آزمون دولینگو (DUOLINGO)

آزمون دولینگو (DUOLINGO)

پدید آمدن آزمون دولینگو (DUOLINGO) و شهرتی که به دست آورد، به علت شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان بود. اما به مرور زمان، با اینکه ویروس ناپدید شده است، آزمون دولینگو همچنان در بسیاری از دانشگاه‌ های مطرح جهان قابل قبول است و سفارتخانه‌ ها نیز آن را تایید می‌ کنند. با این حال، یکی از مشکلات بسیاری از داوطلبان، عدم داشتن اطلاعات کافی درباره آزمون دولینگو است که آن ها را در گمراهی قرار می‌دهد. به همین جهت، در این مقاله از سایت بابک ویزا به معرفی آزمون دولینگو (DUOLINGO) پرداخته ایم. با ما تا انتهای مقاله همراه بمانید.

تفاوت آزمون دولینگو (DUOLINGO) با آزمون‌­های آیلتس(IELTS) و تافل(TOEFL)

 • هدف از آزمون دولینگو استفاده از تکنولوژی برای در دسترس بودن آموزش برای همه افراد و برگزاری آزمونی ساده، سریع و مقرون به صرفه است.
 • هزینه آزمون دولینگو تنهابه صورت عادی ۵۹ دلار است، اما اگر قصد دارید برای دو بار آزمون دادن شانس خود را امتحان کنید این امر با پرداخت ۹۸ دلار امکان پذیر است. توجه داشته باشید در صورتی که خیلی عجله دارید و قصد دارید نتیجه آزمون را ظرف ۲۴ ساعت دریافت نمایید ( به جای حالت عادی که ۴۸ ساعت تا اعلام نتیجه طول می کشد) می بایستی مبلغ ۹۹ دلار پرداخت نمایید. درحالی که آزمون‌ های آیلتس و تافل هرکدام به ترتیب ۲۳۰ و ۲۶۵ دلار می‌­باشند.
 • مزیت آزمون دولینگو برگزار آن در هر ساعت شبانه روز می باشد و شما نیازمند رزرو تایم خاصی نیستید. این امر برای آزمون تافل هوم ادیشن نیز میسر است. در صورتی که برای انجام آزمون آیلتس نیازمند تعیین تایم هستید و حداقل یک ماه پیش از آزمون بایستی ثبت نام نمایید.
 • مدت زمان برگزاری آزمون کتبی آیلتس (به غیر از آزمون شفاهی) 2 ساعت و 45 دقیقه و آزمون تافل ۲ ساعت است، اما تمام مراحل آزمون دولینگو از ابتدا تا انتها، کمتر از یک ساعت طول می­‌کشد.
 • تنها بعد از دو روز از زمان انجام آزمون دولینگو، نتیجه آن را دریافت خواهید کرد، اما نتایج آزمون­‌های تافل و آیلتس بین ۶ تا ۱۳ روز زمان نیاز دارد تا به دست شما برسد. همچنین در صورتی که آزمون ۹۹ دلاری دولینگو را خریداری نمایید می توانید بعد از ۲۴ ساعت به نتیجه آزمون دسترسی پیدا کنید.
 • مزیت مهم دیگر آزمون دولینگو نسبت به آزمون‌ تافل این است که بدون پرداخت هیچ­­گونه هزینه­‌ای، می­‌توانید کارنامه را از صفحه نتیجه خود به هر تعداد دانشگاه یا مدرسه در سراسر جهان ارسال کنید، درحالی که آزمو‌ن­‌های آیلتس و تافل این امکان را به شرکت کنندگان می‌­دهند که نتایج خود را به ترتیب به 5 و 4 دانشگاه ارسال کنند، و درصورت درخواست بیشتر از این تعداد، باید هزینه 20 دلاری برای هر گزارش نمره پرداخت کنند.
 • اگرچه در آزمون دولینگو همانند آزمون­‌های آیلتس و تافل، هر چهار مهارت، Listening، Reading، Writing و Speaking مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، اما در این آزمون سوالات متفاوت است (در ادامه انواع سوالات آزمون دولینگو را بررسی می‌­کنیم.) و از متن­‌های طولانی برای خواندن، نوشتن یا گوش­­‌دادن استفاده نمی‌­شود.
 • اما شاید مهم‌­ترین مزیت آزمون دولینگو و همچنین تافل هوم ادیشن نسبت آزمون­‌های بین‌­المللی زبان انگلیسی دیگر، این است که این آزمونها مرکز و زمان مشخصی برای برگزاری ندارند و بدون مراجعه حضوری، تنها از طریق اینترنت، به صورت آنلاین، در منزل خود و هر زمان که بخواهید می­‌توانید در این آزمون ها شرکت کنید. اما توجه داشته باشید که حتما قبل از تصمیم‌­ گیری برای شرکت در آزمون دولینگو، از پذیرش مدرک این آزمون توسط موسسه یا دانشگاه مورد‌ نظرتان، اطمینان پیدا کنید.

آزمون دولینگو (DUOLINGO)

آزمون دولینگو (DUOLINGO) در کدام دانشگاه‌ ها مورد پذیرش است؟

اگر می‌ خواهید لیست تمام دانشگاه‌هایی که آزمون دولینگو را به عنوان آزمون زبان انگلیسی می‌پذیرند، مشاهده نمایید کافیست به این لیست مراجعه نمایید.

تطبیقی یا ADAPTIVE بودن آزمون دولینگو (DUOLINGO) به چه معناست؟

مفهوم تطبیقی یا Adaptive در آزمون دولینگو به این معنا است که سوالات بعدی بر اساس عملکرد شما در سوالات قبلی تعیین می‌شود. به عبارت دیگر، اگر در سوالات ابتدایی به درستی پاسخ دهید، سوالات بعدی برای شما سخت‌تر خواهند بود. و اگر در یک سوال اشتباه پاسخ دهید، سوالات بعدی ساده‌تر خواهند بود تا شما بتوانید به آن‌ها پاسخ درست دهید. این فرآیند تا انتهای آزمون ادامه خواهد یافت.

هدف از آزمون تطبیقی، ارائه سوالاتی است که سطح دشواری آن‌ها با میزان مهارت و دانش داوطلبان همخوانی داشته باشد. به عبارت دیگر، آزمون دولینگو سوالات خود را بر اساس توانایی شما در زبان انگلیسی طراحی می‌کند. این باعث می‌شود که در مقایسه با آزمون‌های سنتی، ارزیابی مهارت‌ها به دقت و کارآمدی بیشتری صورت گیرد.

چگونه برای آزمون دولینگو (DUOLINGO) آماده ­شویم؟

آزمون زبان انگلیسی دولینگو (Duolingo) با هدف سنجش تمامی مهارت‌ های زبان انگلیسی از جمله خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن، طراحی شده است.

با توجه به اینکه ساختار سوالات آزمون دولینگو ممکن است برای شما کاملاً جدید باشد، آمادگی برای این آزمون ممکن است چالش‌ برانگیز باشد. به همین دلیل، علاوه بر روش‌ های معمولی یادگیری و تقویت مهارت‌ های ذکر شده، از منابعی با سطح زبان بالا تر نیز بهره ببرید، مانند تماشای فیلم به زبان انگلیسی، صحبت با افرادی که زبان انگلیسی صحبت می‌ کنند، گوش دادن به پادکست‌ ها، خواندن روزنامه و مجلات، و بهره‌گیری از منابع آنلاین.

ضروری است که قبل از شرکت در آزمون، تست‌ های آزمایشی نمونه موجود در سایت دولینگو را انجام داده و با انواع سوالات، محیط و شرایط آزمون آشنا شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا در آزمون اصلی عملکرد بهتری داشته باشید. تست‌ های آزمایشی رایگان هستند و در پایان آزمون، رنج نمره را نیز تخمین می‌ زنند.

لطفاً توجه داشته باشید که تست‌ های آزمایشی کوتاه‌ تری نسبت به آزمون اصلی هستند (حدود 8 دقیقه کوتاه‌ تر) و نمره ارائه شده غیررسمی است و در مقایسه با نمره آزمون اصلی، دقت کمتری دارد.

منابع آزمون دولینگو(DUOLINGO)

سوال بسیاری از کسانی که به فکر داشتن مدرک زبان هستند می تواند این باشد که منابع آزمون دولینگو (DUOLINGO) چیست؟ نیاز است بدانید که این آزمون همچون آزمون آیلتس یا تافل نیست که مرجعی برای همه مراکز آموزشی جهت اعطای پذیرش تحصیلی یا کاری باشد و نیاز است تا بر اساس نقاط ضعف خود مهارت خود را بالا ببرید. نقاط ضعف هر کسی با شرکت در آزمون های تمرینی موجود در سایت دولینگو مشخص می شود.

آزمون دولینگو (DUOLINGO)

مدارک و شرایط مورد نیاز قبل از شروع آزمون دولینگو (DUOLINGO)

به دلیل این که شما آزمون دولینگو (DUOLINGO) را به صورت آنلاین و با استفاده از کامپیوتر شخصی انجام می‌­ دهید لذا قبل از شروع آزمون باید همه مدارک و شرایط لازم را فراهم کنید تا هنگام آزمون با هیچ مشکلی مواجه نشوید.

 • پاسپورت
 • یک اتاق آرام و روشن
 • 60 دقیقه وقت آزاد
 • اتصال اینتزنت قابل اطمینان که در طول مدت زمان آزمون قطع و وصل نشود.
 • یک کامپیوتر

کامپیوتری که با آن آزمون دولینگو را می‌­ دهید باید ویژگی‌ ­های زیر را داشته باشد:

 1. مرورگر مناسب، مانند Chrome یا Opera
 2. دوربین جلو
 3. یک میکروفون
 4. بلندگو

قوانین و مقررات آزمون دولینگو (Duolingo)

 • استفاده از افزونه­‌ های Plug-in یا Add-on (مانند Grammarly) بر روی مرورگر مجاز نیست.
 • اگر از این افزونه­‌ ها استفاده می‌­کنید، حتما برای شروع و تکمیل تست، آن­‌ ها را غیرفعال کنید. دستورالعمل‌ های اضافه / حذف این افزونه‌ ­ها در این بخش ذکر شده است.
 • برای انجام آزمون دولینگو (DUOLINGO) تنها از یک آدرس آیمیل یا حساب کاربری دولینگو می‌­توانید استفاده کنید و اگر حساب کاربری دومی دارید، مسدود خواهد شد.
 • ارتباط چشمی خود را با صفحه کامپیوتر حفظ کنید. اما اگر برای تایپ کردن نیاز به نگاه کردن به صفحه کلید را دارید، نگران نباشید، چراکه ناظران آزمون و سیستم­‌ های خودکار تفاوت بین نگاه ساده برای تایپ کردن، و حفظ تمرکز روی صفحه کامپیوتر هنگام تایپ را می­‌دانند و بنابراین نگاه کردن به صفحه کلید برای تایپ کردن، بر تصمیم صدور نتیجه آزمون شما تأثیری نخواهد گذاشت. همچنین اگر وب‌کم شما در محلی قرار دارد که در مرکز فوقانی مانیتور نیست، ممکن است این پیغام را دریافت کنید که مثلا، وب کم نباید در کنار کامپیوتر یا روی میز قرار گیرد، بنابراین دوربین باید مستقیماً در بالای مانیتور و در مرکز آن قرار بگیرد.
 • یادداشت برداری ممنوع است. درصورتی که در هنگام برگزاری آزمون زبان انگلیسی دولینگو چیزی بنویسید، نتیجه آزمون شما صادر نشده و دیگر مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود.
 • استفاده از تلفن یا گوشی موبایل ممنوع است. در صورت استفاده از موبایل و تلفن در هنگام برگزاری آزمون دولینگو، نتیجه شما صادر نشده و مجاز به انجام دوباره آزمون نخواهید بود.
 • استفاده از کروم بوک، آی پد، تبلت و دیگر دستگاه­‌های هوشمند برای انجام آزمون ممنوع است.
 • استفاده از هدفون و ایرپاد ممنوع است. اگر هنگام برگزاری آزمون دولینگو، از هدفون یا ایرپاد استفاده کنید، نتیجه شما صادر نشده و باید مجدداً آزمون را انجام دهید.
 • در طی یک ماه، می ­‌توانید دوبار این آزمون دولینگو (DUOLINGO) را بدهید، یعنی اگر به هردلیلی، مانند، اشکالات فنی یا قطع اینترنت در زمان آزمون، آزمون شما تکمیل نشد، مجاز هستید آزمون دولینگو (DUOLINGO) را در زمان دیگری مجددا انجام دهید، و برای شما انجام تنها یک بار آزمون محسوب می‌ ­شود.

آزمون دولینگو (DUOLINGO)

حین انجام آزمون دولینگو (DUOLINGO) از چه قوانینی باید پیروی کنیم؟

ضمن برگزاری آزمون دولینگو (DUOLINGO) بایستی قوانین زیر را رعایت کنید:

 • اطمینان حاصل کنید که در یک اتاق آرام و با نور کافی تنها هستید.
 • در طی آزمون دولینگو (DUOLINGO) اطمینان حاصل کنید که گوش­‌ های شما همیشه قابل رویت باشد و پوشانده نشده باشد (به عنوان مثال پوشیده از مو، کلاه و غیره نیست).
 • مطمئن شوید که چهره شما توسط عینک آفتابی یا سایر لوازم جانبی پوشیده نشده ­‌است.
 • هدفون یا ایرپاد استفاده نکنید.
 • از وسایلی مانند، گوش­ی‌ های موبایل، جزوه یا کتاب­‌های آموزشی استفاده نکنید.
 • با شخص دیگری‌ در طول آزمون دولینگو (DUOLINGO) صحبت نکنید.
 • از وسایل نوشتاری یا کاغذ استفاده نکنید.
 • تنها به صفحه مانیتور نگاه کنید.

اگر هر یک از قوانین آزمون دولینگو (DUOLINGO) را نقض کنید، دولینگو مجاز است بدون بازپرداخت هزینه آزمون، نتیجه آزمون شما را تایید نکند یا نتایج آزمون‌­ های قبلی را بی اعتبار سازد. بسته به میزان تخلف، ممکن است داوطلبان از شرکت دوباره در آزمون دولینگو (DUOLINGO) برای همیشه محروم شوند.

پس از اتمام آزمون، یک ناظر، ویدیو تست شما را بررسی می­‌کند تا مطمئن شوند از تمام قوانین در طول آزمون پیروی کرده‌ ­اید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *