تمکن مالی برای کشور آمریکا

تمکن مالی کشور آمریکا و انواع آن

تمکن مالی کشور آمریکا یک نامه و گواهی است که توسط بانک صادر می‌ شود و میزان سرمایه موجود در حساب یا حساب‌ های بانکی متقاضی را نشان می‌ دهد. برای دریافت این گواهی، می‌ توان از روش‌ های مختلفی استفاده کرد. یکی از روش‌ های معمول، مراجعه حضوری به شعبه‌ های بانکی است که توسط متقاضی انتخاب می‌ شوند. همچنین، در برخی بانک‌ ها مانند بانک ملی، امکان دریافت تمکن مالی به صورت آنلاین نیز وجود دارد.

در این مقاله از سایت بابک ویزا، ما قصد داریم شما را به طور کامل با مفهوم تمکن مالی و تمکن مالی کشور آمریکا آشنا کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه، در ادامه مطلب با ما همراه شوید.

جهت دریافت مشاوره تماس بگیرید: 04135535453

تمکن مالی چیست؟

تمکن مالی به معنای ارائه یک نامه یا سند است که تایید می‌کند فرد، موسسه یا شرکتی دارای پشتوانه مالی کافی است برای زندگی، تحصیل، سرمایه‌ گذاری و سایر اقدامات. این گواهی توسط بانک صادر می‌ شود تا به طرف دیگری که ممکن است سفارت، دانشگاه، فروشنده و … باشد، تضمین کند که متقاضی منابع مالی کافی برای انجام فرایند مورد نظر دارد.

در تمکن مالی کشور آمریکا، مقدار سرمایه فعلی فرد درج می‌ شود. هدف اصلی صدور این گواهی، اطمینان سفارت یا سایر نهاد ها از این است که متقاضی قادر است هزینه‌ های زندگی از جمله مسکن، غذا و نوشیدنی، پوشاک، تحصیل و موارد این چنینی را در کشور مورد نظر تأمین کند.

تمکن مالی کشور آمریکا

تاریخچه گواهی تمکن مالی

گواهی تمکن مالی، یکی از مهمترین اسناد مورد نیاز برای درخواست ویزای مهاجرت به آمریکا است. این گواهی نشان می‌دهد که فرد در حال حاضر منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌اش در آمریکا را داراست. قبل از سال ۲۰۱۸، دریافت گواهی تمکن مالی برای درخواست ویزای مهاجرت به آمریکا اختیاری بود. با این حال، برخی از انواع ویزا مانند ویزای سرمایه‌گذاری (EB-5) و ویزای خانوادگی (F4)، نیازمند گواهی تمکن مالی بودند. اما در سال ۲۰۱۸، دولت آمریکا قانون جدیدی به نام “قانون تقویت خدمات مهاجرتی آمریکا” (USCIS) را ابلاغ کرد که طبق آن، دریافت گواهی تمکن مالی برای همه انواع ویزاهای مهاجرتی به آمریکا الزامی شد.

به عبارت دیگر، از آن زمان به بعد، همه افرادی که درخواست ویزای مهاجرت به آمریکا می‌دهند، باید گواهی تمکن مالی را همراه با سایر مدارک لازم داشته باشند. برای دریافت گواهی تمکن مالی، فرد باید اطلاعاتی از جمله درآمد، دارایی‌ ها، سوابق بانکی و سابقه کاری خود را به صورت دقیق و صادقانه به مقامات مهاجرتی آمریکا ارائه دهد. این اطلاعات برای بررسی تمکن مالی فرد استفاده می‌شود و در صورت تأیید، گواهی تمکن مالی به فرد صادر خواهد شد.

شاخص‌ های اصلی به هنگام صدور گواهی تمکن مالی کشور آمریکا

گواهی‌ تمکن مالی کشور آمریکا طبق استاندارد های ویژه‌ ای صادر می‌ گردد. این استاندارد ها طبق نیاز سفارت به اطلاعات مد نظر وضع می‌ گردد که می‌ بایست در کل آن ها رعایت شود.

نکته هایی که باید در صدور گواهی رعایت شود عبارت هستند از:

 • گواهی تمکن مالی کشور آمریکا می‌ بایست در سر برگ ویژه بانک مد نظر صادر شود.
 • اطلاعات تماس بانکی از جمله آدرس پستی، شماره تماس و آدرس ایمیل می‌ بایست در گواهی ذکر شود.
 • نیاز است که گواهی بانکی به نام شخص متقاضی صادر گردد. لازم به ذکر است که در صورت متاهل بودن فرد موردنظر، گواهی می‌ تواند به نام همسرش صادر شود.
 • در گواهی باید شماره حسابی که تراکنش و میزان سرمایه آن اعلام می‌ گردد به صورت دقیق درج گردد.
 • تاریخ افتتاح حساب در آن گواهی باید ذکر شود، دقت کنید که حداقل باید ۶ ماه از افتتاح حساب شما گذشته باشد.
 • موجودی حساب شما در روزی که گواهی تمکن مالی کشور آمریکا صادر می‌گردد، می‌ بایست درج گردد.

مدارک لازم برای دریافت گواهی تمکن مالی کشور آمریکا

به منظور دریافت گواهی تمکن مالی کشور آمریکا، اول باید یک سری مدارک را به بانکی که موجودی حساب بیشتری در آن دارید تحویل دهید و سپس تقاضای صادر نمودن گواهی تمکن مالی کنید. مدارک لازم برای دریافت گواهی تمکن مالی عبارتند از:

 • اصل یا کپی پاسپورت تقاضا کننده
 • کارت ملی متقاضی
 • تکمیل فرم درخواست صدور گواهی تمکن مالی
 • اصل وکالت نامه نماینده قانونی

مبلغ تمکن مالی کشور آمریکا مورد نیاز برای سفارت آمریکا

همان طور که اشاره شد، تمکن مالی در واقع یک سند است که تضمین می‌ کند فرد منابع مالی کافی برای زندگی، تحصیل، سرمایه‌ گذاری و سایر اقدامات را دارد. مقدار تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای آمریکا، بسته به نوع ویزایی که فرد درخواست می‌ دهد، تفاوت دارد.

مبلغ تمکن مالی کشور آمریکا برای برندگان لاتاری

برندگان لاتاری نیز باید گواهی تمکن مالی را ارائه دهند. مبلغ مورد نیاز جهت دریافت گواهی تمکن مالی برای برندگان لاتاری به تعداد افراد در خانواده و محل زندگی آن‌ها بستگی دارد.

مبلغ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

مبلغ تمکن مالی برای ویزای تحصیلی

جهت دریافت ویزای تحصیلی آمریکا مبلغ دقیقی به عنوان مبلغ تمکن مالی اعلام نشده است. به این دلیل که این مبلغ به عوامل زیادی بستگی دارد که این عوامل عبارت هستند از:

 • نوع و مدت برنامه تحصیلی متقاضی
 • هزینه‌ های زندگی در آمریکا
 • شهریه دانشگاه‌
 • هزینه کتاب‌ ها
 • هزینه مسکن
 • هزینه خوابگاه
 • سایر هزینه‌ های در طول دوره تحصیلی

برای ثابت کردن تمکن مالی مورد نیاز سفارت آمریکا برای ویزای تحصیلی نیاز است مدارک زیر را ارائه گردد:

تاییدیه مالی

متقاضی باید برای پرداخت هزینه‌ های مربوط به تحصیل در آمریکا توانایی مالی لازم را ارائه دهد. لازم به ذکر می باشد که تاییدیه مالی می‌ تواند شامل اسناد مالی مربوط به خانواده و یا گردش حساب بانکی متقاضی باشد.

هزینه‌ های زندگی و تحصیل

متقاضی باید مبالغ مربوط به هزینه‌ های تحصیل و زندگی در آمریکا مانند هزینه خوابگاه، مسکن، کتاب‌ ها، شهریه دانشگاه و هزینه‌ های روزمره خود را ارائه کند.

متقاضی می‌ تواند این اطلاعات را از موسسه تحصیلی یا دانشگاهی که قصد پذیرش در آن را دارد، دریافت کند.

تمکن مالی لازم سفارت آمریکا جهت ویزای کار

مقدار تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای کار آمریکا، به نوع و وضعیت ویزا و شرایط شخصی متقاضی بستگی دارد. در عموم موارد، مقدار دقیق تمکن مالی برای ویزا توسط مقامات مهاجرتی آمریکا مشخص نمی‌ شود و به توجه به شرایط فرد، متغیر است.

بعضی از مواردی که امکان دارد بر تمکن مالی لازم سفارت آمریکا جهت ویزای کار تأثیر گذار باشد، شامل موارد زیر می باشد:

تمکن مالی لازم سفارت آمریکا جهت ویزای کار

حقوق و درآمد برای تمکن مالی کشور آمریکا

ارائه کردن اسناد و مدرک های مورد نیاز درباره با حقوق و درآمد متقاضی می‌ تواند به اثبات تمکن مالی کمک کند.

مخارج مرتبط با زندگی در آمریکا

مدرک های مرتبط با داشتن مسکن، مراقبت‌ های پزشکی و سایر هزینه‌ های زندگی در آمریکا هم در مقدار تمکن مالی آمریکا تاثیر می‌ گذارند.

پشتوانه مالی برای تمکن مالی کشور آمریکا

در صورتی که متقاضی حامی مالی یا سند هایی از سایر منابع مالی ازجمله سرمایه‌ گذاری‌ ها، حساب بانکی یا وام های معتبر داشته باشد، قادر است این اطلاعات را جهت اثبات تمکن مالی ارائه کند.

تمکن مالی لازم سفارت آمریکا جهت ویزای همراه

برای ویزای همسر یا فرزند که از آن به ویزای همراه نیز یاد می‌شود باید تمکن مالی مورد نیاز جهت تأمین هزینه‌های مربوط به اقامت همراه در طول اقامت در آمریکا ارائه گردد. تمکن مالی لازم سفارت آمریکا برای ویزای همراه به هزینه‌های زندگی در آمریکا بستگی دارد که از جمله آن هزینه‌ها می‌توان به هزینه مسکن، هزینه غذا، هزینه حمل و نقل و هزینه بهداشت و درمان اشاره کرد.

به منظور ارائه تمکن مالی مورد نیاز سفارت آمریکا برای ویزای همراه، مدارک زیر مورد نیاز می باشد:

گواهی بانکی

این گواهی ثابت کننده موجودی حساب بانکی و تاریخچه تراکنش‌ های حساب بانکی است.

گواهی مالی از سازمان‌ ها یا موسسات مالی برای تمکن مالی کشور آمریکا

این گواهی نشان می‌ دهد متقاضی می‌ تواند هزینه‌ های مرتبط به همراه در طول اقامت را پرداخت نماید.

اسناد مالی خانوادگی

در صورتی که اعضای خانواده‌ یا شخص دیگری تمکن مالی را تضمین نموده است، ممکن است بتوانید اسناد مالی مرتبط با آن ها را ارائه کند.

تمکن مالی مورد نیاز سفارت آمریکا برای ویزای توریستی

به طور رسمی، برای نشان دادن تمکن مالی برای ویزای توریستی آمریکا هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. برای تأمین هزینه‌ های اقامت و سفر در طول اقامت توریستی در آمریکا، باید تمکن مالی مورد نیاز را داشته باشید و آن را ثبت کنید. در واقع، هر مبلغی که بتواند هزینه‌ های کلی سفر شما به آمریکا را تأیید کند، کافی است.

تمکن مالی مورد نیاز سفارت آمریکا برای ویزای توریستی، قادر است شامل موارد زیر باشد:

هزینه‌ های مسافرت برای تمکن مالی کشور آمریکا

این هزینه‌ ها در طول اقامت توریستی شما شامل هزینه‌ های پرواز، بیمه مسافرتی، بلیت‌ های اتوبوس یا قطار و هزینه‌ های مربوط به حمل و نقل درون شهری است.

هزینه‌ های اقامت

این هزینه ها شامل هزینه‌ های مربوط به اقامت در مهمان سرا یا هتل، اجاره خانه مبله یا آپارتمان و یا هزینه اقامت با دوستان یا خانواده در آمریکا می‌باشد.

هزینه‌ های روزانه

این هزینه ها هم شامل هزینه‌ های غذا، تفریح ها، خرید های روزمره، هزینه‌ های مرتبط به فعالیت‌ های توریستی و دیدن جاذبه های گردشگری در طولی که در آمریکا اقامت می‌ کنید، می‌ باشد.

مبلغ تمکن مالی برای ویزای توریستی

تمکن مالی لازم سفارت آمریکا برای ویزای سرمایه گذاری

برای ویزای سرمایه‌گذاری در آمریکا، نیاز است هزینه‌ های مرتبط با فعالیت تجاری، اقامت و تمکن مالی مورد نیاز برای سرمایه‌ گذاری در آمریکا را داشته باشید. بدون دریافت وام، برای انواع سرمایه گذاری مانند ثبت شرکت در آمریکا، حداقل باید یک میلیون دلار سرمایه در اختیار داشته باشید.

تراز مالی شخصی برای تمکن مالی کشور آمریکا

تراز مالی شخصی در بر دارنده اطلاعات مالی شخصی مانند بدهی ها، درآمدها و دارایی می‌باشد. لازم به ذکر است که شما قادر هستید سوابق مالی، اسناد مربوطه و گزارش مالی را برای تراز مالی ارائه نمایید.

سرمایه گذاری های قبلی

در صورتی که سابقه سرمایه گذاری دارید، سند هایی را که توانایی مالی و اثبات تجربه شما را نشان می‌ دهند را می‌ توانید ارائه دهید. به منظور اثبات، گواهی نامه ها، قرارداد ها، گزارش های مالی و سوابق در ارتباط با سرمایه گذاری تان را ارائه کنید.

نامه تائیدیه از موسسه مالی یا بانک

موسسه مالی یا بانک که با آن در ارتباط هستید باید نامه‌ ای مبنی بر تائیدیه بر توانایی مالی شما جهت سرمایه گذاری در آمریکا را ارائه کند.

اسناد مربوط به سرمایه گذاری در آمریکا

در بردارنده مستند هایی می باشد که سرمایه گذاری های شما را در کشور آمریکا نشان می‌ دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *