کاریابی داخلی

کاریابی داخلی

کاریابی داخلی در کشور ایران شکل‌ های گوناگونی دارد. با توجه به وضعیت رقابتی موجود، افراد با به‌ کارگیری بهترین مهارت های کاریابی می‌ توانند به نتایج بسیار خوبی دست پیدا کنند. در این مقاله از سایت بابک ویزا به بررسی کاریابی داخلی می پردازیم. با ما همراه باشید.

کاریابی چیست؟

کاریابی به معنای جست‌ و‌ جویی برای شغل توسط کارجو است که از پیش برنامه‌ ریزی‌ شده و هدفمند باشد. نخستین قدم در راه کاریابی مربوط به علاقه فرد می‌ شود. برای پیدا کردن کار مدن ظر خود حتما باید به آن علاقه داشته باشید. در قدم دوم باید توجه داشته باشید که جهت انجام کار مورد نظر دارای تخصص کافی باشید. عدم تخصص و مهارت، شما را وارد مشکل بزرگی کرده و عملا پیدا کردن کار را برایتان دشوار می‌ کند.

بهترین مهارت های کاریابی داخلی

داشتن مهارت کاریابی می‌ تواند کمک بسیار خوبی برای رسیدن به موفقیت باشد. در ادامه مقاله کاریابی داخلی به برخی از مهم‌ ترین مهارت های کاریابی که در کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار هستند، اشاره کردیم.

کاریابی داخلی

ارتباطات موثر و روابط عمومی عالی

یکی از بهترین مهارت های کاریابی داخلی، داشتن ارتباطات موثر و روابط عمومی عالی است. روابط عمومی خوب و اخلاق عالی می‌ تواند کمک بسیار موثری برای پیداکردن کار باشد. در واقع برخورد درست و رابطه اجتماعی بالا با مدیران و مسئولان می‌ تواند کمک بسیار خوبی برای کاریابی باشد. حتی اگر مهارت بالایی داشته باشید و کار خود را به خوبی انجام دهید، اما اخلاق خوبی نداشته باشید دچار مشکل خواهید شد. بنابراین رفتار درست یکی از مهم‌ ترین موضوعات در حوزه کاریابی داخلی محسوب می‌ شود.

مهارت‌ های کامپیوتری بالا

در دنیای امروزی کامپیوتر و مهارت‌ های وابسته به آن نقش بسیار مهمی دارند. اگر در کار با کامپیوتر و نرم‌ افزارهای مهم آن تخصص داشته باشید، کارتان برای پیدا کردن شغل بسیار راحت می‌ شود. چرا که یک مهارت کاریابی بسیار مهم، همین برخورداری از مهارت‌ های کامپیوتری است.

تسلط به زبان‌ های مختلف

تسلط به زبان‌ های مختلف می‌ تواند کمک بسیار زیادی به شما در جهت کاریابی بکند. با ارائه یک مدرک معتبر زبان شانس خود را برای دستیابی به شغل مورد علاقه خود افزایش خواهید داد.

آشنایی با انواع روش‌ های کاریابی داخلی

در کشور ایران روش‌ های مختلفی برای کاریابی وجود دارند که با کمک آن‌ ها می‌ توانید به کار مورد علاقه خود دست پیدا کنید. روش‌ های کاریابی داخلی بسیار زیادی هستند. اما در ادامه قصد داریم به برخی از رایج‌ ترین و موثر ترین آن‌ ها اشاره کنیم.

فرصت شغلی در وب سایت های مختلف

معمولا وب‌ سایت شرکت‌ های بزرگ و معتبر دارای بخشی به نام فرصت‌ های شغلی است که به‌ واسطه آن می‌ توانید درخواست شغلی خود را مطرح کرده و رزومه خود را ارسال کنید. مسئولان مربوطه پس از مشاهده درخواست شما، در صورت نیاز جهت مصاحبه با شما تماس خواهند گرفت.

مراجعه به شبکه‌ های اجتماعی سازمان‌ ها و شرکت‌ ها

سازمان‌ ها و شرکت‌ های مختلف جهت فروش محصولات، خدمات مختلف و فراخوان‌ های شغلی در شبکه‌ های اجتماعی فعال هستند. امروزه شبکه‌ های اجتماعی نقش مهمی را در خدمات فروش و حتی کاریابی ایفا می‌ کنند. با مراجعه به شبکه‌ های اجتماعی شرکت‌ ها می‌ توانید به شرایط کاری آن‌ ها پی برده و از جدید ترین فراخوان‌ های شغلی آن‌ها آگاه شوید.

جستجوی در سایت‌ های کاریابی داخلی

مراجعه به سایت‌های معتبر کاریابی یکی دیگر از بهترین و موثرترین روش‌های کاریابی محسوب می‌شود که انتخاب‌های مختلف و متعددی را پیش روی شما قرار می‌دهد. سایت‌های کاریابی در طول روز هزاران بازدیدکننده داشته و فرصت‌های شغلی زیادی در آن‌ها وجود دارند. از آنجایی که این سایت‌ها توجه مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کرده‌ اند، بسیاری از شرکت‌ ها، فرصت‌ های شغلی خود را در این سایت‌ ها قرار داده و از آن جا جذب نیرو انجام می‌ دهند. در واقع با مراجعه به این سایت‌ ها می‌ توانید به‌ راحتی در وقت خود صرفه‌جویی کرده و همچنین با گزینه‌ های مختلف شغلی مواجه شوید.

مراجعه به دفاتر کاریابی

یکی دیگر از روش‌ های کاریابی داخلی که از محبوبیت بالایی در کشورمان برخوردار است، مراجعه به دفاتر کاریابی است. این دفاتر متناسب با علاقه و مدرک مورد نظرتان، شغلی را به شما پیشنهاد کرده و جهت مصاحبه شما را به مجموعه مربوطه معرفی می‌ کنند. توجه داشته باشید که دفاتر کاریابی برای مشاوره شغلی و معرفی کار مبلغی را جهت دستمزد دریافت می‌کنند. به یاد داشته باشید مراجعه به دفاتر کاریابی غیرمعتبر ممکن است به قیمت هزینه بیهوده و هدر رفتن وقتتان تمام شود.

تمرکز روی یک حوزه کاری

حتما تمرکز شغلی خود را روی گزینه‌هایی قرار دهید که در آن‌ها مهارت داشته و به آن‌ها علاقه دارید. درنظرگرفتن گزینه‌های مختلف نمی‌تواند شانس شما برای دستیابی به یک شغل خوب و مناسب را بیشتر کند.

ارائه درخواست شغلی به‌ طور پیوسته

به طور پیوسته به آگهی‌ های استخدام کار مورد علاقه خود توجه کرده و درخواست ارسال کنید. حتی اگر برای مصاحبه با یک شرکت رفتید، دست از ارسال درخواست‌ های شغلی برندارید.

کاریابی داخلی

هنر سخنوری و مذاکره

جهت مطرح‌ کردن خواسته‌ ها و انتظارات خود حتما باید قدرت کلام بالایی داشته باشید. با تسلط بر سخنان خود می‌ توانید به تاثیرگذاری بیشتر درخواست‌ های خود کمک کنید.

رزومه‌ نویسی قدرتمند

تهیه یک رزومه قدرتمند می‌ تواند کمک زیادی به شما در جهت کاریابی بکند. در رزومه خود باید به مواردی نظیر مشخصات فردی، سوابق تحصیلی و مهارت‌ های منحصر به‌ فردتان اشاره کنید. توجه داشته باشید که یک رزومه خوب تاثیر بسزایی در پیدا کردن کار مورد علاقه شما دارد. اگر برای نوشتن رزومه کاری خود وقت کافی نگذارید، آن‌ گاه نخواهید توانست با موفقیت به شغل مدنظرتان دست پیدا کنید.

توجه به قوانین سازمان

هر مجموعه یا شرکتی که قصد همکاری با آن را دارید، دارای قوانین مخصوص به خود است که باید آن‌ها را رعایت کنید. عدم توجه به این قوانین شما را وارد مشکل کرده و موفقیتتان در کار مورد نظرتان را غیرممکن می‌ کند.

دارا بودن اخلاقیت حرفه‌ ای

برای رسیدن به موفقیت و پیمودن پله‌ های ترقی در شغل خود باید دارای اخلاق و رفتار حرفه ای باشید. این مفهوم می‌ تواند شامل مواردی همچون مسئولیت پذیری، صداقت، احترام، عدالت، انصاف، رقابت سالم و وفاداری باشد.

جمع‌ بندی

نخستین قدم در راه کاریابی مربوط به علاقه فرد می‌ شود. برای پیداکردن کار مدنظر خود حتما باید به آن علاقه داشته باشید. تهیه یک رزومه قدرتمند می‌ تواند کمک زیادی به شما جهت پیداکردن شغل مناسب مدنظرتان بکند. در رزومه خود باید به مواردی نظیر مشخصات فردی، سوابق تحصیلی و مهارت‌های منحصربه‌فردتان اشاره کنید. درمطلب بالا سعی کردیم به مهارت های کاریابی داخلی که هنگام کاریابی باید به آن‌ ها توجه داشته باشید، اشاره کنیم. درادامه نیز بهترین مهارت های کاریابی در کشورمان را معرفی کردیم. اکنون با کسب مهارت های کاریابی مختلف می‌ توانید کار مورد نظر خود را پیدا کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *