فضای کاری مشترک

فضای کاری مشترک

فضای کاری مشترک یا فضای کار اشتراکی یا کو ورکینگ (به انگلیسی: Coworking) روشی برای کار کردن است که شامل یک فضای کار به اشتراک گذاشته شده، یک دفتر کار و فعالیت‌ های مستقل است. در یک تعریف جامع و ساده می توان گفت که به کار گروهی که توسط چند نفر در یک مکان انجام شوند گفته می شود. در این مقاله فضای کاری مشترک از سایت بابک ویزا به بررسی کامل چیستی فضای کاری مشترک می پردازیم. با ما همراه باشید.

مقایسه فضای کاری مشترک با محیط‌ های اداری معمولی

معمولا این کار ها یک اتاق یا یک جدایی اورنده ندارد. برخلاف محیط‌ های اداری معمولی، محیط کو ورکینگ معمولاً توسط یک سازمان یا ارگان مشترک به کار برده نمی‌ شود. این محیط‌ ها برای فریلنسر های حرفه‌ ای، پیمانکاران مستقل یا افرادی که اغلب در سفر هستند و فعالیت‌ های مستقل انجام می‌ دهند جذاب می‌ باشد.

فضای کاری اشتراکی برای چه کسانی مناسب است؟

محل کار اشتراکی، اجتماعی از افرادی می باشد که در عین انجام فعالیت‌ های مستقل، ارزش‌ هایی را به اشتراک می‌ گذارند و البته افرادی که مشتاق به هم کوشی هستند که این هم کوشی می‌ تواند با کار کردن در کنار افرادی که برای فعالیت در یک محیط مشترک در کنار یکدیگر، ارزش قائل هستند، اتفاق بیفتد. محل کار اشتراکی راه حلی مناسب برای مشکل انزوای بسیاری از کارمزدی‌ ها، که کار کردن در منزل را تجربه کرده‌ اند، می‌ باشد، همین‌ طور به آن‌ ها اجازه می‌ دهد که از عوامل حواس‌ پرتی در حین کار کردن در منزل نجات یابند.

فضای کاری مشترک در ایران

فضاهای کار اشتراکی الزاماً برای استارتاپ‌ها ساخته نمی‌شوند؛ ولی معمولاً توسط آن‌ها استفاده می‌شوند. با توجه به اینکه الزامات فیزیکی اساسی کار کردن در این فضاها فراهم می‌شود در برخی موارد شتاب‌دهنده‌ های کسب و کار یا مراکز تحقیق و توسعهٔ شرکت‌ های بزرگ نیز ممکن است در این فضا ها مستقر شوند.

امکانات فضای coworking

همچنین این فضاها ممکن است با توجه به شرایط محلی برای تمرکز بر موضوعی خاص راه اندازی شوند، مثلاً برای توسعهٔ گردشگری، یا توسعهٔ بازی سازی. اما این فضا ها غالباً امکاناتی را فراهم می‌ آورند که شامل میز کاری، اتاق جلسات، برق، اینترنت پرسرعت، چای و قهوه رایگان است.

محور اصلی کسب و کار مراکز کار اشتراکی، اجاره میز ها می باشد و در ادامه ساختن یک جامعه همکاری می‌ باشد. افراد اصلی برای حضور در این مراکز کارمزدی های حرفه‌ ای، دور کار ها و مؤسسین شرکت‌ های کوچک و متوسط هستند که در جستجوی یک جامعه‌ ای با روح همکاری می‌ باشند. همچنین اغلب مشتریان از دیگر سرویس‌ های فضای کار مشترک مثل پرینت، همکاری و مشاوره بهره‌مند می‌ شوند.

به دلیل تفاوت شیوه مدیریتی فضای کار اشتراکی که به جای مدیریت و کنترل به جنبه همکاری اهمیت می‌ دهد، مدل کار اشتراکی، از شتاب دهنده‌ ها، مراکز رشد و Executive suite مجزا می‌ باشد و با هم ترکیب نمی‌ شوند. اکثر مشترکان محیط کار اشتراکی در unconference مثل BarCamp و دیگر رویداد های فناوری نیز شریک هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *