شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور

شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور


سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور

یکی از راه‌ های مهاجرت به کشور های اروپایی، سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور است. البته باید گفت که روش‌ های سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور متنوع هستند. برخی از این روش‌ ها منجر به دریافت اقامت در کشور مقصد می‌ شوند و در برخی دیگر تنها سود حاصل از سرمایه‌ گذاری را به دنبال دارند. به عنوان مثال، نمی‌ توان با خرید هر نوع ملکی اقامت در آن کشور را کسب کرد. امروزه کشور های اروپایی شرایط مناسبی برای سرمایه‌ گذاری دارند. اقتصاد این کشور ها در وضعیت خوبی قرار دارد و سرمایه‌ گذاری در آن‌ ها به علاوه افزایش سرمایه، منجر به سود دهی نیز می‌ شود. البته باید ذکر کرد که کشور های اروپایی نیز برای رونق اقتصادی خود بستر مناسبی فراهم کرده‌ اند.

امروزه با توجه به شرایط فعلی، میزان سرمایه‌ گذاری، تأثیر آن بر اقتصاد کشور ها و همچنین مزایای هر یک از روش‌ های سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور متفاوت است. عواملی مانند مالیات، نرخ تورم، امنیت و استاندارد های سرمایه‌ گذاری از عوامل مهم در سرمایه‌ گذاری در خارج هستند. زیرا تورم تأثیر قابل توجهی بر اقتصاد کشور مورد نظر و همچنین ارزش مالی سرمایه‌ گذاری شما دارد. در این مقاله از بابک ویزا به بررسی و شناخت سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور می پردازیم. با ما همراه باشید تا با اطمینان و اطلاعات کافی در این زمینه تصمیم گیری کنید. در صورتی که سوالی داشتید می توانید با مشاوران مجرب بابک ویزا تماس بگیرید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

اصول اساسی جهت سود دهی سرمایه گذاری خارجی

پس از بررسی شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور، به ارزیابی سود و منافع سرمایه گذاری در کشور مقصد خواهیم پرداخت. در واقع سه اصل اساسی جهت سود دهی سرمایه گذاری خارجی وجود دارد که در این بخش به معرفی آن ها می پردازیم.

 1. رعایت استانداردهای سرمایه گذاری
 2. مشخص بودن مالیات
 3. ثبات اقتصادی و اجتماعی (بالا نرفتن نرخ تورم)

سرمایه گذاری در خارج از کشور

مدارک لازم جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری

به منظور سرمایه گذاری در خارج از کشور، به اخذ ویزای سرمایه گذاری نیاز است. مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای سرمایه گذاری موارد زیر می باشند:

 • ارائه مدارک هویتی و پاسپورت معتبر
 • گواهی مبنی بر عدم سوء پیشینه فرد متقاضی
 • اسناد ملکی فرد متقاضی
 • ارائه جواز کسب یا سهام شرکت طی دو سال اخیر
 • ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی و همچنین گردش حساب شخص متقاضی طی ۴ سال اخیر
 • ارائه گواهی آزمایش‌های پزشکی تایید شده توسط پزشک سفارت
 • سایر مدارک مورد نیاز سفارت.

همه مدارک لازم است به زبان انگلیسی یا زبان مقصد ترجمه شده باشد و توسط دادگستری کل کشور و همچنین وزارت امور خارجه تایید شده باشد و پس از تایید به سفارت تحویل داده شوند.

برخی از شرایط عمومی سرمایه گذاری در خارج از کشور

 1. ارائه مدارکی که سابقه مدیریتی فرد متقاضی را اثبات کند.
 2. داشتن تحصیلات مرتبط با نوع سرمایه گذاری، اخذ ویزا را آسان‌ تر خواهد کرد (در واقع شخص متقاضی باید بتواند جهت مدیریت کسب‌ و‌ کار در کشور مورد نظر ثابت کند.)
 3. در روش خرید سهام تجارت، شخص متقاضی می بایست ۵۰ درصد از سهام را خریداری نماید.
 4. بیشتر کشور هایی که در زمینه ی سرمایه گذاری خارجی فعالیت می کنند،  افراد کمتر از ۵۵ سال را به عنوان فرد سرمایه گذار پذیرا نمی شوند.
 5. گردش مالی و سرمایه فرد متقاضی باید بالاتر از مبلغ سرمایه گذاری اعلام شده توسط سفارت و دولت کشور مقصد باشد. منظور از سرمایه تمامی اموال منقول و غیر منقول است.

بهترین کشور ها جهت سرمایه گذاری خارج از کشور

افرادی که خواستار سرمایه گذاری به این روش هستند، باید قبل از هر نوع اقدامی جهت سرمایه گذاری در خارج از ایران، تحقیقات مورد نیاز در مورد کشور هایی که در این زمینه مشغول هستند، انجام دهند. لازم است بیان نمود که از میان 200 کشوری که به جذب سرمایه گذاران خارجی علاقه نشان می دهند، برخی شرایط بهتری را دارا می باشند و انتخاب مناسب تری به منظور انجام سرمایه گذاری در خارج از کشور هستند.

مناسب ترین گزینه از میان کشور های موجود برای سرمایه گذاری در خارج، شرایط زیر را دارا هستند:

 • در ازای سرمایه گذاری، امتیازهایی چون اقامت دائم  و حق شهروندی به فرد سرمایه گذار بدهند.
 • در ازای سرمایه گذاری، امتیازهایی چون اقامت دائم  و حق شهروندی به فرد سرمایه گذار بدهند.
 • دارای نظام حقوقی و مالی سالم باشد.
 • حمایت قانونی از سرمایه گذار خارجی
 • کشور مقصد دارای ارزش پول ثابت باشد ( اقتصادی پویا و رو به رشد)
 • نرخ مصادره اموال پایین باشد.
 • تبعیض و نژاد پرستی در کشور مقصد وجود نداشته باشد.

راه های سرمایه گذاری در خارج از کشور

راه‌ های سرمایه گذاری در خارج از کشور بسیار است. تعدادی از آن‌ روش ها کم‌ هزینه و تعدادی دیگر سرمایه گذاری بسیار پرهزینه هستند. به همین علت فرد متقاضی با توجه به موقعیت مالی و بودجه‌ ای که دارا می باشد، می‌ تواند یکی از راه‌ های سرمایه گذاری در خارج را انتخاب کند. در ادامه این بخش به بررسی راه‌ های سرمایه گذاری مردم ایران در خارج از کشور و به علاوه شرایط این روش‌ ها خواهیم پرداخت.

شرایط سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت در خارج از کشور

راه های سرمایه گذاری در خارج از کشور

ثبت شرکت یکی از روش‌ های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور می باشد. سرمایه‌ گذاری به روش ثبت شرکت از چند روش امکان پذیر می باشد که هر یک شرایط خاص خود را دارا می باشند. برخی کشور ها بعد از ثبت شرکت و استخدام نیروی کار، به شخص متقاضی اقامت می‌ دهند و در تعدادی دیگر، با تهیه سهام در برخی کشور ها، می‌ توان اقامت دریافت کرد. همینطور در برخی شرایط، فرد متقاضی قادر است از طریق ثبت شرکت و همینطور فعالیت همسرش در آن شرکت، اقامت بگیرد. اما نکته اساسی این است که قبل از هر سرمایه‌ گذاری، از قوانین کشور مقصد را مطالعه کنید و اطلاعات لازم را بدست آورید.

شرایط سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی و استارت آپ

کارآفرینی به فرد متقاضی امکان می‌ دهد در کشور مقصد کسب و کاری راه‌ اندازی کند و از آن درآمد کسب کند. این روش به فرد متقاضی امکان اخذ اقامت در کشور مورد نظر را می‌ دهد. برای سرمایه‌ گذاری از طریق کار آفرینی و استارت‌ آپ، فرد متقاضی باید ثابت کند که دارای طرح تجاری قوی است که با راه‌ اندازی آن، کار و استخدام نیروی کار محلی را فراهم می‌ کند و سود آوری نیز به دنبال دارد. افرادی که قصد راه‌ اندازی و توسعه کسب و کار جدید با هزینه کمتر دارند، باید به دنبال ویزای استارت‌ آپ باشند که بر اساس ارائه ایده‌ های خلاقانه و اجرای آن در کشور مورد نظر است.

شرایط سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در خارج از کشور

سرمایه‌ گذاری از طریق خرید ملک به‌ عنوان یکی از روش‌ های محبوب سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور شناخته می‌ شود. با رعایت تمامی شرایط سرمایه‌ گذاری از طریق خرید ملک، می‌ توان به سود بسیار خوبی در زمان کوتاه یا بلند دست یافت. در بعضی کشور ها، خرید ملک منجر به اخذ اقامت می‌ شود، اما در برخی دیگر این امر صدق نمی‌ کند. در این حالت، فرد متقاضی تنها از طریق اجاره ملک، درآمد کسب می‌ کند و با سفر به آن کشور، از ملک خود استفاده می‌ کند. همچنین، با خرید ملک با مبلغ بیشتر از مقدار تعیین شده در برخی کشور ها، تابعیت نیز اعطا می‌ شود.

شرایط سرمایه گذاری از طریق خود حمایتی

برای سرمایه‌ گذاری از طریق خود حمایتی، فرد متقاضی باید توانایی مالی خود را به دولت کشور مورد نظر اثبات کند. او باید مبلغی را که کشور مقصد به عنوان هزینه استاندارد یک زندگی سالانه تعیین کرده است، به صورت نقدی در حساب خود یا اعضای خانواده‌ اش داشته باشد. همچنین باید درآمد ثابت تعیین شده توسط کشور مقصد را داشته باشد. پس از اثبات این موارد، فرد متقاضی موظف است مکانی برای زندگی در کشور مقصد تهیه کند و برای خود و خانواده‌ اش بیمه درمانی بگیرد. در نهایت، پس از بررسی مدارک و اخذ تاییدیه، فرد متقاضی و خانواده‌ اش می‌ توانند در کشور مقصد اقامت کنند.

شرایط سرمایه گذاری از طریق فرانچایز ها و رستوران های زنجیره ای

سرمایه‌ گذاری از طریق فرانچایز ها و رستوران‌ های زنجیره‌ ایُ از دیگر روش‌ های محبوب سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور است. برای این نوع سرمایه‌ گذاری، تهیه مبلغ مورد نظر برای سرمایه‌ گذاری از این طریق یکی از شرایط است. البته این مبلغ در کشور های مختلف متفاوت است. در بعضی کشور ها، برای سرمایه‌ گذاری از طریق فرانچایز ها، فرد در ابتدا باید اقامت کشور را بگیرد و سپس به خرید فرانچایز بپردازد.

در این روش سرمایه‌ گذاری، شرکت در دوره‌ ها و کلاس‌ های آموزشی که توسط برند ها و رستوران‌ های زنجیره‌ ای برگزار می‌ شود، از دیگر شرایط عمومی خرید فرانچایز ها به‌ هدف سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور است. پس از خرید و راه‌ اندازی فرانچایز باید در محیط کاری حضور داشته باشند. در این روش سرمایه گذاری، در اختیار داشتن امکانات لازم و وسایل مربوطه جهت راه اندازی شعبه ی مورد نظر حائز اهمیت است.

شرایط سرمایه گذاری از طریق فرانچایز ها و رستوران های زنجیره ای

شرایط سرمایه گذاری در هاستل ها در خارج از کشور

سرمایه گذاری در هاستل، یکی از پر سود ترین و کم ریسک ترین نوع سرمایه گذاری در خارج از کشور است. هاستل ها، ساختمان هایی هستند که دارای اتاق های جداگانه اند و تنها با داشتن کد ورود قابل اجاره دادن به گردشگران و مسافران هستند. با سرمایه گذاری در هاستل ها در خارج از کشور، شما می توانید هاستل خود را در سایت های خاصی قرار داده و از آن درآمد بسیاری کسب کنید.

شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور با خرید اوراق قرضه دولتی

خرید اوراق قرضه دولتی یکی از راه‌ های سرمایه‌ گذاری در خارج از کشور است. این نوع سرمایه‌ گذاری تنها برای افراد خاصی قابلیت دسترسی دارد. در این روش، افراد با خرید اوراق قرضه دولتی سود کسب می‌ کنند. سپس پس از گذشت مدت زمان مشخص، می‌ توانند اوراق قرضه را به فروش برسانند و سرمایه اولیه خود را بازیابی کنند. اما لازم به ذکر است که این روش، به دست آوردن اقامت در بعضی از کشور ها را به همراه ندارد.

مزایای سرمایه گذاری در خارج از کشور

نکات مثبت سرمایه گذاری در خارج از کشور به ویژه کشور های اروپایی متعدد بوده که در ادامه به معرفی تعدادی از آن‌ ها می پردازیم:

 • امنیت بالا در سرمایه گذاری
 • اقتصاد پویا و رشد بالای اقتصاد
 • زیرساخت مناسب جهت سرمایه گذاری
 • حفظ ارزش سود سرمایه با وجود نوسانات بازار ارزی ایران
 • تامین مکان و مقدمات راه انداری فرانچایزها
 • اقامت برخی از سرمایه گذاری‌ های خارجی
 • سطح بالای کیفیت زندگی
 • تحصیل رایگان فرزندان در مدارس و دانشگاه‌ های کشورهای اروپایی

موارد مهمی برای سرمایه گذاری در خارج از کشور

 • فرد متقاضی سرمایه گذاری باید قبل از انتقال سرمایه خود به کشور مقصد در مورد آن کشور و وضعیت سود و زیان کسب و کار مورد نظر از نزدیک آشنا شود.
 • شخص متقاضی سرمایه گذاری آمادگی دور شدن از کشور و زندگی در خارج از کشور را جهت مدیریت کسب و کار خود داشته باشد.
 • فرد سرمایه گذار باید به قوانین مربوط به سرمایه گذاری در خارج از کشور مسلط و کاملا آگاه باشد.
 • بهتر است فرد متقاضی سرمایه گذاری در ابتدا از بخش‌های کم‌ ریسک شروع به فعالیت کند.
 • آگاهی از استانداردهای مربوط به سرمایه گذاری خارج از کشور
 • اطلاع از شاخص های اقتصادی تأثیر گذار

استاندارد های سرمایه گذاری در خارج از کشور

قبل از هر تصمیمی برای سرمایه گذاری در خارج از کشور، باید به امنیت و وضعیت مربوط به استاندارد های سرمایه گذاری دقت نمائید. عدم رعایت این استاندارد ها می‌ تواند منجر به از بین رفتن سرمایه اولیه شود. در ادامه به بررسی برخی از این استاندارد ها می‌ پردازیم.

ریسک مصادره اموال

نرخ ریسک مصادره در کشور هایی که سرمایه گذاری در آن‌ ها از امنیت بالایی برخوردار است نزدیک به یک درصد می‌ باشد. هر چه این عدد به ۷ نزدیک شود خطر مصادره اموال توسط دولت افزایش می‌ یابد.

کنترل فساد

امنیت سرمایه گذاری در کشور هایی که از نفوذ فساد در سیستم‌ های اداری و قضایی جلوگیری می‌ کنند بیشتر است.

کیفیت نظارتی

توانایی دولت کشور مقصد در اجرای قوانین و پایبندی به آن‌ ها است.

شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور با خرید اوراق قرضه دولتی

سرمایه گذاری در خارج از کشور و شاخص‌ های اقتصادی تأثیر گذار بر آن

معیار های اقتصادی مهمی هستند که تأثیرگذار بر سرمایه‌ گذاری خارجی است. در کشور هایی که شاخص‌ های اقتصادی پایدار و رو به رشدی دارند، سرمایه‌ گذاری در آن‌ ها به سود دهی بیشتر و افزایش سرمایه منجر می‌ شود. شاخص‌ هایی مانند تولید ناخالص داخلی، مالیات و تورم می‌ توانند نقش تعیین کننده‌ ای در سرمایه‌ گذاری خارجی داشته باشند. در ادامه به صورت خلاصه به بررسی یکی از این شاخص‌ ها می‌ پردازیم.

تولیدات ناخالص داخلی

میزان بالای تولید ناخالص داخلی در کشورها، سبب افزایش رشد اقتصادی آن کشور می گردد.

تورم

در کشورهای با ثبات اقتصادی، مقدار تورم پایین می‌باشد. کشورهای با نرخ تورم کمتر از ۳ از لحاظ اقتصادی در شرایط پایداری می‌باشند.

مالیات

بررسی مقدار مالیات بر درآمد از اقدامات ضروری برای سرمایه گذاری در خارج می‌باشد. چرا که نسبت نامتعادل مالیات دریافتی به درآمد حاصل از سرمایه گذاری، سودی که از سرمایه گذاری در خارج از کشور بدست می‌آید را تحت تاثیر قرار می‌ دهد.

سرمایه گذاری در خارج از کشور با بابک ویزا

متنطور که بررسی کردیم، مهاجرت می تواند از طریق سرمایه گذاری در خارج از کشور اتفاق بیافتد که روش های بسیاری برای سرمایه گذاری وجود دارد که نیاز است برای اخذ آن تصمیم اطلاعات کافی داشته باشید. ممکن است اگر در اول راه هستید اطلاعات بالای موجود شما را سردرگم کند. حتی ممکن است از صحت یا نادرست بودن اطلاعات موجود دچار سردرگمی شوید. از این رو توصیه می کنیم با مشاوران بابک ویزا تماس بگیرید تا بتوانید بهترین محل و موقعیت سرمایه گذاری را کسب کنید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *