اتاق یازرگانی بین المللی

اتاق یازرگانی بین المللی


اتاق بازرگانی بین المللی

(ICC (International Chamber of Commerce یا اتاق بازرگانی بین المللی یکی از اساسی ترین نهاد‌ های تجاری جهان محسوب می‌ گردد. در واقع، اتاق‌ بازرگانی بستری را برای هماهنگی و تعامل تجار، بازرگانان، شرکت‌ ها و مرکز های تجاری و صاحبان صنایع با یکدیگر فراهم می‌ آورد. در این مقاله از بابک ویزا به شاخت چیستی و مسئولیت های اتاق بازرگانی بین المللی می پردازیم. با ما همراه باشید.

اتاق بازرگانی بین المللی چیست؟

ماده ۲ قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن به تعریف اتاق بازرگانی پرداخته است. طبق این ماده، اتاق بازرگانی با پیشنهاد وزارت اقتصاد ملی و تصویب دولت ایجاد می‌ شود تا در جهت تعامل تجار و صاحبان صنایع و معادن فعالیت کند. این تعریف برای اتاق بازرگانی بین المللی است که در ایران تشکیل می‌ شود و به عنوان یک اتاق وابسته به اتاق اصلی بازرگانی عمل می‌ کند. اما درباره این اتاق باید گفت این نهاد در جهت تسهیل تجارت، افزایش صادرات محصولات کشور‌ ها، همگون‌ سازی قواعد بین‌المللی و به طور کلی گسترش تعاملات اقتصادی بین کشور‌ ها فعالیت می‌ کند.

اتاق بازرگانی بین المللی به دنبال یک توسعه فراگیر تجاری چه در سطح بین‌ المللی و همچنین داخل کشور‌ ها است و اهداف خود را نیز در جهت این کار اجرا می‌ نماید. همین امر سبب شده است تا اتاق تجاری بین‌المللی به‌ عنوان مهم‌ ترین شریک تجاری سازمان ملل متحد شناخته شود. در این بین باید اشاره نمود که ۱۳۰ کشور در جهان عضو این اتاق هستند که در این بین ایران نیز عضو کمیته بین‌المللی این نهاد است.

نشست اتاق بازرگانی بین المللی ایران و لهستان
نشست اتاق بازرگانی بین المللی ایران و لهستان

اتاق بازرگانی بین المللی از چه ارکانی تشکیل شده است؟

از ارکان متعددی تشکیل شده که هر یک از آن ها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. از این ارکان شامل موارد زیر است.

مجمع اتاق بازرگانی

هر نهادی به‌ طور کلی از یک رکن عالی‌ رتبه تشکیل شده است که در ICC به آن مجمع می‌ گویند. مجمع اتاق بازرگانی برای بهترین اداره کردن امور و رسیدگی آسانتر به مسائل، دو بار در سال در محل اتاق بازرگانی برگزار می‌ شود. اعضای این مجمع شامل نمایندگان کشور های عضو اتاق بازرگانی هستند. البته، این مجمع نیز نمایندگان کشور هایی که در آن‌ ها کمیته ملی نیز تشکیل نشده است را نیز به عضویت دعوت می‌ کند.

کمیته‌ های ملی

کمیته‌ های ملی در واقع به‌عنوان اعضای ICC تلقی می‌ گردند. هم اکنون در ۷۰ کشور از ۱۳۰ کشور عضو اتاق بین‌‌ المللی کمیته ملی قرار دارد که کشور ایران هم جزئی از آن تلقی می‌ گردد.

دبیرخانه

دبیرخانه به عنوان یکی از بخش‌ های حیاتی هر نهاد و سازمان در نظر گرفته می‌ شود. دبیرخانه اتاق بازرگانی که توسط مجمع این نهاد انتخاب می‌ شود، مسئول برقراری ارتباط با سایر کمیته‌ های ملی و نهاد‌ های مرتبط با اتاق است. هدف این دبیرخانه ایجاد همکاری و اجرای برنامه‌ های تصویب شده توسط اتاق است.

هیئت‌ رئیسه و هیئت اجرایی

برای تشکیل جلسات مجمع و اجرای دستورات آن، لازم است یک هیئت‌ رئیسه و یک هیئت اجرایی وجود داشته باشد. انتخاب رئیس و نایب رئیس توسط خود مجمع اتاق بازرگانی به مدت دو سال انجام می‌ شود. اعضای هیئت اجرایی نیز برای مدت سه سال انتخاب می‌ شوند و تعداد اعضا بین ۱۵ تا ۳۰ نفر متغیر می باشد.

وظایف اتاق بازرگانی بین‌المللی چیست؟

وظیفه های اتاق بازرگانی بین المللی به چندین مورد تقسیم می‌ گردد. این سازمان جهانی با اختیاری که از سوی بنگاه‌ ها کسب می‌ کند، برای تسهیل کسب و کار ها و مقابله با چالش‌ ها به بنگاه‌ ها کمک می‌ کند. با توجه به این مورد که بنگاه‌ ها در حال انجام تجارت هستند، وضع قوانین و مقررات برای کسب و کار ها در فرامرز ها به عهده اتاق بازرگانی بین المللی می باشد. با این حال، ما قصد داریم به مهم‌ ترین وظایف ICC (اتاق بازرگانی بین المللی) بپردازیم.

مسئولیت های اتاق بازرگانی بین‌المللی

  • اصلی ترین وظیفه اتاق بازرگانی ایجاد ارتباط بین‌ المللی بین کشور‌ها در جهت رونق هر چه بیشتر اقتصاد جهانی است. در واقع تمامی اهداف و وظایف اتاق بازرگانی برای افزایش تعاملات بین‌المللی تجاری و حل اختلافات بین‌المللی است.
  • اتاق بازرگانی بین المللی وظیفه دارد تا سالی دو بار مجمع خود را تشکیل داده و از نمایندگان کشور‌های عضو دعوت به عمل آورد. در حقیقت بررسی قواعد تجاری کشور‌ها و تفهیم قواعد و مقررات بین‌المللی به آنها در مجمع از وظایف اساسی ICC است.
  • اتاق بازرگانی بین المللی وظیفه تشکیل جلسه داوری و ایجاد صلح و سازش در خصوص اختلافات تجاری کشور‌ها و یا سازمان‌های تجاری را دارد. در حقیقت اگر کشورهای عضو این اتاق در خصوص قواعد تجاری یکدیگر با هم به اختلاف بخورند بررسی این اختلاف و حل و فصل آن از طریق داوری این نهاد صورت می‌گیرد.
  • اتاق بازرگانی وظیفه ایجاد سمینار و مرکز هم‌اندیشی در جهت توسعه تجارت و ارائه راه ‌کار‌های تجاری مفید و احیا روش‌ها و اصول کلی مطلوب تجاری را بر عهده دارد. در حقیقت اتاق بازرگانی به‌عنوان یک بانک اطلاعات وظیفه ساماندهی تجارت بین‌الملل را برعهده دارد.
اتاق بازرگانی بین المللی ایران و یونیسف
اتاق بازرگانی بین المللی ایران و یونیسف

اهداف اتاق بازرگانی بین المللی

تشکیل اتاق‌ های بازرگانی دارای اهداف مهم، کلیدی و تأثیر گذار در کشور های عضو و حتی تجارت جهانی می‌ باشد. در صورتی که شرکت‌ های تجاری با مشکلاتی در روابط تجاری خود مواجه شوند، اتاق بازرگانی بین‌ المللی برای حل این مشکلات اقدام می‌ نماید. همچنین، توسعه تجارت و حل مشکلات مرتبط با آن از جمله اهداف اتاق بازرگانی بین‌ المللی می‌ باشد.

در کل، تمام حیطه کاری، فعالیت و اهداف اتاق بازرگانی بین‌ المللی بهبود روابط تجاری و اقتصادی را هدف قرار می‌ دهد. اصلی‌ ترین فلسفه تشکیل این نهاد بهبود روابط تجاری بین‌ المللی و در نتیجه بهبود تجارت داخلی کشور ها است. در ادامه به مهم‌ ترین اهداف اتاق بازرگانی بین‌المللی نیز پرداخته خواهد شد.

حل مشکلات با وضع قوانین

اتاق بازرگانی بین‌المللی با تشکیل جلسه ها و سمینار های گوناگون در زمینه تجارت و بازرگانی، سعی دارد قوانین متحدالشکل و یکسانی را تدوین کند. این یکسان‌ سازی قوانین بین‌ المللی می‌ تواند تأثیرگذار در تجارت‌ های بین‌المللی و روابط تجاری و مراکز بین‌المللی با یکدیگر باشد. همچنین، در صورت بروز مشکل، این قوانین به شرکت‌ ها و بنگاه‌ های تجاری بین‌ المللی کمک می‌ کنند.

افزایش مشارکت کشورها و دولت‌ها

یکی از مهم‌ترین اهداف اتاق بازرگانی ایجاد اتحاد و مشارکت بین کشور ها و دولت‌ های مختلف است. مشارکت کشور ها در فعالیت‌ های اقتصادی بین‌المللی می‌ تواند رونق و توسعه اقتصاد داخلی و جهانی را به همراه داشته و تأثیرات قابل توجهی بر روند زندگی افراد داشته باشد. در واقع، اقتصاد و روابط تجاری کشور ها این روز ها اهمیت زیادی دارند و به رشد و توسعه آن ها کمک می‌ کنند.

برگزاری جلسه ها جهت آگاهی تجار

اتاق بازرگانی بین‌ المللی با برگزاری جلسه های متعدد، سمینار ها، انتشار نشریات و کتب گوناگون در زمینه تجارت‌ های بین‌ المللی، سعی می‌ کند تا آگاهی تجار و دولت‌ ها را درباره اقتصاد بین‌ المللی و مبانی آن افزایش داده و رونق اقتصادی را حداکثر کند.

در واقع، وجود قوانین تجاری متعدد موجب می‌ شود که بازرگانان از آنها آگاه باشند و انسجام لازم بین آن ها فراهم شود و از هرگونه هرج و مرج جلوگیری شود.

حل اختلافات تجاری بین‌المللی

یکی از اهداف مهم اتاق بازرگانی بین‌المللی، حل صلح‌ آمیز و سازش بین طرفین در اختلافات تجاری بین‌المللی است. این امر از طریق داوری بین‌المللی انجام می‌ شود. در سطح بین‌المللی، شرکت‌ ها و بنگاه‌ های تجاری ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شوند.

همچنین، به دلیل وجود اختلافات سیاسی بین کشورها، برخی از آن ها نمی‌ توانند روابط خوبی با یکدیگر داشته باشند و این می‌ تواند منجر به بروز مشکلاتی شود. در این صورت، اتاق بازرگانی بین‌المللی با هدف حل اختلافات تجاری، به امور و مشکلات مربوطه پرداخته و تلاش می‌ کند تا به صلح و سازش بین طرفین دست یابد.

از بین بردن موانع اقتصادی

اتاق بازرگانی بین المللی با تشکیل جلسات متعدد و بررسی زوایای مختلف در این حیطه و مذاکره با سایر کشور‌ها سعی در برداشتن موانع اقتصادی و رونق هر چه بیشتر تجارت جهانی است درواقع اتاق بازرگانی تلاش می‌کند تا از طریق گفتگو صلح‌آمیز موانع تجاری وضع شده توسط سایر کشور‌ها را از سر راه برداشته و آزادی تجاری بیشتری را فراهم نماید.

اتاق های بازرگانی بین المللی یا ICC
اتاق های بازرگانی بین المللی یا ICC

ایجاد رقابت بین مؤسسات تجاری

یکی از نوآوری‌ها و کارهایی که اتاق بازرگانی در جهت توسعه هر چه بیشتر تجارت می‌کند ایجاد رقابت بین مؤسسات تجاری است. ایجاد رقابت سبب بالابردن کیفیت کار، دادن آزادی‌های تجاری بیشتر و قابلیت‌های عمیق‌تر در راستای تجارت است که می‌تواند برای رونق تجارت جهانی و داخلی بسیار کارآمد باشد. مؤسسات تجاری سعی می‌کنند با بهبود شرایط خود، از رقبا پیشی بگیرند و این باعث پیشرفت هر چه بیشتر اقتصاد جهانی می‌شود.

افزایش صادرات

کشورها با صادرات محصولات خود را به دیگر کشورها عرضه می‌کنند. در واقع کشورهای جهان برای رفع نیاز خو به برخی کالاها با یکدیگر مبادله کرده و از این رو به اقتصاد نیز کمک می‌کنند. اتاق بازرگانی بین المللی سعی در افزایش صادرات کشور‌ها و تسهیل قواعد صادرات داشته و این امر را جزو اهداف مهم خود قرار داده است. افزایش صادرات کشورها به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روی تجارت جهانی و تجارت داخلی تأثیر می‌گذارد.

سخن پایانی

ما در این مقاله از بابک ویزا سعی داشتیم تا به بررسی اتاق بازرگانی بین‌المللی، هدف ها، وظیفه ها و ارکان آن بپردازیم. از جمله بارز ترین وظایف اتاق بازرگانی بین المللی رفع مشکلات و کمک به کشور ها و بنگاه‌ های تجاری برای افزایش تجارت است. این مورد باعث می‌ گردد تا اقتصاد جهان رشد قابل توجهی داشته باشد. به علاوه برخی از کشورهایی که از نظر اقتصادی شرایط خوبی ندارند، می‌توانند با تجارت جهانی، وضع خود را بهتر نمایند.

آن موردی که بیشتر مورد توجه واقع می‌ گردد آن است که ایران نیز به‌ عنوان یکی از اعضای اتاق بازرگانی به حساب می‌ رود و اتاق بازرگانی ایران در زمینه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی فعالیت می‌ نماید. به همین دلیل امیدواریم که پیشرفت‌ های اقتصادی بین‌المللی و تسهیل روابط تجار و فعالیت‌ های اقتصادی به بهبود اقتصاد بین‌المللی ایران یاری رساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *