است با این سوال روبرو شوند که دقیقاً دعوتنامه چیست و چگونه ارسال می‌ شود و چگونه به سفر یا مهاجرت از طریق دعوتنامه کمک می‌ کند. برای افرادی که قصد سفر به کشور های خارجی را دارند، آشنایی با نامه دعوت رسمی و قوانین مربوط به آن بسیار ضروری است. به همین دلیل، در ادامه این بخش به توضیحات بیشتری درباره دعوتنامه می‌ پردازیم و نامه دعوت رسمی را معرفی می‌ کنیم.

دعوتنامه یا Invitation letter، نوشته‌ ای رسمی است که توسط یک فرد یا یک سازمان به فرد یا گروه دیگری ارسال می‌ شود تا آن‌ ها را به یک رویداد، مراسم، سفر گردشگری، مصاحبه کاری، جلسه کاری یا هر نوع فعالیت دیگری دعوت کند. فردی که در یک کشور خارجی اقامت داشته باشد، می‌ تواند با ارسال دعوتنامه، تعهد کند که شرایط اقتصادی لازم برای سفر شخص دریافت کننده این نامه دعوت وجود دارد. تنها افرادی که شهروند یک کشور باشند یا بیشتر از ۲ سال در آن کشور اقامت داشته باشند، می‌ توانند دعوتنامه برای سایرین ارسال کنند.

افرادی که یکی از اقوام یا آشنایان آن‌ها در کشور خارجی اقامت داشته و تمکن مالی تعیین شده توسط آن دولت را داشته باشند، می‌ توانند دعوتنامه رسمی برای سفر به آن کشور خارجی دریافت کنند. در برخی موارد، برای شرکت در همایش‌ ها، سمینار ها و مراسم‌ های مختلفی که در کشور های خارجی برگزار می‌ شود، شرکت یا مرکز میزبان برای تمامی مهمانان خود دعوتنامه رسمی با مدت مشخص ارسال می‌ کند تا بیان کند که هزینه‌ های مربوط به این فرد تا این تاریخ به صورت تضمین شده پرداخت خواهد شد.

انواع دعوت نامه

"انواع

در قسمت قبل، این سوال که دعوتنامه چیست به طور کامل داده شد. ولی شاید اکنون خیلی از افراد با این سوال رو به رو گردند که نامه دعوت چند نوع دارد. همچنین بهترین نوع دعوتنامه به منظور سفر به کشور خارجی کدام می باشد؟ دعوتنامه  تنها یک نوع ندارد و با توجه به شرایط متقاضی و فرد ارسال کننده و همچنین شرایط فرستادن دعوتنامه می تواند فرق کند. در ادامه این قسمت، نگاهی کوتاه به انواع نامه دعوت می اندازیم.

دعوت نامه خویشاوندی

در روش دعوت نامه خویشاوندی، یکی از آشنا ها و اقوام شخص مورد نظر می تواند برای او نامه دعوت ارسال نماید. خیلی از افراد با استفاده از دعوتنامه خویشاوندی به سفر های تفریحی می روند.

روش ارسال دعوتنامه خویشاوندی روش خیلی ساده ای است. شخص ارسال کننده تنها باید هدف از ارسال دعوت نامه و همچنین بازه مشخصی که قصد اقامت دارد را شرح دهد.

دعوتنامه کاری

در صورتی که شخص مسافر قصد دارد با هدف کار یا برقراری ارتباط تجاری با یک شرکت خارجی به کشور دیگری سفر نماید، شرکت یا شخص دیگر قادر است برای او دعوتنامه کاری ارسال نماید.

در این نوع از دعوتنامه ، کارفرما می بایست سمت شغلی شخصی که دریافت کننده است در شرکت را به سفارت اعلام سازد.

دعوت نامه اسپانسر

دعوتنامه اسپانسر برای شرکت در مراسم، نمایشگاه و رویداد ها عموماً ارسال می‌ شود. در این نوع دعوتنامه، فرد ارسال کننده باید محل اقامت و موضوع رویداد را ذکر کند.

دعوتنامه تحصیلی

این دعوتنامه یکی از مدارک ضروری برای دریافت ویزای تحصیلی است. پس از ثبت درخواست برای تحصیل در یک دانشگاه خارجی، در صورت تایید درخواست، دانشگاه نامه پذیرش را برای شما ارسال خواهد کرد.

دعوت نامه درمانی

برای دریافت ویزای درمانی، ابتدا باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید. سپس این پزشک می‌ تواند شرایط بیماری شما را، اثبات کند که درمان در کشور مبدأ امکان پذیر نیست و همچنین فردی را که هزینه‌ های درمان را پرداخت می‌ کند و طول درمان را نیز نوشته و دعوتنامه را برای شما ارسال کند.

شرایط ارسال دعوتنامه

 افراد ممکن است از این موضوع آگاه باشند که تمامی راه های سفر، حتی با استفاده از روش ارسال دعوتنامه ، شرایط مختص به خود را داشته و می بایست حتما این شرایط را محیا کنید تا بتوانید با استفاده از دعوتنامه به کشور مقصد سفر نمائید. این نکته را می بایست در نظر داشته باشید که روش ارسال دعوتنامه و دریافت آن با توجه به کشوری که قصد سفر به آن را دارید، ممکن است متفاوت باشد. در ادامه، تعدادی از شرایط متداول ارسال دعوتنامه بررسی شده است.

 1. هدف دعوتنامه لازم است به صورت واضح و قابل درک ذکر گردد.
 2. فرد ارسال کننده لازم است یا شهروند کشور باشد، یا حداقل 2 سال در کشور مورد نظر اقامت داشته باشد.
 3. همه جزئیات سفر از قبیل محل و مدت اقامت می بایست به صورت کامل ذکر گردد.
 4. فرد ارسال کننده باید تمکن مالی برای پرداخت هزینه های فرد دریافت کننده را داشته باشد.
 5. تمامی اطلاعات فرد دریافت کننده و فرد ارسال کننده باید کامل و دقیق در نامه دعوت نوشته شود.
 6. شخص باید قادر به فراهم کردن نیاز های اولیه و یک محل برای اقامت برای دریافت کننده دعوتنامه در بازه زمانی مشخص را دارا باشد.
 7. برای اثبات تمکن مالی لازم است حتما اطلاعات بانکی لازم به سفارت ارائه گردد. افراد می بایست به این نکته دقت کنند که این شرایط بسته به کشور مقصد می تواند متفاوت باشد.

به شما توصیه می کنیم برای به دست آوردن اطلاعات دقیقتر درباره شرایط ارسال دعوتنامه با کنسولگری کشور مورد نظر در تماس باشید.

شرایط ارسال دعوتنامه
شرایط ارسال دعوتنامه

لیست مدارک مورد نیاز برای ارسال دعوتنامه

ارسال نامه دعوت نیاز به ارائه برخی از مدارک دارد. برای این که دعوتنامه توسط سفارت پذیرش شود، باید دقت کرد که این مدارک کامل و دقیق تهیه و ضمیمه نامه دعوت شده باشد. درخواست بسیاری از افراد تنها به دلیل ارائه مدارک یا اطلاعات ناقص ریجکت می شود. در راستای اهمیت این موضوع و کامل کردن پاسخ به سوال دعوتنامه ، در ادامه این بخش لیست مدارک مورد نیاز برای ارسال دعوتنامه به طور کامل ارائه شده است.

 • رزومه کاری یا CV برای افرادی که دعوت نامه کاری دریافت می کنند. این رزومه می تواند شامل تمامی سوابق کاری و تحصیلی فرد شود.
 • تاییدیه کار از طرف سازمان یا شرکت مربوطه برای نامه دعوت کاری
 • مدارک و سوابق تحصیلی به همراه ریز نمرات برای نامه دعوت تحصیلی
 • تاییدیه بانکی برای اثبات این که فرد قادر به پرداخت هزینه ها خواهد بود.
 • مدارک مربوط به رزرو هتل یا اقامتگاه، بلیط رفت و برگشت، برنامه سفر و مدارک مالی برای دعوتنامه گردشگری
 • مدارک مربوط به بیماری و اثبات عدم توانایی کادر پزشکی کشور مبداء برای درمان آن در دعوتنامه درمانی
 • مدارک شناسایی فرد ارسال کننده دعوتنامه در بیشتر انواع نامه دعوت ضروری است.

همان طور که مشاهده می شود، مدارک مورد نیاز برای دعوتنامه های مختلف بر اساس نحوه ارسال دعوتنامه متفاوت است. برای همین بهتر است که ابتدا افراد با توجه به نوع نامه دعوت و هدف خود از سفر، لیست مدارک مورد نیاز را از سفارت دریافت کنند. در کنار تمامی این مدارک، ارائه مدارک شناسایی و هویتی برای هر دو فرد دریافت کننده و ارسال کننده هم ضروری است. تمامی مدارک مربوط به سوابق کاری و تحصیلی افراد باید ترجمه شده باشند و مهر تایید رسمی را دریافت کرده باشند.

نحوه ارسال دعوت نامه

پس از اطلاع از شرایط ارسال دعوتنامه و مدارک مورد نیاز برای ارسال دعوت نامه، ضروری است که اشخاص متقاضی با نحوه ارسال دعوتنامه نیز آشنا باشند. کسانی که که قصد فرستادن نامه دعوت را دارند، باید نخست مراحل لازم برای آماده نمودن این نامه دعوت را شناخته و پس از انجام تمامی آماده سازی های مورد نیاز، دعوت نامه را ارسال نمائید. در راستای اهمیت این مسئله، در ادامه این بخش تمامی مراحل ارسال نامه دعوت به صورت کامل بررسی شده است.

 • آماده سازی مدارک لازم برای نامه دعوت با توجه به نوع دعوتنامه ارسالی
 • نگارش درست و صحیح نامه دعوت توسط یک فرد مطلع
 • ارسال نامه دعوت به سفارت از طریق پست یا ایمیل

مهم ترین بخش در ارسال نامه دعوت، آماده کردن مدارک لازم و همچنین نگارش آن است. پس از آن، مرحله ارسال برای سفارت چندان کار سخت و پیچیده ای نیست. البته نحوه ارسال تا حدودی به کشور مقصد بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال برخی از کشور ها تنها در صورت پست کردن یا تحویل حضوری مدارک آن ها را بررسی می کنند. اما در برخی دیگر از کشورها، بر اساس شرایط ارسال دعوتنامه فرد ارسال کننده می تواند تنها متن نامه دعوت به همراه مدارک لازم را برای سفارت ایمیل کند. پس از آن پاسخ درخواست آن ها به صورت ایمیل برای آن ها ارسال خواهد شد.

فرم <yoastmark class=

مدت زمان اعتبار دعوتنامه

اطلاع از طول زمان اعتبار انواع نامههای دعوت موجود می تواند به افراد در زمینه برنامه ریزی کامل تر برای سفر یا مهاجرت از ایران به کشور خارجی کمک نماید. در قدم اول باید به این موضوع بپردازیم که زمان اعتبار انواع دعوتنامه با یک دیگر متفاوت هستند و افراد لازم است با توجه به نوع دعوتنامه ای که دریافت کرده است، برنامه ریزی های لازم را به انجام برساند.

از جهت اهمیتی که این موضوع دارد، در ادامه این قسمت، درباره مدت اعتبار دعوتنامه های موجود اطلاعات بیشتری لرلئه شده است.

نوع دعوتنامه مدت زمان اعتبار
دعوت نامه خویشاوندیبین 90 تا 180 روز
دعوتنامه کاریطبق قرارداد و شرایط کشور مقصد می تواند از 90 روز تا 5 سال متغیر باشد.
دعوتنامه تحصیلیکارشناسی: 4 سال
کارشناسی ارشد: 2 سال
دکتری: 2 سال
با توجه به شرایط خاص این مدت می تواند متفاوت باشد.
دعوت نامه اسپانسرتنها به مدت برگزاری رویداد مورد نظر
دعوتنامه درمانیتا زمان درمان کامل بیمار

همان طور که آشکار است، طول اعتبار دعوتنامه های گوناگون نسبت به انواع آن ها و همینطور نحوه ارسال دعوتنامه متفاوت می باشد. به همین منظور بهتر است که اشخاص متقاضی، ابتدا شرایط ارسال دعوتنامه و نوع نامه دعوت خود را تعیین نمایند و سپس اعتبار آن را در کشور های متفاوت بررسی کند.

به عنوان نمونه، برای دعوتنامه تحصیلی، اعتبار دعوتنامه به مدت دوره تحصیلی فرد متکی خواهد بود. اما در تعدادی از کشور ها، با داشتن دعوتنامه تحصیلی به شخص اجازه داده می شود که زمانی را پس از اتمام تحصیل نیز برای کاریابی در کشور مقصد اقامت داشته باشد.

بابک ویزا

در صورتی که درباره دعوتنامه سوالی داشتید که با مطالعه این مقاله برطرف نشد، می توانید با مشاوران مجرب بابک ویزا تماس گرفته تا از به روز ترین پاسخ ها در این زمینه بهره مند شوید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *