کشور چین

کشور چین


کشور چین

جمهوری خلق چین که دارای حکومتی با ماهیت جمهوری سوسیالیستی است در شرق قاره پهناور آسیا قرار گرفته است. این کشور پهناور که پایتخت آن پکن می باشد، شهر‌ های مهم دیگری مثل تیانجین، شانگ‌ های و چونگکینگ را نیز در خود جای داده است. زبان و خط رسمی مردم کشور چین، ماندارین است و ادیانی، چون بودیسم، مسیحیت، اسلام و تائوئیسم در این کشور دیده می‌ شود. در این بخش از سایت بابک ویزا به شناخت کلی از کــــشور چین دست خواهیم یافت. با ما تا انتهای مطلب همراه بمانید.

تعداد جمعیت کشور چین

جمعیت چین بالغ بر یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون نفر می باشد که با مساحتی برابر با ۹٬۵۹۶٬۰۰۰ کیلومتر مربع در شرق قاره آسیا قرار گرفته است.

موقعیت جغرافیایی چین

کشور چین در منطقه شرق آسیا قرار گرفته است و بعد از روسیه، دومین کشور پهناور این قاره به شمار می رود. این کشور دارای مرز زمینی با کشور‌ های روسیه، مغولستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، هندوستان، نپال، بوتان، برمه، ویتنام، کره شمالی می باشد. از سمت شرق و جنوب نیز با دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد، و دیگر آب‌ های آزاد احاطه شده است.

کشور چین

وضعیت آب و هوایی کشور چین

آب و هوای این کشور بسیار متنوع می باشد از مناطق گرمسیر و بارانی در جنوب تا بسیار سردسیر در شمال را شامل می شود. طوفان‌ های موسمی (۵ بار در سال) در امتداد سواحل جنوبی و شرقی، سیل‌ های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند. چشم انداز طبیعی متنوعی دارد، از استپ‌ های جنگلی و بیابان هایی، چون گبی و تکله مکان در ناحیهٔ خشک شمالی نزدیک به مغولستان و سیبری روسیه گرفته تا جنگل‌ های زیر گرمسیری در سرزمین‌ های مرطوب جنوبی نزدیک به ویتنام، لائوس و برمه.

مناطق غربی ناهموار است و رشته کوه‌ های هیمالیا و تیان شان مرز طبیعی آن را با هند و آسیای میانه ترسیم می کنند. در مقابل، نواحی شرقی این کشور کم ارتفاع است.

اقتصاد چین

از زمان اجرای اصلاحات اقتصادی برای پیریزی یک اقتصاد مدرن، چین یکی از سریع ترین رشد‌ های اقتصادی دنیا را داشته است. این کشور هم اکنون بزرگترین صادرکننده و دومین واردکننده بزرگ کالا است و دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه تولید ناخالص داخلی را در اختیار دارد. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌ های چندجانبه ای همچون سازمان تجارت جهانی، آپک، سازمان همکاری شانگ‌های و گروه ۲۰ است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته ای از بزرگترین ارتش دائمی دنیا و دومین بودجه دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *