تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

مطابق با اعلامیه‌ های صادر شده اخیر از اداره مهاجرت، امکان تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا با رعایت شرایط خاص و در بازه‌ی زمانی مشخص فراهم شده است. به این ترتیب، دریافت ویزای توریستی کانادا می‌ تواند یکی از راه‌ هایی باشد که به اقامت دائم در کانادا منجر شود. با توجه به قوانین جدید مهاجرت در خصوص تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا، افراد متقاضی مهاجرت به کانادا می‌ توانند با یافتن شغل و دریافت مجوز کار (ورک پرمیت)، نوع اقامت خود را در داخل کانادا تغییر دهند. در این مقاله از سایت بابک ویزا به بررسی نحوه تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا برای ایرانیان می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

نحوه تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

قوانین مهاجرتی کشور کانادا به طور کلی اجازه تبدیل مستقیم یک نوع ویزا به نوع دیگر و اقامت دائم را نمی‌ دهند. اما اخیرا، دولت تغییراتی در قوانین مهاجرتی اعمال کرده است که این امکان را فراهم کرده است و تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا وجود دارد. طبق به‌ روزرسانی‌ های اخیر در قوانین مهاجرتی کانادا، دولت به منظور تامین نیروی کار خود، به گردشگرانی که شرایط لازم را دارند و در کانادا به شغل مناسبی دست یافته‌ اند، مجوز کار یا ورک پرمیت ارائه می‌ دهد.

بنابراین، اگر هدف شما از دریافت ویزای توریستی کانادا یافتن شغل و دریافت ورک پرمیت است، باید قبل از ورود به کانادا درباره روش‌ ها و شرایط یافتن شغل و درخواست پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از کارفرمایان کانادایی تحقیق کنید تا بتوانید در زمان مناسب و در داخل کانادا، تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا را انجام دهید. آیا مهارت‌ ها و سابقه کاری شما برای یافتن شغل در کانادا کافی است؟

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

اعلامیه کشور کانادا در خصوص تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

طبق اعلامیه اخیر دولت کانادا در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۲، افرادی که از تاریخ ۱ مارچ ۲۰۲۳ تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ با ویزای توریستی وارد کانادا شده‌ اند، می‌ توانند ویزای ویزیتوری خود را تمدید کنند. یا به سایر انواع ویزا های کانادا تبدیل نمایند. دولت کانادا پردازش درخواست‌ ها. ایرانی‌ ها را در اولویت قرار داده و در رسیدگی به پرونده‌ ی آن ها با سرعت بیشتری عمل می‌ کند.

قبل از هر چیز، درباره مراحل و شرایط ویزای توریستی کانادا کاملا مطالعه نمائید تا اولین مرحله این روش مهاجرت موقت را به دست آورید. همکاران ما در موسسه بابک ویزا همراه با شما هستند و می‌ توانید با استفاده از تجربه‌ ی چند ساله خود در زمینه مهاجرت به کانادا و آمریکا، مسیر شما را هموار تر کنند. در ادامه مقاله تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا، مراحل تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا را بررسی خواهیم کرد.

اخذ ویزای توریستی کانادا

مرحله اول برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا، حضور در خاک کانادا با مجوز اقامت موقت معتبر است که معمولاً با نام ویزای ویزیتوری شناخته می‌ شود. برای این منظور، شما باید در لحظه ثبت درخواست وارد کانادا شده و پاسپورت ایرانی‌ تان اعتبار داشته باشد. با حضور در کانادا، شما به عنوان متقاضی مجوز کاری در این کشور حساب‌ می‌ شوید و می‌ توانید برای یافتن یک شغل مناسب اقدام کنید.

ویزای همراه دانشجو

این مرحله شباهت زیادی به فرایند دریافت ویزای همراه دانشجویی دارد. در این فرایند، دانشجو با دریافت پذیرش تحصیلی از یک موسسه آموزشی معتبر، برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام می‌کند و همسر دانشجو نیز با دریافت مجوز کار باز (Open Work Permit)، وارد کانادا می‌ شود و در داخل کشور برای یافتن شغل فعالیت می‌ کند.

دریافت ویزای توریستی کانادا شرایط و ضوابط خاص خود را دارد و زمان برای رسیدگی به درخواست‌ ها طولانی است. این دوره، فرصتی مناسب برای بهبود مهارت زبانی شماست. همانطور که می‌ دانید، داشتن مهارت و تسلط کافی بر زبان انگلیسی یا فرانسوی یکی از شرایط مهم در یافتن شغل و جذب کارفرمایان کانادایی است.

رقابت مهاجران در کانادا

فرآیند یافتن کار در کانادا به صورت رقابتی است و اغلب مهاجران از سایر کشورها در زبان انگلیسی ماهر هستند. به همین دلیل، رقابت برای ایرانیان در جستجوی کار در کانادا کمی سخت و پیچیده است. بنابراین، اگر قصد مهاجرت به کانادا از طریق کار یا حتی تحصیل را دارید، باید برنامه‌ ریزی صحیح و بلند مدتی را در نظر بگیرید.

تاثیر زبان های رسمی کانادا در میسر تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

کشور کانادا دو زبان رسمی دارد. در برخی از شهر ها مانند شهر های استان کبک، زبان فرانسوی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. اما در بیشتر شهر ها زبان انگلیسی استفاده می‌ شود. بسته به  زندگی در یک شهر یا استان خاص، بهتر است زبان ملی کانادا را یاد بگیرید تا در جستجوی شغل تجربه‌ ای راحت‌ تر داشته باشید و تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا به راحتی انجام گیرد.

دریافت پیشنهاد شغلی یا جاب‌ آفر

متقاضیانی که تمایل دارند تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا را انجام دهد، باید پس از ورود به کانادا شغل مناسبی با سابقه کار و تحصیل خود پیدا کنند تا بتوانند مجوز کار یا ورک پرمیت دریافت کنند. به همین دلیل، توصیه می‌ شود قبل از درخواست تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا، شرایط خود را بر اساس استاندارد های این کشور بررسی و بهبود دهید.

یکی از نکاتی که در این مرحله باید توجه کنید، نیاز بازار کار کانادا به سابقه و تجربه شماست. هر سال، دولت لیستی از مشاغل مورد نیاز کانادا یا ناک (NOC) را منتشر می‌ کند تا برنامه‌ های مهاجرتی بتوانند نیروی کار مورد نیاز را جذب کنند. اگر تخصص و سابقه شما در این لیست قرار داشته باشد، فرصت بیشتری برای یافتن شغل مناسب خواهید داشت.

زمان را جدی بگیرید.

باید توجه داشت که برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا، باید به موقع اقدام کنید. زمان بررسی درخواست ویزا زمانی مشخصی را می‌ طلبد و همچنین ویزای توریستی نیز معمولاً موقت است. بنابراین، در مدت اعتبار ویزای توریستی خود باید شغل مناسب را پیدا کرده و مصاحبه موفقیت‌ آمیزی با یک کارفرمای کانادایی داشته باشید تا بتوانید قبل از پایان اعتبار ویزای توریستی، اقدام به تغییر نوع اقامت خود کنید.

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

در صورت جلب نظر کارفرمای کانادایی، کارفرما درخواست گواهی LMIA یا تاییدیه ارزیابی تاثیر بازار کار کانادا یا Labour Market Impact Assessment می‌ کند. این تاییدیه مجوزی‌ ست که دولت برای کارفرمای کانادایی و به جهت جذب نیروی کار خارجی صادر می‌ کند. در واقع در این گواهی حضور نیروی کار خارجی در کانادا و تاثیر آن در بازار کار این کشور بررسی می‌ شود و ابزاری برای حمایت از حقوق کار برای شهروندان کاناداست. دریافت تاییدیه LMIA برای دریافت مجوز کار یا ورک‌ پرمیت ضروری‌ است.

همچنین، توجه داشته باشید که تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا ممکن است تحت شرایط خاص و با موجبات مشخصی امکان پذیر باشد. بنابراین، در هر حالت، بهتر است با سفارت یا کنسولگری کانادا در کشور خود یا مشاوران مهاجرتی معتبر درباره این موضوع صحبت کنید تا اطلاعات دقیق و به روز را دریافت کنید.

دریافت مجوز کار یا ورک پرمیت

پس از یافتن شغل مناسب با مهارت و دریافت تاییدیه LMIA نوبت به ثبت درخواست مجوز کار یا ورک پرمیت می‌رسد. ثبت درخواست در حال حاضر به سه روش امکان‌پذیر است. روش متدوال تکمیل فرم آنلاین در سایت اداره مهاجرت است، روش دوم ثبت درخواست به صورت کاغذی و مکاتبه و روش سوم فلگپولینگ.

ثبت درخواست ورک‌پرمیت به صورت آنلاین

برای ثبت آنلاین درخواست ورک پرمیت باید در سایت اداره مهاجرت IRCCحساب کاربری ایجاد، فرم درخواست تکمیل و به همراه مدارک مورد نیاز ارسال کنید. ایجاد حساب کاربری در در سایت اداره مهاجرت کانادا به این ترتیب است:

  1. پذیرش ضوابط استفاده از GCKey
  2. وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور GCKey
  3. تعیین سوال و جواب‌های امنیتی برای بازیابی کلمه عبور GCKey در آینده
  4. پذیرش ضوابط و شرایط استفاده از حساب کاربری در سایت اداره مهاجرت کانادا
  5. وارد کردن اطلاعات هویتی مانند نام و نام خانوادگی حقیقی
  6. وارد کردن آدرس ایمیل
  7. انتخاب زبان مورد نظر
  8. تعیین سوال و جواب‌ های امنیتی برای بازیابی حساب کاربری در صورت نیاز

بعد از ساخت حساب کاربری، مرحله بعدی پر کردن فرم می‌ باشد. در این فرم، باید اطلاعاتی مانند وضعیت فعلی اقامت (مثلاً توریستی یا تحصیلی)، نوع درخواست (مانند درخواست مجوز کار)، اطلاعات مربوط به همراهان (همسر و فرزندان)، مشخصات وکیل (در صورت وجود وکیل) و اطلاعات تماس لازم را وارد کنید.

سپس باید هزینه‌ های مربوط به درخواست ویزای کار را پرداخت کنید. در حال حاضر، هزینه درخواست ویزای کار برای هر فرد ۲۵۵ دلار کانادا است و بر اساس این بیانیه، برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا برای ایرانیان تا تاریخ ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ رایگان است.

در پایان، باید مدارک مورد نیاز را آپلود و درخواست نهایی را ثبت کنید. با استفاده از این روش، ثبت درخواست و پیگیری آن آسان‌ تر است، اما همزمان پردازش پرونده معمولا زمان بیشتری می‌ برد. بنابراین، اگر مدت اعتبار ویزای شما کافی نیست. بهتر است روش‌ های دیگر را امتحان کنید. زیرا شما باید حداقل ۱۵۹ روز یا شش ماه از صرفه‌ جویی خود برای هزینه‌ ها استفاده کنید!

ثبت درخواست ورک‌پرمیت به صورت کاغذی

اگرچه ثبت درخواست ویزای کار به صورت کاغذی یکی از روش‌ های قدیمی‌ تر برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا است. اما روش آنلاین آن کوتاه‌ تر است. برای شروع، باید اپلیکیشن مربوطه را از وبسایت اداره مهاجرت کانادا دانلود کرده، آن را تکمیل کنید و ثبت کنید. توجه کنید که در انتها باید گزینه “Validate” را فشار دهید تا فرآیند را نهایی کنید. سپس یک بارکد نمایش داده می‌ شود که برای پیگیری مراحل لازم است. بنابراین این بارکد را در کامپیوتر شخصی یا گوشی خود ذخیره کنید. سپس فرم را چاپ کرده، امضا کنید و تاریخ را به صورت دستی وارد کنید.

در این مرحله، نوبت به پرداخت هزینه پردازش درخواست می‌رسد. با استفاده از آدرس ایمیل، چاپگر و کارت بانکی معتبر، می‌ توانید به درگاه پرداخت آنلاین مراجعه کرده و پس از واریز هزینه، رسید را چاپ کنید. در پایان، رسید را همراه با نسخه رسمی درخواست و بارکد به اداره مهاجرت IRCC ارسال کنید و یک نسخه را تا پایان مراحل نگه دارید.

ثبت درخواست ورک‌پرمیت به صورت فلگ پولینگ (Flagpoling)

ثبت درخواست ورک‌پرمیت به صورت فلگ پولینگ (Flagpoling)

با توجه به اهمیت زمان در تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا، سریع ترین روش برای ثبت درخواست ورک‌پرمیت فلگپولینگ است. در این روش، شما باید به صورت حضوری مدارک مورد نیاز برای درخواست ورک‌پرمیت را به یکی از مرز های مشترک کانادا و آمریکا ببرید و از طریق پلیس CBSA اقدام کنید.

در مرزهای مشترک بین آمریکا و کانادا، فضایی وجود دارد که باید به آنجا وارد شوید. این کار به این معنی است که شما از مرز کانادا خارج می شوید و سپس دوباره وارد خاک کانادا می شوید. به این حرکت فلگپول گفته می شود. پس از ورود مجدد به مرز های کانادا، افسر مرزی شرایط و مدارک را بررسی کرده و تنها چند ساعت بعد نتیجه درخواست ورک‌پرمیت را اعلام می کند.

ارائه کامل مدارک مورد نیاز مانند مدارک هویتی، شغلی و مالی، جاب‌ آفر و قرارداد کار با کارفرمای کانادایی، تاییدیه LMIA (در صورت نیاز شغل شما) و … در این روش بسیار مهم است. در غیر این صورت، درخواست شما رد خواهد شد.

باید توجه داشت که گرفتن ورک‌پرمیت از طریق تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا ریسک بالایی دارد. با توجه به اهمیت زمان، تعداد و طولانی بودن فرآیند پردازش درخواست‌ ها (LMIA و ورک‌پرمیت) از یک طرف و اعتبار محدود ویزای توریستی از طرف دیگر، موقعیت متقاضی را به خطر می اندازد.

مزایای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا

اما در صورتی که طبق برنامه پیش بروید می‌ توانید از مزایایی همچون خدمات درمانی مقرون‌ به‌ صرفه، کار و زندگی در یکی از بهترین کشور های جهان با شاخص‌ های کیفی بالا و … بهره‌ مند شوید. افزون بر این، با دریافت ورک‌ پرمیت و اشتغال به کار در کانادا امکان اخذ اپن ورک پرمیت برای همسر هم وجود دارد و می‌ توان به گرفتن اقامت دائم کانادا فکر کرد.

در این صورت تحصیل فرزندان در مدرسه‌ های دولتی هم رایگان خواهد بود و امکان پیوستن سایر اعضای خانواده هم وجود دارد. پس معطل نکنید و با مشاوره همکاران ما در بخش اقامتی کانادا در موسسه مهاجرتی بابک ویزا برای رسیدن به کارت اقامت کانادا، شهروندی و پاسپورت کانادایی زمان را از دست ندهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *