آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس (IELTS)


آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون آیلتس یکی از معتبر ترین آزمون‌ های بین المللی زبان انگلیسی است که توسط یک سازمان بریتانیایی برگزار می‌ شود. این آزمون به دو شکل دانشگاهی (Academic) و عمومی (General) ارائه می‌ شود و در نتیجه برای مهاجرت کاری و تحصیلی قابل استفاده است. به دلیل اعتبار بالای آزمون آیلتس (IELTS) در میان دانشگاه های جهان، در این مقاله از بابک ویزا به بررسی آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

امتیاز آزمون آیلتس بین 0 تا 9 است و با محاسبه میانگین چهار مهارت سنجیده می‌ شود. به عنوان مثال، اگر یک شرکت‌ کننده نمره 6.5 در دو مهارت، 5.5 در یکی و 6 در دیگری را کسب کند. نمره کل او برابر با 6 خواهد بود. بیش از 1600 مؤسسه معتبر در سراسر جهان صلاحیت برگزاری آزمون آیلتس را دارند. مدت زمان آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه است و امکان شرکت در آن به صورت کاغذی و کامپیوتری در ایران وجود دارد.

ساختار آزمون آیلتس

آزمون شنیداری Listening در آزمون آیلتس (IELTS)

بخش اول آزمون آیلتس (IELTS) مربوط به مهارت شنیداری است که تقریباً 30 دقیقه به طول می‌ انجامد. در این بخش، شرکت‌ کنندگان به چهار فایل صوتی گوش می‌ دهند. این فایل‌ ها شامل دو گفتگو، یک مونولوگ درباره زندگی روزمره و مسائل اجتماعی، و یک سخنرانی استاد در کلاس درس می‌ شوند. شرکت‌ کنندگان باید توانایی کافی را برای درک کلی مطالب، جزئیات، نگرش‌ ها و پیروی از ایده‌ ها در طول صحبت‌ ها داشته باشند. هر قسمت شامل 10 سوال است که به صورت متنوع طراحی شده‌ اند و شرکت‌ کنندگان باید به همراه گوش دادن به فایل صوتی، به آن‌ها پاسخ دهند.

آزمون آیلتس (IELTS)

انواع پرسش‌ های مطرح شده در این بخش listening آزمون آیلتس (IELTS)

سوالات چند گزینه‌ ای Multiple Choice

برای هر سوال چند گزینه وجود داشته که شرکت‌کنندگان باید یک یا در صورت لزوم چند پاسخ صحیح را از میان آن‌ها انتخاب کنند.

سوالات تطبیقی Matching

شرکت‌ کنندگان باید یک ردیف از اطلاعات داده شده در فایل‌ های صوتی را با لیستی از پاسخ‌ ها جور سازند.

برچسب زدن نقشه، مسیر و یا طرح Plan, map, diagram labelling

در این نوع از سوالات شرکت‌کنندگان باید بر اساس اطلاعات داده شده در فایل صوتی قسمت‌های خالی یک نقشه (مثلا نقشه ساختمانی)، مسیر (مثلا نقشه محله) و یا طرح (مثلا بخشی از یک قطعه) را تکمیل کنند. پاسخ‌های این بخش معمولا به صورت انتخاب کردن یک گزینه از میان پاسخ‌های داده شده است.

تکمیل فرم، یادداشت، جدول، فلوچارت و یا خلاصه Form, note, table, flow-chart, summary completion

شرکت‌ کنندگان باید جا های خالی را در بخش‌ هایی از متن فایل صوتی پر کنند که ممکن است در قالب یک فرم، یادداشت، جدول، فلوچارت و یا خلاصه باشد. تمرکز این نوع سوالات اغلب بر روی اطلاعات کلی بوده و از جزئیات صرف نظر می‌ شود. لازم به ذکر است که تعداد حروف کلمه مورد نظر از قبل داده شده، در نتیجه شرکت‌ کنندگان باید تنها کلمه‌ ای با آن تعداد حروف را انتخاب کنند.

تکمیل جملات Sentence completion

شرکت‌کنندگان باید جملاتی برگرفته از بخشی از متن و یا کل آن را که اطلاعات لازم را خلاصه کرده، مطالعه کرده سپس جملات ارائه شده در پرسش را به کمک آن اطلاعات تکمیل کنند. مانند نوع قبلی، در این پرسش نیز تعداد حروف مورد نیاز داده شده است.

کوتاه پاسخ Short-answer questions

در این نوع سوالات، شرکت‌کنندگان باید با توجه به فایل صوتی شنیده شده، پاسخی کوتاه به پرسش دهند که تعداد حروف آن از قبل مشخص شده است. (مثلا تنها دو کلمه یا یک عدد)

خواندن Reading در آزمون آیلتس (IELTS)

در بخش دوم آزمون آیلتس (IELTS)، مهارت خواندن افراد شرکت‌کننده سنجیده می‌ شود. مدت زمان این بخش 60 دقیقه است و در این مدت، شرکت‌ کنندگان باید به 40 سوال پاسخ دهند. در این بخش، توانایی درک مطلب، جزئیات، فهم نگرش، هدف کلی متن و ارتباط منطقی جملات از طریق انواع سوالات ارزیابی می‌ شود. مهم ترین تفاوت در این بخش بین دو نوع آزمون آیلتس (IELTS) (آکادمیک و جنرال) به شرح زیر است:

در آزمون آیلتس آکادمیک، سه متن بلند توصیفی یا تحلیلی که از کتاب‌ ها، مجلات و روزنامه‌ ها گرفته شده‌ اند، در نظر گرفته می‌ شود. این متون اگرچه سطح دانشگاهی دارند، اما برای درک آن‌ها نیاز به داشتن دانش تخصصی زبان نیست. سوالات در این بخش بسیار شبیه به بخش شنیداری هستند، با این تفاوت که بیشتر سوالات جورکردنی هستند و شرکت‌کنندگان باید به برخی از سوالات مربوط به جزئیات متن و نیز نگاه نویسنده پاسخ درست و غلط (True or False) را بدهند.

در آزمون آیلتس جنرال، متون ارائه شده از کتاب‌ ها، مجلات و روزنامه‌ های عمومی گرفته می‌ شوند که در سطح زندگی روزمره در کشور های انگلیسی زبان قرار دارند. بخش خواندن آزمون جنرال از سه قسمت تشکیل شده است:

  • قسمت اول شامل چندین متن کوتاه است،
  • قسمت دوم مقایسه دو متن و
  • قسمت سوم شامل یک متن بلند است.

نوع سوالات همانند آزمون آیلتس (IELTS) آکادمیک است.

دیگر آزمون های بین المللی زبان انگلیسی

  • آزمون تافل (TOEFL)
  • آزمون PTE
  • آزمون زبان دولینگو

آزمون آیلتس (IELTS)

آزمون نوشتاری Writing در آزمون آیلتس (IELTS)

در بخش مهارت‌ های نوشتاری آزمون آیلتس (IELTS)، توانایی نوشتن شرکت‌ کنندگان در سطح عمومی و دانشگاهی سنجیده می‌ شود. مدت زمان این بخش از آزمون 60 دقیقه است و شامل دو قسمت است که در دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک تفاوت دارند.

در آزمون آزمون آیلتس (IELTS) آکادمیک، در قسمت اول شرکت‌ کنندگان باید توانایی توصیف نمودار، دیاگرام یا جدولی را داشته باشند و اطلاعاتی که از آن ها به دست می‌ آید را توضیح دهند و یا خلاصه بگیرند. این توضیحات می‌ توانند شامل شرح مراحل، داده‌ ها، عملکرد و یا یک پدیده باشند. مدت زمان این قسمت 20 دقیقه است و پاسخ به آن باید حداقل 150 کلمه باشد. در قسمت دوم، یک سوال مطرح می‌ شود و شرکت‌ کنندگان باید در مورد آن سوال، یک مقاله با حداقل 250 کلمه بنویسند تا ایده‌ ها و نظرات خود را در ارتباط با آن بیان کنند.

در آزمون آیلتس (IELTS) جنرال، در قسمت اول، شرایط خاصی برای شرکت‌ کنندگان تعریف شده و آن ها باید یک نامه بنویسند تا اطلاعات بیشتری در ارتباط با آن شرایط درخواست کنند. همانند حالت آکادمیک، مدت زمان این قسمت 20 دقیقه است و نامه مورد نیاز باید حداقل 150 کلمه داشته باشد. در قسمت دوم نیز باید در مدت 40 دقیقه، یک متن با حداقل 250 کلمه در مورد موضوعاتی که در سوال مطرح شده است، بنویسند.

آزمون گفتاری Speaking در آزمون آیلتس (IELTS)

مهارت گفتاری در آزمون آیلتس (IELTS) از طریق مصاحبه حضوری و روبرو برگزار می‌ شود و این جزء بزرگ ترین تفاوت آیلتس با تافل است. این مرحله در یک روز جداگانه از آزمون اصلی برگزار می‌ شود و معمولاً حدود 11 تا 14 دقیقه به طول می‌ انجامد. ساختار این بخش در دو حالت آکادمیک و جنرال یکسان است و شامل 3 قسمت است.

در قسمت اول آرمون آیلتس (IELTS)، شرکت‌ کنندگان در مورد یک موضوع آشنا و شخصی مانند خانواده، کار، درس، علایق و … سوال می‌ شوند و این بخش حدود 5 دقیقه زمان می‌ برد. در قسمت دوم، مصاحبه‌ گر یک کارت دارد و به صورت تصادفی یک کارت را به شرکت‌ کننده می‌ دهد تا درباره موضوع کارت صحبت کند. در این قسمت، شرکت‌کنندگان 1 دقیقه زمان دارند تا برای صحبت آماده شوند و حتی می‌ توانند در این زمینه یادداشت بردارند. سپس باید به مدت 1 تا 2 دقیقه صحبت کرده و به پرسش‌ های مرتبطی که مصاحبه‌ گر می‌ پرسد، پاسخ دهند. در قسمت آخر مهارت گفتاری، شرکت‌ کنندگان به مدت 4 تا 5 دقیقه با مصاحبه‌ گر در مورد موضوع کارت به صورت عمیق‌ تر و مفهومی‌ تر گفتگو می‌ کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *