افسردگی بعد از مهاجرت

افسردگی بعد از مهاجرت


شناخت افسردگی بعد از مهاجرت و راه های درمان آن

همان گونه که از عنوان می‌ توان حدس زد، افسردگی پس از مهاجرت یک بحران سلامت روانی می باشد که بر روی مهاجران تأثیر بالائی می‌ گذارد. این بحران غالبا زمانی رخ می دهد که شخص در حال تلاش برای سازگاری با فرهنگ و محیط جدید می باشد. در سراسر جهان، هنگامی که مهاجرین سعی دارند در داخل یک کشور جدید مستقر شوند، با این چالش‌ ها روبرو می‌ گردند. در این مقاله از بابک ویزا در خصوص راهکار های مقابله با افسردگی بعد از مهاجرت صحبت می کنیم. با ما تا انتها همراه باشید تا بهتر این معضل را بشناسیم و راحت تر با آن مقابله کنیم.

مهاجرت یک تصمیم اساسی در زندگی افراد می باشد و فرصت های بسیار خوبی با خود به همراه خواهد داشت. اما همیشه اتفاقاتی که برای شخص رخ می دهد خوب نیستند. افسردگی بعد از مهاجرت پدیده ای است که در کشور ایران به آن هیچ وقت پرداخته نشده ولی یک مساله مهم کاملا واقعی می باشد. ماجرایی که می تواند تمام آب و رنگ ها را از زندگی تازه و کشور جدید بشوید و مهاجر را سر دو راهی شک و تردید رها سازد.

نشانه های افسردگی بعد از مهاجرت چیست؟

افسردگی بعد از مهاجرت هم همچون تمامی افسردگی ها با نشانه هایی پدید می آید. در ادامه این بخش به اصلی ترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

احساس دلتنگی

حس دلتنگی مربوط به دلتنگی برای کشور خود، خانواده، یا چیز های آشنا و راحت از زندگی گذشته‌ ی شما است. دلتنگی‌ ای که ممکن است ب سراغتان بیاید تا حدی طبیعی می باشد. اما اگر خود را در اکثر زمان ها دلتنگ ببینید، ممکن است نشان‌ دهنده‌ ی افسردگی پس از مهاجرت نیز باشد.

دلتنگی از علائم افسردگی بعد از مهاجرت

شوک فرهنگی

شوک فرهنگی احساس ناراحتی اولیه‌ ای می باشد که زمانی رخ می‌ دهد که شخص به یک کشور جدید می‌ رسد و با محیط‌ های نا آشنا و تفاوت‌ هایی در فرهنگ کشور جدید که انتظارش را ندارد، مواجه می‌ شود. امکان دارد شما تصور بسیار متفاوتی از زندگی خود در خانه‌ ی جدید در کشور مقصد داشته باشید و واقعیت می تواند برای شما قابل تحمل نباشد.

احساس تنهایی

تنهایی احساس غم یا اندوهی می باشد که از انزوا یا احساس تنهایی در محیط تازه به وجود می‌آید. این تنهایی بیشتر همراه با شوک فرهنگی می باشد. مخصوصا اگر هنوز یک سیستم پشتیبانی طلوب مثل آنچه در کشور خود داشتید، پیدا نکرده باشید.

چرا افسردگی بعد از مهاجرت به سراغ ما می آید؟

وقتی ما به یک کشور جدید مهاجرت می‌ کنیم، فشار بسیار زیادی به ما وارد می‌ شود تا هر چه زود تر با محیط و کشور جدید سازگاری پیدا کنیم. البته میزان این فشار و احساس درونی ممکن است در کشور های مختلف متفاوت باشد و در بعضی از کشور ها واقعاً چالش برانگیز باشد. بعضی از کشور ها امکاناتی را برای مهاجران فراهم می‌ کنند تا به راحتی سازگاری پیدا کنند و در جامعه میزبان هم‌ رشد شوند. اما در کشور های دیگر، مهاجران را تحت فشار مداوم قرار می‌ دهند تا سازگاری را تجربه کنند و فرهنگ جدید را پذیرا شوند. اگر این فشار به درستی مدیریت نشود، ممکن است به افسردگی منجر شود.

دلایل دیگری که ممکن است منجر به افسردگی پس از مهاجرت شوند عبارتند از:

 • قطع ناگهانی ارتباط با فرهنگ اصلی،
 • دشواری در یافتن دوستان جدید،
 • عدم موفقیت در دستیابی به اهداف به دلیل عدم تسلط کامل به زبان کشور مقصد و
 • نداشتن آگاهی کافی درباره فرهنگ و رسوم کشور میزبان.

افسردگی پس از مهاجرت ممکن است باعث شود که شما احساس بیگانگی کنید یا تصور کنید که در کشور مقصد یک افراد ناخواسته هستید. احساس اینکه هیچ جا برای شما مناسب نیست، برای هر کسی احساس افسردگی آور است. اما برای افرادی که از قبل حساسیت‌ های روحی دارند، این احساس ممکن است تشدید شود و منجر به نشانه‌ های افسردگی پس از مهاجرت شود.

نحوه تشخیص افسرده بعد از مهاجرت

علائم افسردگی بعد از مهاجرت

افسردگی یک اختلال می باشد که سبب بروز احساساتی همچون ناراحتی، ناامیدی و بی‌ ارزشی می‌ گردد. باید خیلی مراقب باشید. چرا که افرادی که دچار افسردگی هستند، خطر بیشتری برای دست زدن به خودکشی را دارند. اگر تعدادی یا تمامی نشانه‌ های زیر را دارید، شما امکان دارد دچار افسردگی بعد از مهاجرت باشید:

 • احساس ناراحتی یا افسردگی بیش از حد معمول
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌ها یا سرگرمی‌هایی که یک‌ زمانی لذت‌بخش بوده‌اند
 • کاهش انرژی
 • دشواری در تمرکز کردن
 • دشواری در خوابیدن (بی‌خوابی)
 • تغییر در اشتها (افزایش اشتها، کاهش اشتها)
 • افکاری در مورد مرگ (خودکشی)، تلاش‌های خودکشی یا برنامه‌ریزی خودکشی
 • تحریک‌پذیری یا ناراحتی؛ خشم؛ واکنش‌های بیش از حد؛ عمل کردن به صورت پر تعصب؛ ریسک‌پذیری بدون فکر کردن به عواقب

افسردگی مهاجرتی یک موضوع بهداشت عمومی می باشد که توسط سازمان جهانی بهداشت مورد بررسی می باشد. آن‌ ها گمان می‌ کنند که میلیون‌ ها نفر در سراسر دنیا هر ساله از این شرایط رنج می‌ برند. اگر تصور می‌کنید که امکان دارد از این شرایط رنج می‌ برید، تنها شما دارای این حس نمی باشید و می‌ توانید آن را مدیریت نمائید.

مدیریت افسردگی پس از مهاجرت

مهاجرت به یک کشور جدید می‌ تواند واقعا چالش برانگیز و گیج‌ کننده باشد. این چالش ها و گیج کننده بودن می تواند به افسردگی بعد از مهاجرت منجر گردد. با این حال برخی کار ها وجود دارند که می‌ توانند به تسکین افسردگی پس از مهاجرت شخص مهاجر کمک کنند.

ارتباط با دیگران

بیرون رفتن، تعامل با دیگران و برقراری ارتباطات جدید، می‌ تواند به بهبود سلامت و رفاه فکری شما کمک شایانی کند. مطالعات نشان داده‌ اند که دوستیابی بهبود سلامت روان شما را تسهیل می‌ کند. این کار احساس تعلق شما را افزایش می‌ دهد، اعتماد به نفس را افزایش می‌ دهد و استرس را کاهش می‌ دهد. حتی در یک مکان ناشناخته، حضور یک دوست تأثیر بزرگی می‌ تواند داشته باشد.

وقتی در شهری هستید که کسی شما را همراهی می‌کند و در لحظات سخت می‌ توانید به او اعتماد کنید، این می‌ تواند به درمان افسردگی کمک بزرگی کند. برقراری ارتباط با گروه‌ های مختلف در جامعه جدید برای سلامت روان شما بسیار مهم است. بنابراین، تلاش کنید یک گروه را پیدا کنید که با علاقه‌ های شما همخوانی دارد و به تدریج خود را در این گروه باز کنید.

مدیریت افسردگی پس از مهاجرت

خارج شدن از خانه

خروج از خانه و ورود به جامعه ممکن است ترسناک باشد و این کاملاً طبیعی است. رفتن به یک کشور جدید نیاز به شجاعت زیادی دارد. اما شجاعتی که قبلاً به کار برده‌ اید را مجدداً به کار ببرید. وقتی احساس فشار می‌ کنید، بیرون بروید. حتی اگر فقط یک قدم در اطراف محله بردارید، خارج شدن از خانه برای سلامتی شما بسیار مفید است.

با کنجکاوی و فضولی هر جای شهر را کاوش کنید. این کار اغلب به شما کمک می‌ کند تا ترس و اضطراب را با کنجکاوی و سپاسگزاری جایگزین کنید. یک تغییر ساده در نگرش می‌ تواند تفاوت بزرگی به همراه داشته باشد. به عنوان مثال، به جای ترس از استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی پیچیده در یک شهر جدید و گم شدن، به این فکر کنید که چقدر همین سیستم حمل و نقل می‌ تواند زندگی شما را راحت‌ تر کند. به دنبال پارک‌ های محلی بگردید تا از فضای باز لذت ببرید، رستوران‌ های جدید مورد علاقه خود را پیدا کنید و یا یک کلاس ورزشی محلی را امتحان کنید.

زبان را یاد بگیرید

یادگیری یک زبان جدید چندان راحت نیست و به صبر نیاز خواهد داشت. عدم تسلط به زبان می تواند سفارش غذا، دوستیابی یا خیلی ساده تر یافتن مقصد شما را دشوار سازد. این موضوع می‌ تواند بسیار خسته‌ کننده به نظر آید و شما را وسوسه سازد که به سادگی با دیگر مهاجرانی که زبان مادری شما را صحبت می‌ کنند، تعامل داشته باشید. با این وجود، مهم است که شما هم زبان کشور میزبان خود را فرا بگیرید. این راه به شما احساس استقلال بیشتری می‌ دهد و شما حس تعلق بیشتری خواهید نمود.

ارتباط با فرهنگ خود را حفظ کنید

فرهنگ ما به شدت در هویت ما ریشه دارد و نگرش‌ های جهانی ما را تشکیل می دهد. از این رو مهم است به فرهنگ کشور خود پایبند باشیم تا در برابر سختی‌ ها احساس ثبات نمائیم. با پخت غذا های کشور خود، شرکت در جشن‌ ها یا رویداد های فرهنگی محلی، همچنین صحبت کردن به زبان مادری‌ خود، همه این‌ ها به ما کمک خواهد کرد تا احساس نمائید همان انسان قدیمی می باشید. با این حال، در این قسمت از مقاله افسردگی بعد از مهاجرت باید یک هشدار جدی به شما بدهیم زیرا می‌ توانید در سندرم مهاجر معلق در زمان اسیر شوید و این می‌ تواند منجر به افسردگی پس از مهاجرت بسیار شدیدی شود.

سندرم مهاجر معلق در زمان

اصطلاح مهاجر معلق در زمان یا Immigrant time warp توسط جامعه‌ شناس معروف ادوارد جی. تلس (Edward J. Telles) ابداع شد. مهاجر معلق در زمان وضعیت مهاجرانی است که در جامعه جدید خود نتوانسته اند جایگاهی پیدا کنند و همچنان در فرهنگی که در آن بزرگ شده‌اند، گیر کرده‌اند. وقتی مهاجران وارد یک کشور جدید می‌ شوند، اغلب احساس ضرر و زیان می‌ کنند. زیرا مجبورند با فرهنگ بومی خود قطع ارتباط کنند. ممکن است در زمانی که در یک فرهنگ متفاوت با سنت‌ های خود قرار می‌ گیرید، احساس ترس، خشم، ناراحتی و کینه به وجود آید. اصطلاح “مهاجر معلق در زمان” برای توصیف وضعیت ذهنی استفاده می‌ شود که به دلیل شوک فرهنگی و استرسی که مهاجران هنگام نقل مکان به کشور جدید تجربه می‌ کنند، شکل می‌ گیرد. این حالت جمود ذهنی و عدم تمایل به پیشروی همراه با تغییرات در جهان اطراف می‌ تواند باعث افزایش احساس دلتنگی و افسردگی در مهاجران شود.

مهاجرانی که در یک دوره زمانی گیر کرده‌ اند، اغلب از از دست دادن هویت و فرهنگ خود در کشور جدید می‌ ترسند. این ترس زندگی آن ها را تحت تأثیر قرار می‌ دهد و آنها به شدت به ارزش‌ ها، سنت‌ ها، آیین‌ ها و باور های فرهنگی خود پایبند هستند. این می‌ تواند به مشکلاتی همچون افسردگی بعد از مهاجرت منجر شود. زیرا آن ها ممکن است مکرراً با تبعیض و تعصب مواجه شوند که می‌ تواند احساس خشم و کینه را بیشتر کند.

بسیاری از مهاجران تجربه زندگی در دو جهان مختلف را دارند. آن ها از ترک دنیای قدیمی و فراموش کردن هویت خود نگرانند. اما به یاد داشته باشید که مهاجران خود انتخاب می‌ کنند که چگونه و به چه میزان در کشور جدید جا بیافتند. زمانی که این احساسات به شما سر می‌ زند، به سلامت روانی خود و تأثیر تصمیمات خود فکر کنید. با انجام و رعایت موارد گفته شده در این مقاله از بابک ویزا می توانید از افسردگی بعد از مهاجرت در امان بمانید و با انرژی عالی به سمت موفقیت قدم بردارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *