قرارداد کار با اتباع خارجی

قرارداد کار با اتباع خارجی

بر اساس قانون کار: “قرارداد کار عبارت است از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می‌ دهد.» اما تفاوت قرارداد کار با اتباع خارجی با دیگر قرارداد ها در چه موضوعی است؟ در این مقاله از بابک ویزا به بررسی قرارداد کار با اتباع خارجی می پردازیم. با ما همراه باشید.

در قانون کار کشور ایران علاوه‌ بر نکاتی برای افرادی که تابعیت ایرانی دارند، در رابطه با شرایط کار اتباع خارجی نیز نکاتی بیان شده است. با این توصیف که اتباع خارجی در صورتی می توانند در کشور ما مشغول به کار بشوند که دارای روادید کار یا حق کار مشخص باشند و همچنین پروانه کار دریافت کرده باشند. البته در قانون کار، سه دسته از اتباع بیگانه شامل این موارد نبوده و تفکیک شده‌ اند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

اتباع بیگانه ای که موارد گفته شده در قانون کار شامل آن ها نمی شود

 • اتباع بیگانه‌ ای که منحصرا در خدمت ماموریت‌ های دیپلماتیک و کنسولی هستند، با تایید وزارت امور خارجه.
 • کارکنان و کارشناسان سازمان ملل متحد و سازمان‌ های وابسته به آن‌ ها با وزارت امور خارجه.
 • خبرنگاران خبرگزاری‌ ها و مطبوعات خارجی به شرط معامله متقابل و تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

در چه شرایطی با صدور روادید موافقت و پروانه کار صادر خواهد شد؟

در این قانون، شرایط صدور روادید برای تنظیم قرارداد کار با اتباع خارجی نیز بیان شده که شامل موارد زیر است:

شرط اول

در میان اتباع ایرانی که آماده به کار و داوطلب هستند، تحصیلات و تخصصی مشابه با اتباع خارجی وجود نداشته باشد.

قرارداد کار با اتباع خارجی

شرط دوم

اطلاعات و تحصیلات اتباع خارجی در آن کار مشخص برای اشتغال کافی باشد.

شرط سوم

باید از تخصص اتباع خارجی برای آموزش افراد ایرانی استفاده کرد تا بتوان در آینده افراد ایرانی را جایگزین آن‌ ها کرد.

احراز شرایط گفته شده در این ماده با هیات فنی اشتغال خواهد بود. همچنین برای افرادی خاص که موارد آن‌ ها در قانون فوق بیان شده است، می‌ توان در صورت وجود شرایط زیر اقدام به صدور پروانه کار نمود:

 1. اتباع بیگانه‌ای که دارای همسر ایرانی باشند.
 2. آن دسته از اتباع بیگانه‌ ای که بطور مداوم حداقل ده سال در کشور ما اقامت کرده باشند.
 3. در آخر مورد دیگری را نیز قانون گذار تصریح کرده است که مهاجرین کشور های بیگانه نیز در این دسته می‌ گنجند. مخصوصا آن‌ هایی که از کشور های اسلامی و پناهندگان سیاسی هستند. البته در مورد آخر، این دسته از افراد در صورتی در موارد گفته شده در ماده ۱۲۲ قانون فوق، قرار می‌ گیرند که دارای کارت معتبر مهاجرت یا پناهندگی باشند. همچنین وزارتخانه‌ های کشور و امور خارجه باید با آن موافقت نمایند. این نکته نیز حائز اهمیت است که تمدید و تجدید پروانه کار به مانند صدور آن برای موارد بیان شده در ماده ۱۲۲ قانون فوق، قابل اقدام است. همچنین به موجب ماده ۱۲۴ قانون فوق، پروانه کار برای مدت یک سال صادر یا تمدید یا تجدید می‌ شود.

شرایط لازم برای تنظیم قرارداد کار با اتباع خارجی چیست؟

به موجب ماده ۹ قانون کار، برای تنظیم قرارداد به روش درست و قانونی باید شرایط زیر را رعایت کرد.

 1. مشروعیت مورد قرارداد
 2. معین بودن موضوع قرارداد
 3. عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال یا انجام کار مورد نظر.

علاوه بر این موارد قانونگذار مواردی را برای نمونه قرارداد کار اتباع خارجی لازم دانسته است. بر اساس ماده ۱۰ قانون فوق این موارد شامل موضوعات ذیل می‌ باشد:

 • مشخصات دقیق طرفین
 • نوع کار یا حرفه یا وظیفه‌ای که کارگر باید به آن اشتغال یابد
 • حقوق یا مزد مبنا و لواحق آن
 • ساعات کار، تعطیلات و مرخصی‌ ها
 • محل انجام کار
 • تاریخ انعقاد قرارداد
 • مدت قرارداد، چنانچه کار برای مدت معین باشد
 • موارد دیگری که عرف و عادت شغل یا محل، ایجاب نماید.

نکات تنظیم قرارداد کار با اتباع خارجی

در صورتی که قرارداد کار کتبی باشد، تنظیم قرارداد باید در چهار نسخه صورت بگیرد. یک نسخه آن به اداره کار محل و یک نسخه نزد کارگر و نسخه‌ ای دیگر برای کارفرما و در نهایت یکی از آن‌ ها در اختیار شورای اسلامی کار و در حالتی که کارگاه‌ ها فاقد شورا باشند، در اختیار نماینده کارگر قرار می‌ گیرد.

تفاوت قرارداد کار با اتباع خارجی و دیگر قرارداد ها

تفاوتی که قرارداد کار با اتباع خارجی با دیگر قرارداد های کار دارد این است که قبل از تنظیم هر گونه قرارداد کاری با اتباع خارجی، کارفرمایان موظفند نظر وزارت کار و امور اجتماعی را در مورد اجازه اشتغال تبعه بیگانه استعلام کنند. همچنین تبعه خارجی باید دارای روادید ورود با حق کار مشخص و پروانه کار باشد.

بعد از تنظیم قرارداد کار با اتباع خارجی، هر زمان که رابطه استخدامی تبعه خارجی با کارفرما قطع شود، ظرف مدت ۱۵ روز کارفرما مکلف است این موضوع را به وزارت کار و امور اجتماعی اطلاع دهد. در آن سمت تبعه بیگانه نیز موظف است طی مدت ۱۵ روز پروانه کار خود را به وزارت کار و امور اجتماعی تحویل دهد و در قبال آن رسیدی دریافت کند. بعد از این موارد اگر وزارت مربوطه لازم بداند از مراجع دارای صلاحیت اخراج تبعه خارجی را درخواست می‌ کند.

قرارداد کار با اتباع خارجی

بیمه در قرارداد کار با اتباع خارجی

کارگرانی که تبعه‌ ی خارجی محسوب می‌ شوند، مشمول قانون تامین اجتماعی قرار خواهند گرفت. پس در نتیجه کارفرما موظف به پرداخت حق بیمه است.

آیا استخدام اتباع خارجی بدون پروانه کار ممکن است؟

معمولا کارفرمایان برای کاهش هزینه‌ های خودشان از اتباع خارجی استفاده می‌ کنند و مواردی پیش آمده است که بدون اینکه تبعه‌ خارجی دارای پروانه کار باشد، با او قرارداد تنظیم کرده‌ اند. ولی آیا این موضوع ممکن است و درست است؟ در جواب این سوال باید گفت که انعقاد قرارداد کار با اتباع خارجی‌ ای که پروانه کار ندارند ممکن نبوده و ممنوع است و در صورت انجام این کار، کارفرما مرتکب تخلف شده است و تبعاتی برای کارفرما خواهد داشت. اگر کارفرما بدلیل اشتغال غیر قانونی که انجام داده‌ است به نسبت هر کارگر خارجی مبلغی معادل ده برابر حداقل دستمزد کارگر باید پرداخت کند. همچنین با توجه به شرایط و امکانات و مراتب جرم وقوع یافته ممکن است کارفرما به حبس از ۹۱ روز تا ۱۸۰ روز محکوم گردد. در حالتی که برگ جریمه به کارفرما ابلاغ می‌ شود، کارفرما مکلف است با تبعه‌ ی خارجی تسویه حساب کند و کارگر را اخراج نماید.

جمع‌ بندی

قرارداد های کار دارای تنوع بسیاری دارند. هر یک از آن‌ ها نکات مخصوص به خود را شامل می‌ شوند که علاوه بر قواعد و موارد عمومی قرارداد های کار باید به آن‌ ها نیز توجه کرد که ریسک‌ های موجود در تنظیم قرارداد کار را تا حد ممکن کاهش داد و از آن‌ ها جلوگیری کرد.

تنظیم قرارداد کار با اتباع خارجی مثل نمونه قرارداد با کارگر افغانی یکی از مهم‌ ترین قرارداد های کار است که ریسک بیشتری نسبت به سایر قرارداد ها دارد و از این‌ رو حتما باید در تنظیم آن تجربه و دقت کافی داشته باشید. در این زمینه می‌ توانید از مشاوران حقوقی و قراردادی برای تنظیم قرارداد کمک بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *