کاریابی خارج از کشور

کاریابی خارج از کشور

موسسه کاریابی خارج از کشور به دنبال پیدا کردن کارفرمایان خارجی برای کارجویان داخلی هستند و همینطور به دنبال پیدا کردن کارجویان داخلی برای کارفرمایان خارجی هستند. در این مقاله کاریابی خارج از کشور از سایت بابک وبزا به بررسی این مورد به صورت دقیق می پردازیم. با ما همراه باشید.

شرایط کاریابی خارج از کشور

کاریابی خارج از کشور توسط خود متقاضی و یا موسسات کاریابی بین المللی امکان پذیر است. متقاضی کاریابی در خارج از کشور با کسب مهارت در شغل مورد نظر، پیدا کردن سابقه کار و تجربه کاری، یادگیری زبان آن کشور، مدرک تخصصی و رزومه قوی شانس کاریابی خود را بالاتر خواهد برد.

کاریابی خارج از کشور به طور کلی از راه های زیر انجام می پذیرد:

 • از طریق دفاتر عمومی کاریابی و استخدام بین المللی
 • از طریق سایت های کاریابی
 • از طریق روزنامه ها و مجلات آنلاین یا شبکه های اجتماعی مانند: LinkedIn
 • از طریق سایت های رسمی کمپانی های بزرگ

راه های ورود به بازارکار کشور ها

پیشنهاد کاردر همه کشور ها با داشتن پیشنهاد کار معتبر می توان وارد بازارکار شد.
اسکیل ورکریک روش مهاجرت برای نیرو های کار ماهر است که به صورت امتیاز بندی می باشد و در کشور هایی مانند کانادا، استرالیا و نیوزلند قابل اجرا است.
کار شرکتمتقاضی می تواند در یک کشور دیگر شعبه ای از شرکت خود را ثبت کند و از طریق استخدام در آن شرکت اقامت کاری دریافت کند. در کشور هایی همچون کانادا، استرالیا و انگلستان امکان پذیر است.
جاب سیکرمتقاضی می تواند با رفتن به کشور مقصد در جستجوی کار باشد و کار مورد نظر خود را پیدا کند. در کشور هایی همچون سوئد، آلمان و اتریش جستجوی کار امکان پذیر است.
جستجوی کار پس از تحصیلبسیاری از افراد که برای تحصیل به کشور هایی نظیر آلمان، اتریش، انگلیس، آمریکا و کانادا می روند، می توانند پس از فارغ التحصیلی در آنجا بمانند و کار مورد نظر خود را پیدا کنند.

شرایط اخذ ویزای خارج از کشور

برای مهاجرت به کشور های خارجی باید ابتدا اجازه ورود مخصوصی را دریافت کرد. برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به خارج از کشور دارند بر اساس راه ورودی که به بازار کار انتخاب می کنند و قوانین کشور مقصد یکی از انواع ویزا های کاری مورد استفاده است. در برخی کشور ها که مهاجر پذیرترند، مانند استرالیا و آمریکا ویزا های کاری متنوعی تعریف شده است که فرد با توجه به شرایط خود و قوانین این کشور ها می تواند مناسب ترین را انتخاب کند. در مقابل در برخی کشور ها تنها از یک یا دو روش خاص می توان ویزای کاری اخذ نمود.

یکی از معمول ترین روش های اخذ ویزای کار خارج از کشور، روش دریافت پیشنهاد کار معتبر می باشد که در ادامه توضیح داده ایم:

کاریابی خارج از کشور

 • ویزای کاری با داشتن پیشنهاد شغلی ( Job offer  )

این ویزا که در این بخش از مقاله  کاریابی خارج از کشور به آن می پردازیم، ویزایی می باشد که برای اخذ آن باید فرد از طرف یک کارفرما در کشور مقصد، پیشنهاد کاری دریافت کرده باشد. دریافت پیشنهاد کاری در کشور هایی مختلف  مراحل و ضوابطی خاص خود را دارد. بعنوان مثال برای داشتن جاب آفر، کارفرما لازم است که برای استخدام فرد خارجی از اداره کار کشور خود، مجوز دریافت کند. حتی اگر لازم باشد کارفرما ممکن است مجبور به انتشار آگهی استخدام در کشور خود شود و در صورت نیافتن نیروی کار بومی اجازه استخدام فرد خارجی را پیدا کند. طریقه اخذ اجازه استخدام فرد خارجی با توجه به مشاغل مورد نیاز، قوانین کاری و سیاست های مهاجر پذیری هر کشور متفاوت است.

در این مسیر متقاضی استخدام در خارج از کشور می تواند به سایت های کاریابی بین المللی معتبر یا موسسات کاریابی خارج از کشور و مراکز کاریابی بین المللی رسمی و دارای مجوز در کشور مقصد مراجعه کرده و در جهت جلب رضایت کار فرما و اخذ پوزیشن شغلی مناسب تلاش کند و در نتیجه ویزای کاری آن کشور را دریافت نماید.

 • ویزای ( Job seeker )

نوع دیگری از ویزای کاری که اخذ آن به مراتب شاید آسان تر از بخش قبل مقاله کاریابی خارج از کشور می باشد و زمان کمتری را نیازمند است، ویزای جستجوی کار (Job seeker) است. این نوع ویزا در کشور هایی مثل اتریش قابل اخذ می باشد که از طریق سیستم امتیاز بندی به افراد واجد شرایط اعطا می شود. البته کشور هایی چون آلمان و آفریقای جنوبی نیز به ایرانیان این نوع ویزا را ارائه می دهند. اما شامل سیستم امتیاز بندی نیستند. به موجب دریافت آن فرد متقاضی می تواند 6 ماه را در آن کشور به دنبال شغل مورد نظر خود باشد و به محض پیدا کردن کار بتواند ویزای کاری آن کشور را اخذ نموده و مشغول به کار و زندگی شود.

 • اقامت دائم همراه با اجازه کار برای نیروی کار ماهر

کشور هایی مانند کانادا ، استرالیا و نیوزلند نیز هستند که ویزایی به نام ویزای کار نیروی متخصص را به افراد ارائه می کنند. برای اخذ آن ابتدا باید فرد متقاضی از سیستم امتیاز بندی، امتیازات لازم را اخذ نموده. و سپس وارد مرحله بعدی شود. در این مرحله دولت ها بر اساس نیاز بازار کار کشور مقصد، افراد دارای بالا ترین امتیازات را برگزیده و برای کار در استان های مورد نظر دولت آن کشور دعوت می نمایند.

مدارک مورد نیاز کاریابی خارج از کشور

برای اخذ ویزای کاری هر کشوری و استخدام شدن در خارج از کشور فرد بر حسب شرایطی که دارد، ملزم به ارائه نمودن اسناد و مدارکی می باشد. در این قسمت از مقاله  کاریابی خارج از کشور، شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کاری را ارائه خواهیم کرد:

 •  پاسپورت که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • مدارک تحصیلی مرتبط با پوزیشن شغلی
 • اسناد مربوط بر سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • در برخی از ویزا های کاری باید فرد قرارداد امضا شده با کارفرما را به سفارت ارائه کند.
 • مدارک هویتی متقاضی: شناسنامه، گواهی ازدواج در صورت متاهل بودن و …
 • ارائه دادن نامه تمکن مالی
 • عکس
 • تکمیل نمودن فرم های مربوط به ویزای کار

کاریابی خارج از کشور و نرخ بیکاری

یکی از پارامتر هایی که باید در مهاجرت کاری به هرکشوری به آن توجه شود، اطلاع از نرخ بیکاری است. زمانی که نرخ بیکاری یک کشور پایین باشد، نشان دهنده آن است. که شخص برای استخدام شدن در پوزیشن های شغلی مختلف به در های بسته نمی خورد و این کشور برای استخدام نیرو نیز مشتاق است.

نرخ بیکاری به معنای درصد جمعیت بیکار یک کشور نسبت به جمعیت شاغل است و نشان ‌دهنده تعداد افرادی است که عاقبت به بیکاری رسیده‌ اند و به دنبال شغل هستند. نرخ بیکاری به شدت با اقتصاد هر کشور و شرایط اجتماعی و اقتصادی آن ارتبط دارد. در جدول زیر نرخ بیکاری تعدادی از کشور های مهاجرت پذیر با اقتصاد قوی که بازارکار مناسبی دارند آورده شده است.

کشورنرخ بیکاری
اتریش5.7
آلمان5.7
آمریکا3.4
کانادا5.4
استرالیا3.5
انگلیس4

مشاغل مورد نیاز برای کاریابی در خارج از کشور

اگر فردی قصد مهاجرت کاری به هر کشوری را که داشته باشد، ابتدا باید با مشاغل مورد نیاز آن کشور آشنا شود. زیرا دولت هر کشور در این دسته از مشاغل به شدت به نیروی کار نیاز دارد و لذا کاریابی خارج از کشور مقصد برای این سری مشاغل طبعا آسان تر از سایر مشاغل است. آگاهی از مشاغل مورد نیاز هر کشور اولین قدم در مسیر مهاجرت کاری می باشد.

مشاغل مورد نیاز برای کاریابی خارج از کشور بستگی به تخصص و مهارت ‌های شما، نیاز های بازار کار در کشور مورد نظر و همچنین سیاست ‌های مهاجرتی آن کشور دارد. با این حال، برخی از مشاغل که به طور عمده در کشور های خارجی مهاجر پذیر نظیر آلمان، اتریش، آمریکا، دانمارک، هلند و کشور های عربی تقاضا دارند، عبارتند از:

دسته بندیمشاغل مورد نیاز
مهندسی و فناوری اطلاعات (IT)برنامه‌ نویس ‌ها، مهندسان نرم‌ افزار، توسعه‌ دهندگان وب، متخصصان امنیت سایبری و سیستم ‌های شبکه در حال حاضر در کشور های پیشرفته به شدت مورد نیاز هستند.
علوم پزشکی و بهداشتپزشکان، پرستاران، پزشکان تخصصی و متخصصان بهداشت عمومی طی سال های اخیر به شدت مورد نیاز هستند.
مهندسی مکانیکیمهندسان مکانیک و گرایش های آن خصوصا در کشور های صنعتی و پیشرفته مورد نیاز هستند.
مهندسی برق و الکترونیکمهندسان برق، مهندسان الکترونیک و مهندسان مخابرات در کشور های پیشرفته و صنعتی شانس کاریابی بالایی دارند.
مالی و حسابداریحسابداران، مدیران مالی و متخصصان مالی در شرکت‌ ها و سازمان ‌های بین‌ المللی به طور قابل توجهی مورد نیاز هستند.
رشته های مدیریتیبا تحصیل در گرایش های متنوعی که در رشته های مدیریتی وجود دارد، اغلب مورد نیاز است.
مشاغل سطح پایین و فاقد تخصصعلاوه بر تخصص های گفته شده در برخی کشور های پیشرفته، مشاغلی مانند منشی، کارگران کشاوزی، کارگر نظافت و … نیز به شدت مورد نیاز می باشد.

روش های کاریابی در خارج از کشور

پس از اینکه فرد متقاضی کاریابی خارج از کشور، کشور مورد نظر خود را برای مهاجرت کاری برگزید. می بایست از نحوه کاریابی در خارج از کشور اطلاع داشته باشد. کاریابی در کشور های خارجی همانند کشور ایران نیازمند داشتن حداقل شرایطی است. از مهم ترین فاکتور های مبحث کاریابی های بین المللی می توان به داشتن رزومه کاری قوی و همچنین سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر برای مهاجرت کاری به خارج از کشور دانست. البته طبعا آشنایی با زبان رسمی آن کشور برای ارتباط برقرار کردن با مردم آن کشور. و نیز تایید شدن در آزمون استخدامی نیز نیاز است. در ادامه بعد از چک کردن لیست مشاغل مورد نیاز در آن کشور. و نیز یافتن کار فرمای مورد نظر، فرد با ارسال رزومه قوی و مرتبط با رشته تحصیلی دارای فاکتور های جذاب برای کارفرمای خارجی است. در صورتی که کارفرمای مورد نظر از رزومه شما راضی باشد. از شما مصاحبه کاری می گیرد و در صورت تایید شدن شما در این مصاحبه، برای شما پیشنهاد کاری ارسال می کند. یافتن کارفرمای کشوری که شما تا به امروز در آن زندگی نکرده اید. طبعا دشوار می باشد. لذا در این مسیر شما می توانید از طریق مراکز کاریابی یا سایت های کاریابی معتبر به جست و جوی کار بپردازید.

کاریابی خارج از کشور

کاریابی در خارج از کشور و سازمان عمومی کاریابی

در روند کاریابی بین المللی در اغلب کشور ها سازمان های عمومی تحت عنوان سازمان کاریابی و استخدام وجود دارند که در استان های مختلف آن کشور دفاتر و نمایندگی هایی را دارا هستند، و در مورد فرصت های شغلی، به خصوص مشاغل موقت و حتی کار های پاره وقت نیز اطلاعاتی را ارائه می دهند. شما می توانید رزومه کاری خود را در بخش پرتال کاریابی این سازمان ارسال کنید. حتی اغلب این موسسات این فرصت های شغلی را به شما می دهند که بتوانید علاقه مندیتان را به استخدام در کدام پوزیشن شغلی و در چه شرکتی بیان نمایید. در برخی از این نوع سازمان ها امکان دریافت مشاوره شغلی نیز وجود دارد. که شما می توانید با ایمیل یا شماره تماس با آن ها در ارتباط باشید.

کاریابی در خارج از کشور و سایت های کاریابی

در روند کاریابی های بین المللی ممکن است امکان ارتباط با سازمان عمومی کاریابی وجود نداشته باشد. در این مرحله شخص متقاضی استخدام و کاریابی خارج از کشور هستند، می تواند از طریق سایت های کاریابی معتبر و رسمی کشور مورد نظرش ابتدا به بررسی لیست مشاغل مورد نیاز بپردازد و سپس می تواند از طریق این سایت رزومه خود را برای کارفرمای مورد نظرش ارسال کند. اغلب این سایت ها نقش واسطه را ایفا کرده و البته مفید نیز واقع می شوند. در زیر عنوان سایت های کاریابی به تعدادی از این سایت ها اشاره خواهیم کرد.

کاریابی خارج از کشور و سایت های رسمی کمپانی های بزرگ

شرکت های بزرگ و مهم در اقتصاد هر کشور هر ساله تعدادی از منصب های خالی شغلی خود را جهت استخدام نیروی کار خارجی یا داخلی تبلیغ می کنند. به عنوان مثال در کشور آلمان کمپانی های بزرگی چون: آدیداس، آلدی، BASF ، بایر، BMW، نیز اغلب مشتاق به استخدام نیرو های کار خارجی هستند. البته تنها این کمپانی های بزرگ نیستند که می توانند اقدام به تبلیغ مناصب شغلی خود کنند. بلکه شرکت های کوچک تری که اغلب میزان تاثیرشان در اقتصاد آن کشور نیز کم نیست. اقدام به استخدام نیرو می کنند. بنابراین در روند کاریابی های بین المللی می توان در سایت های اصلی کمپانی های بزرگ و متوسط نیز به دنبال پوزیشن شغلی مناسب خود گشت.

کاریابی خارج از کشور و نکات مهم

برای استخدام در خارج از کشور و طی کردن روند کاریابی خارج از کشور فقط نمی توان به چند گزینه سازمان های عمومی یا سایت های کاریابی بسنده کرد. در این زمینه شخص می تواند از گزینه های دیگر برای جست و جوی کار استفاده کند و شغل مورد نظرش را بیابد. منابع کاریابی های بین المللی دیگر شامل موارد زیر می باشد:

 • روزنامه ها و مجلات آنلاین،
 • شبکه های اجتماعی مانند: LinkedIn،
 • سفارت خانه ها و…

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *