ارز دانشجویی

ارز دانشجویی

در مراکز دولتی بسیاری، ارز دانشجویی به افرادی که برای تحصیل در خارج از کشور ثبت نام نموده اند، اختصاص داده می‌ شود. اما یک مسئله مهم این است که دانشجویان برای دریافت ارز دانشجویی سال ۱۴۰۲، باید به چه شکل و با ارائه چه مدارکی اقدام کنند؟ همچنین، قیمت اَرز دانشجویی چه مقدار است؟ تمامی سوالات شما در این مقاله از سایت بابک ویزا پاسخ داده خواهد شد.

این مقاله شرایط دریافت اَرز دانشجویی در سال ۱۴۰۲ را توضیح می‌ دهد و به دانشجویان مهاجر کمک می‌ کند تا با فرایند دریافت ارز دانشجویی، که به عنوان یک کمک مالی مهم برای آن‌ ها محسوب می‌ شود، آشنا شوند. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارز دانشجویی ۱۴۰۲ چیست؟

همانطور که همه می‌ دانند، امروزه نرخ دلار با نوسانات زیادی روبه‌رو شده و برای دانشجویان استعداد درخشان و افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور های دیگر را دارند، فرآیند مهاجرت تحصیلی را دشوار تر کرده است. در این راستا، ارائه و دریافت ارز دانشجویی می‌ تواند به عنوان یک کمک مالی حتی اگر کمترین مقداری نیز باشد، مورد استفاده قرار گیرد. اما اَرز دانشجویی دقیقاً چیست و به چه افرادی تعلق می‌ گیرد؟

ارز دانشجویی

ارز دانشجویی، ارز نیمایی یا ارز دانشجویی، ارزی است که با نرخ دولتی توزیع می‌ شود و دانشجویانی که برای تحصیل در کشور های اروپایی، آسیایی و امریکایی درخواست ثبت نام داده‌ اند، مجاز به دریافت و استفاده از ارز دانشجویی در سال ۱۴۰۲ هستند. دریافت ارز تحصیلی ۱۴۰۲، شرایط و مراحل خاص خود را دارد و هر دانشجویی قادر به دریافت آن نیست. بنابراین، برای دریافت ارز دانشجویی، دانشجوی پذیرفته شده باید شرایط دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲ را مطالعه کرده و در صورت داشتن شرایط لازم، اقدام به دریافت آن نماید.

همچنین، ارز دانشجویی دارای قوانین و ضوابط خاص خود است. دانشجویان برای دریافت این ارز به کمک و راهنمایی نیاز دارند، زیرا در صورت ارتکاب هرگونه خطایی در فرآیند دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲، امکان دریافت آن از آن ها سلب می‌ شود و آن ها از امکان استفاده از ارز دانشجویی محروم خواهند شد.

شرایط دریافت ارز دانشجویی 1402

همان گونه که در بخش های قبلی ذکر کردیم، برای دریافت این ارز متقاضیان لازم است دارای شرایط مورد نیاز باشند. از این جهت به اینکه چه کسانی می توانند برای ارز افدام کنند و به شرایط لازم برای دریافت این نوع ارز اشاره شده است. یکی از اصلی ترین شروطی که برای دریافت ارز لازم است داشته باشید این است که دانشجو یا در خارج از کشور در حال تحصیل باشد و یا مدارکی که مشخص کند پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور را دریافت کرده است را به مدیر مربوطه ارسال نماید. در این باره، دانشگاهی که در آن به تحصیل و یا پذیرش مشغول می باشد، می بایست مورد تایید وزارت علوم و یا بهداشت باشد. در غیر این صورت، ارز دانشجویی به دانشجوی تعلق نخواهد گرفت.

لازم به ذکر است طبق آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی بازار مرکز مبادله ایران، ارز دانشجویی فقط به دانشجویانی تعلق می گیرد که در زمان دریافت این ارز تعهد نامه محضری خود را ارائه نمایند. نکته دیگر این می باشد که اتباع خارجی که زمانی ساکن ایران بوده اند و سپس برای تحصیل ایران را ترک نموده اند، می توانند جهت دریافت ارز دانشجویی به دفتر کفالت اتباع خارجی مراجعه کنند و امور اداری مرتبط به این موضوع را از این طریق پیگیری کنند.

دومین توضیحی که لازم است درباره دریافت ارز دانشجویی داد این می باشد که دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیشترین درخواست را برای دریافت ارز دانشجویی دارند. از این جهت گفته ها حاکی بر آن می باشد که دریافت اَرز دانشجویی برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مرسوم تر است.

شرایط مورد نیاز جهت دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

 • دانشگاه محل تحصیل باید دارای اعتبار و مورد پذیرش وزارت علوم باشد.
 • طول سال تحصیل در دوره کارشناسی نهایتا 6 سال، دوره کارشناسی ارشد 3 سال، ارشد پیوسته 8 سال، و دکتری 5 سال بیشتر نباید باشد.
 • گپ تحصیلی بین دو مقطع نباید بیشتر از یک سال باشد.
 • کسانی که به صورت غیر قانونی از کشور خارج شده اند، قادر به دریافت ارز دانشجویی 1402 نخواهند بود.

یکی از مهم ترین شرایط دریافت ارز دانشجویی طبق مصوبه جدید بانک مرکزی این است که اگر دانشجویان مقطع لیسانس یا کارشناسی که قبل از 31 اردیبهشت 1397 دانشجو بوده و در حال حاضر مشغول به تحصیل است، تامین، انتقال شهریه، پرداخت و پرداخت یا انتقال هزینه های اقامت برای ترم تحصیلی جاری و بعد از آن بلامانع است.

همچنین اگر فرد دانشجو یا خانواده آن، درخواسته انجام حواله به حساب دانشجو یا شخص دیگری ساکن در خارج از کشور را داشته باشد، در صورتی این حواله صورت می پذیرد که فرد صورت حسابی را از دانشگاه محل تحصیل خود جهت اعلام میزان ارز دریافت شده از دانشجو را که مورد تایید و اعتبار است را به نمایندگی ایران در کشور محل تحصیل ارائه و تایید نمایند.

مدارک لازم برای دریافت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

متقاضیان دریافت اَرز دانشجویی بعد از واجد شرایط بودن و تایید آن می توانند. برای تهیه مدارک و گواهی های لازم برای کسب اَرز دانشجویی ۱۴۰۲ اقدام نمایند. مدارکی که برای دریافت اَرز دانشجویی مورد نیاز می باشد به شرح زیر است:

 • ارائه کپی مدرک تحصیلی دیپلم و دوره پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات این مقاطع
 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل معتبر
 • کپی و یا اسکن صفحات پاسپورت و یا گذرنامه موقت
 • ارائه اسکن برگ اقامت دانشجویی
 • ارائه اسکن مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه متقاضی
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس یا تافل و سایر آزمون های معتبر مانند تولیمو
 • رائه برگه معافیت تحصیلی و یا کارت پایان خدمت سربازی برای پسران
 • ارائه ویزای F1 برای دانشجویان مشغول به تحصیل در امریکا
 • ارائه تعهد نامه محضری برای دریافت ارز

ارز دانشجویی

با توجه به مدارک ذکر شده، متقاضی می تواند برای جمع آوری مدارک اقدام کرده و در صورت روبه رویی با مشکل به پشتیبان و یا مکان های رفع نقص مراجعه کرده تا در اسرع وقت مشکلات مدارکی آن ها حل شده و در نهایت اَرز دانشجویی خود را دریافت نمایند.

نحوه دریافت ارز دانشجویی 1402

متقاضیانی که می‌ خواهند ارز دانشجویی دریافت کنند، باید ابتدا بدانند که پس از ثبت نام و اعزام به کشور مقصد برای تحصیل، باید هر شش ماه یکبار گواهی اشتغال به تحصیل خود را که توسط نمایندگی‌ های ایران در آن کشور تأیید می‌ شود، به اداره کل امور دانشجویان ایران ارسال کنند. به عبارت دیگر، فرد متعهد می‌ شود که این مدارک را هر شش ماه یکبار ارسال کند.

مراحل دریافت ارز دانــشجویی ۱۴۰۲

در این بخش، مراحل دریافت این ارز به متقاضیان آموزش داده می‌شود. تا بتوانند روند بهتری برای دریافت ارز دانشجویی خود داشته باشند.

ثبت نام در سامانه سجاد و موحد

اولین قدم برای اخذ ارز دانشجویی، تشکیل پرونده در سامانه سجاد برای وزارت علوم یا سامانه موحد برای وزارت بهداشت می باشد. این ثبت نام به صورت اینترنتی بوده و پس از تکمیل فرم ثبت نام به متقاضی شماره پرونده، نام کاربری و رمز عبور ارسال خواهد شد.

ورود به پروفایل شخص سامانه سجاد یا موحد

پس از دریافت گذرنامه و شماره پرونده، دانشجو می بایست وارد پروفایل شخص خود شده و از منوی مدیریت گزینه ثبت درخواست نامه بانک را انتخاب کند. در این بخش دانشجو اقدام به تکمیل فرم مربوطه کرده و آن را ثبت می نماید.

نکته: مراجعه حضوری برای ثبت درخواست نامه بانک الزامی نمی باشد و تمامی مراحل به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد. بنابراین از حضور در مراکز ثبت درخواست برای دریافت اَرز دانشجویی جدا بپرهیزند.

در فرم ثبت درخواست نامه بانک، دانشجو ملزم به مشخص کردن تاریخ مورد نظر برای دریافت نامه در فرم خود می باشد. در صورتی که تاریخ در فرم قید شد. دانشجو می تواند درخواست خود را در لیست درخواست ها مشاهده کند.

انتظار برای بررسی کارشناسان

بعد از طی مراحل گفته شده، دانشجو در انتظار بررسی فرم درخواست توسط کارشناسان قرار می گیرد. نتیجه بررسی از طریق ایمیل یا پیام به متقاضی ارسال شده و در صورت تایید درخواست وی، دانشجو می بایست به موسسه منتخب به صورت حضوری مراجعه کند و نامه خود را دریافت نماید. اما اگر درخواست دانشجو مورد تایید نباشد، باید چه کرد؟ دانشجو در این موارد کافیست اطلاعات خود را ویرایش کرده و دوباره درخواست خود را ارسال کند.

واریز هزینه دریافت ارز

دانشجو قبل از مراجعه به موسسه ذکر شده برای دریافت نامه خود باید مبلغی را به عنوان هزینه دریافت اَرز دانشجویی ۱۴۰۲ به شماره حساب 2172019006002 بانک ملی شعبه فردوسی به نام امور دانشجویان واریز نماید. این مبلغ تعیین شده در دستور العمل های اخیر، 15000 تومان می باشد. پس از مراجعه به موسسه برای دریافت نامه، فیش پرداختی خود را به همراه داشته و در صورت درخواست، به مسئولین مربوطه تحویل داده خواهد شد.

ارز دانشجویی

دریافت ارز

پس از انجام مراحل برای دریافت ارز دانشجویی مکررا می بایست. سایت سجاد یا موحد را چک کرده و از آخرین اخبار مرتبط به اَرز دانشجویی باخبر بود. در زمان دریافت حضور شخص دانشجو الزامی نیست. و با مدرک شناسایی، یکی از اقوام نزدیک می توانند برای دریافت نامه بانکی به موسسه مورد نظر مراجعه کنند.​​ لازم به ذکر است ارائه تعهد نامه محضری برای دریافت اَرز دانشجویی از بانک الزامی است و کلیه دانشجویان می بایست در زمان مراجعه حضوری به بانک، تعهد نامه محضری را همراه خود داشته باشند.

سامانه سجاد اَرز دانشجویی ۱۴۰۲

سامانه سجاد یک وبسایت است که به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور. متقاضی دریافت گواهینامه دانشجویی، ارزیابی مدارک تحصیلی. در خارج، بورسیه تحصیلی و اعزام دانشجو به کشور های دیگر خدمات می‌ دهد. این سامانه با آدرس portal.saorg.ir، برای دانشجویانی که در حال تحصیل در یکی از کشور های خارجی هستند. آماده ارائه خدمات می‌ باشد. در این سامانه، علاوه بر ثبت‌ نام، می‌ توانید درخواست‌ های مورد نیاز خود را نیز ثبت کنید.

قیمت ارز دانشجویی ۱۴۰۲

طبق اعلامات اخیر از سوی مرکز مبادلات ارز خدماتی، سقف پرداخت ارز دانشجویی به صورت ماهیانه برای دانشجویان بورسیه 1500 یورو و سقف پرداخت اَرز دانشجویی برای اقامت خانواده دانشجو 500 یورو برای هر همسر و فرزند به صورت ماهیانه تعیین شده است.

همچنین، اگر دانشجویان مشغول به تحصیل باشند و نیاز به مقدار بیشتری از ارز داشته باشند، می‌توانند با حضور در صرافی‌ ها و داشتن کارت ملی خود. برای خریداری ارز اضافی مراجعه کنند. علاوه بر این، دانشجویان می‌ توانند از تسهیلات ارزی و غیرارزی نیز استفاده کنند.

لازم به ذکر است سقف پرداخت اَرز دانشجویی برای دانشجویان غیربورسیه حداکثر 13 هزار یورو در سال می‌ باشد و برای اقامت دانشجو به صورت ماهیانه 1500 یورو و برای اقامت هر عضو خانواده آن 500 یورو به صورت ماهیانه در نظر گرفته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *