کشور اتریش

کشور اتریش


کشور اتریش

موقعیت کشور اتریش واقع در اروپای مرکزی می باشد که محصور در خشکی و در رشته کوه های آلپ شرقی واقع شده است. اتریش با کشور های آلمان، جمهوری چک، مجارستان و سوئیس همسایه است. شهر وین پایتخت و بزرگترین شهر اتریش است. زبان رسمی مردم اتریش آلمانی اتریشی است. در این بخش از سایت بابک ویزا به شناخت کلی از کــــشور اتریش دست خواهیم یافت. با ما تا انتهای مطلب همراه بمانید.

اتریش برای سال های متوالی از لحاظ تولید ناخالص داخلی در میان 20 کــشور ثروتمند دنیا قرار گرفته است. استاندارد و کیفیت زندگی در این کشور بسیار بالاست. شهر وین پایتخت اتریش از لحاظ کیفیت زندگی در رتبه های برتر جهانی قرار دارد. در سال 1995 اتریش معاهده شینگن را امضا کرد و عضو این اتحادیه شد. همچنین واحد پولی یورو نیز از توافقات اتریش است.

مساحت کشور اتریش حدود  83878 کیلومتر مربع است، چیزی شبیه به مساحت کشور امارات! با وجود مساحت نه چندان وسیع اتریش آثار باستانی و تاریخی بسیار زیادی در آن به چشم می خورد. طبق آخرین سرشماری جمعیت اتریش حدودا 8 میلیون و 900 نفر می باشد.

زبان رسمی کشور اتریش

به طور تقریبی 99 درصد مردم اتریش به زبان آلمانی صحبت می کنند. زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم در این کشور مطرح است. تعدادی از مردم نیز به زبان های مجاری، ایتالیایی، اسلولنیایی نیز صحبت می کنند که به دلیل هم جواری اتریش با این کشور ها و پذیرش مهاجر از آن هاست.

کشور اتریش

دین کشور اتریش

تقریبا 89 درصد مردم در اتریش مسیحی و پیرو مذهب کاتولیک هستند. اما سایر اقلیت های مذهبی مانند بودائی و یهودی و اسلام نیز دیده می شود.

وضعیت اقتصادی اتریش

اتریش، یکی از برترین کشور ها در جهان از نظر اقتصادی است و بر اساس تولید انرژی، گردشگری و کشاورزی پایه‌گذاری شده است. بیش از نیمی از مصرف انرژی در اتریش از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود. همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص اتریش، صنعت گردشگری در این کشور رونق بالایی دارد.

حدود 70 درصد از زمین‌های اتریش که به مساحت 8 میلیون هکتار می‌رسد، به بخش کشاورزی اختصاص دارد و کشاورزی یکی از منابع درآمد اصلی این کشور است که سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی در این صنعت صورت گرفته است. بیشتر صادرات اتریش مربوط به خودروها، تجهیزات مکانیکی و فلزی و محصولات شیمیایی است و اکثراً به آلمان همسایه و شریک تجاری اتریش صادر می‌شود.

مهاجرت به اتریش

مهاجرت به اتریش دارای 7 مسیر اصلی است که در ابتدا باید شرایط هر کدام را داشته باشید تا بتوانید برای دریافت ویزا (مجوز ورود) اقدام کنید. طور کلی شرایط لازم برای اخذ تابعیت اتریش 10 سال اقامت قانونی و مستمر در اتریش، با حداقل 5 سال اقامت قانونی، مورد نیاز است ما در این محتوا شرایط مهاجرت به اتریش در تمام روش ها را بررسی می کنیم. از بین مسیر هایی مهاجرتی برای کشور اتریش مهاجرت تحصیلی و سرمایه گذاری و کاری روش های مناسبی می باشند. در این مقاله تقریبی از هزینه مهاجرت به اتریش را در اختیار شما قرار می دهیم. تقاضا جهت کشور اتریش برای مهاجرت خود حمایتی، تحصیلی، کاری به دلیل مزیت های آن ها بیشتر است. پیشنهاد می شود برای مهاجرت و پیش بردن پرونده مهاجرتی خود، از یک موسسه ماهر با رزومه قوی کمک بگیرید. بابک ویزا با سال ها تجربه حرفه ای خود در زمینه مهاجرت می تواند در رسیدن شما به هدفتان کمک کند.

راه های مهاجرت به اتریش

در صورتی که قصد دارید به کشور اتریش بروید، باید از طریق یکی از راه های مهاجرت به اتریش ویزا کسب کنید. اتریش انواع گوناگونی از مسیر های مهاجرتی را ارائه می کند.

 • مهاجرت به اتریش از طریق کار
 • مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل
 • مهاجرت به اتریش از طریق سرمایه گذاری
 • مهاجرت به اتریش از طریق ازدواج
 • مهاجرت به اتریش و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت به اتریش از طریق پناهندگی
 • مهاجرت به اتریش برای هنرمندان و افراد فوق موفق

نحوه مهاجرت به اتریش

مهاجرت به کشور اتریش شامل مرحله های مختلفی است. در ادامه این مقاله به بررسی کلی مراحل مهاجرت به اتریش خواهیم پرداخت.

انتخاب روش مهاجرتی متناسب با شرایط

 مناسب ترین دسته مهاجرت را برای شرایط خود، چه برای کار، تحصیل، الحاق خانواده یا اهداف دیگر، شناسایی کنید.

جمع آوری مدارک

 کلیه مدارک لازم مانند گذرنامه، شناسنامه، گواهی ازدواج (در صورت وجود)، مدارک تحصیلی و سایر گواهی های مربوطه را جمع آوری کنید. مدارک شما باید به زبان آلمانی یا انگلیسی ترجمه شده باشند.

درخواست ویزای خود را ارسال کنید

 درخواست ویزا یا اجازه اقامت خود را به سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود ارسال کنید.

شرکت در مصاحبه

 ممکن است از برخی متقاضیان ویزا و اجازه اقامت خواسته شود تا در مصاحبه ای در سفارت یا کنسولگری اتریش شرکت کنند.

ورود به اتریش

 پس از تایید ویزا یا اجازه اقامت، می توانید به اتریش سفر کنید. اگر برای اجازه اقامت درخواست داده اید، باید ظرف سه روز پس از ورود، آدرس خود را در مقامات محلی ثبت کنید.

ثبت کامل اقامتگاه

 در اداره ثبت محلی (Meldeamt) در اتریش ثبت نام کنید، جایی که گواهی ثبت اقامت (Meldebescheinigung) را دریافت خواهید کرد.

قوانین مهاجرت به اتریش

مهاجرت به کشور اتریش دربردارنده مجموعه ای از قوانین و رویه های مهاجرت می باشد که بسته به ملیت، هدف مهاجرت و شرایط شما می تواند گوناگون باشد. در این جا یک مرور کلی از قوانین مهاجرت برای دسته های مختلف آورده شده است:

 • مدت زمان اقامت مجاز: برای اقامت تا شش ماه، اتباع کشور های خارج از اتحادیه اروپا نیازی به اجازه اقامت ندارند. ولی آن ها نیاز به ویزا دارند. برای اقامت بیش از 180 روز به اجازه اقامت برای اتریش نیاز دارند.
 • کارت قرمز-سفید-قرمز: این مجوز برای گارگران با صلاحیت بالا، کارآفرینان خوداشتغال و تازه کار اجازه کار و اقامت در اتریش را می دهد.
 • اقامت دائم: پس از 10 سال اقامت قانونی و مستمر در اتریش، با حداقل 5 سال با مجوز اقامت، می توانید برای اقامت دائم اقدام کنید. سایر قوانین آن عبارتند از صداقت، عدم صدور حکم اخراج در 12 ماه گذشته، نداشتن رابطه نزدیک با هر گروه افراطی یا تروریستی، از دست دادن شهروندی قبلی، و عدم تأثیر ملموس بر روابط بین المللی کشور اتریش
 • شهروندی اتریش: شهروندی اتریش مستلزم یک پروسه طولانی است که به طور معمول نیازمند چندین سال اقامت قانونی، مهارت در زبان آلمانی و درک فرهنگ و جامعه اتریش است. تابعیت مضاعف به طور کلی در اتریش مجاز نیست، مگر در موارد خاص.

برای کسب بروز ترین اطلاعات به وب سایت رسمی دولت اتریش مراجعه کنید و یا با سفارت یا کنسولگری اتریش در کشور خود تماس بگیرید.

مهاجرت به اتریش از طریق کار

در کل، دو روش اصلی برای مهاجرت به اتریش از طریق کار وجود دارد. در این بخش، به طور کلی به این دو روش اشاره می‌ شود. لازم به ذکر است که افرادی که دارای ویزای کاری هستند، می‌ توانند کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش و همچنین کارت آبی اروپا را دریافت کنند.

کار در کشور اتریش

کارت قرمز-سفید-قرمز اتریش

این مجوز انعطاف‌ پذیری را برای افراد با تجربه و اهداف مختلف فراهم می‌ کند. کارت قرمز-سفید-قرمز به دسته‌ های مختلف تقسیم می‌ شود که به افراد با مهارت‌ ها و تخصص‌ های متفاوت ارائه می‌ شود. این دسته‌ ها شامل کارگران ماهر، کارگران کلیدی، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ های اتریش و افراد خوداشتغال می‌ شود. همچنین، اتریش عضوی از توافقنامه شنگن است که به دارندگان کارت قرمز-سفید-قرمز اجازه می‌ دهد به آزادی در منطقه شنگن، که شامل بسیاری از کشور های اروپایی است، سفر کنند.

شرایط اخذ کارت قرمز-سفید-قرمز کشور اتریش

 • رسیدن به امتیازات مورد نیاز برای پذیرش
 • داشتن پیشنهاد شغلی با یک کارفرمای اتریشی
 • مهارت زبان

مهاجرت کاری با پیشنهاد شغلی (Job offer)

یکی از روش‌ های اصلی مهاجرت کاری به اتریش، دریافت ویزای کاری با داشتن پیشنهاد کار یا جاب آفر است. در اتریش، مانند بسیاری از کشور های اروپایی دیگر، وقتی یک شرکت تصمیم به ارسال دعوت نامه و پیشنهاد شغلی برای فردی خارج از اتحادیه اروپا می‌ گیرد، ابتدا باید موقعیت شغلی مورد نظر را به مدت سه ماه در اتریش و سپس به مدت سه ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند. اگر در اتحادیه اروپا فردی متقاضی این موقعیت کاری نباشد، شرکت می‌ تواند پیشنهاد شغلی خود را برای فرد خارج از اتحادیه اروپا ارسال کند. در اتریش، شرایط خاصی وجود دارد که بر اساس آن، اگر افراد خارجی متقاضی کار در اتریش بیش از ۷۰ امتیاز از سیستم امتیاز بندی مهاجرت به اتریش برای کار دریافت کنند، می‌ توانند بدون نیاز به آگهی کارفرما در منصب مورد نظر مشغول به کار شوند. شرایط محاسبه امتیاز برای افراد متقاضی در بخش بعدی در جدول مربوطه آورده شده است.

مهاجرت کاری به اتریش برای کارگرهای ماهر در شغل های کم درآمد

دولت کشور اتریش شرایط و سیستم امتیاز بندی را فراهم نموده است تا کارگران ماهر در کسب و کار های کم درآمد بتوانند برای کار در اتریش اقدام سازند. این در صورتی است که شخص موراد زیر را دارا باشد.

 • پیشنهاد کاری از یک کارفرما در اتریش داشته باشد.
 • کارفرمای مورد نظر، مایل باشد فرد را با حداقل حقوق قانونی استخدام کند.
 • شخص باید از 90 امتیاز سیستم امتیازبندی تعیین شده 55 امتیاز کسب کند.

به منظور تسهیل کار به افراد، ویزای کار به مدت دو سال صادر می‌ شود و این اجازه را به فرد می‌ دهد که در اتریش مشغول به کار شود. برای دریافت کارت قرمز-سفید-قرمز به مدت دو سال در این زمینه، افراد باید توانایی و مهارت خود را با ارائه مدارک مورد نیاز اثبات کنند. طبق قوانین اتریش، اگر کارفرمای مربوطه به کارکنان خود پاداش یا پرداخت اضافی ارائه کند، موظف است مبلغ مربوطه را به افراد استخدام شده از این طریق نیز پرداخت کند.

امتیازهامعیارهای واجد شرایط بودن برای کارگرهای ماهر
حداکثر امتیاز 30شرایط لازم
20تحصیلات فنی و حرفه ای در زمینه شغل های کم درآمد
25واجد شرایط پذیرش در دانشگاه
30تکمیل برنامه مطالعاتی 3 ساله در موسسات آموزش عالی
حداکثر امتیاز 20تجربه کاری در زمینه شغل کم درآمد
2به ازای هر سال
4کار در اتریش به ازای هر سال
حداکثر امتیاز 15مهارت زبانی آلمانی
5آلمانی در سطح A1
10آلمانی در سطح A2
15آلمانی در سطح B2
حداکثر امتیاز 10مهارت زبان انگلیسی
5انگلیسی در سطح A2
10انگلیسی در سطح B1
حداکثر امتیاز 15سن
15تا 30 سال
10تا 40 سال
90مجموع امتیازات حداکثر مجاز
55حداقل امتیاز مورد نیاز

مهاجرت کاری با استفاده از ویزای جست و جو کار (Job seeker)

به منظور مهاجرت به کشور اتریش از طریق کار، راه دیگری به نام ویزای جست و جو کار در کشور اتریش وجود دارد:

 • یک ویزای شش ماهه می باشد.
 • با استفاده از آن، فرد می تواند وارد کشور اتریش شده و به کاریابی در این کشور بپردازد.
 • فرد متقاضی باید بتواند حداقل 70 امتیاز از جدول زیر را کسب کند.
 • مدارک اثبات اخذ امتیاز را برای اخذ ویزا به سفارت ارائه نماید.
 • در این نوع ویزا، اجازه ورود همراه وجود ندارد و برای ورود همراهان فرد باید ابتدا کار پیدا کرده و مجوز اسکان خود را به کاری تبدیل نماید،، سپس برای الحاق خانواده خود اقدام کند.

مواردی همچون سن، تحصیلات، سابقه کاری و سطح زبان از اصلیترین موارد اخذ امتیاز در این جدول می باشند.

سیستم امتیاز بندی برای نیروی کار مورد نیازامتیاز
مدارک تحصیلیحداکثر 40 امتیاز
مدرک تحصیلی کارشناسی20 امتیاز
مدرک کارشناسی در رشته های فنی و مهندسی، کامپیوتر، علوم طبیعی و کشاورزی30 امتیاز
مدرک تحصیلی دکترا40 امتیاز
ثبت اختراع و کارهای تحقیقاتی20 امتیاز
حقوق دریافتی در سال اخیرحداکثر 30 امتیاز
50000 تا 60000 یورو20 امتیاز
60000 تا 70000 یورو25 امتیاز
بالاتر از 70000 یورو30 امتیاز
سنحداکثر 20 امتیاز
تا 35 سال20 امتیاز
از 35 تا 40 سال15 امتیاز
از 40 تا 45 سال10 امتیاز
سطح زبانحداکثر 10 امتیاز
زبان انگلیسی و یا زبان آلمانی در سطح A15 امتیاز
زبان انگلیسی یا آلمانی در سطح A210 امتیاز
سوابق کاریحداکثر 20 امتیاز
هر سال سابقه کار2 امتیاز
هر شش ماه سابقه کار در اتریش

10 امتیاز

مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل

روش اصلی مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل به عنوان یکی از روش‌های مهم به حساب می آید. در اتریش، امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌ های دولتی و خصوصی وجود دارد. در مدارس و دانشگاه‌ های دولتی، تحصیل به صورت رایگان است و در مدارس و دانشگاه‌ های خصوصی، با پرداخت شهریه امکان‌ پذیر است. فردی که تمایل به تحصیل در اتریش دارد، با دریافت ویزای تحصیلی، مجوز کار دانشجویی نیز دریافت می‌ کند و پس از اتمام تحصیل، به مدت شش ماه تا یک سال اجازه دارد که در این کشور حضور داشته و با استفاده از مدرک تحصیلی و سوابق کاری خود به جستجوی کار بپردازد. با پیدا کردن شغل پس از تحصیل، حتی در طول دوره تحصیل، می‌ تواند برای دریافت ویزای کاری اتریش اقدام کند و مراحل مهاجرت برای اقامت دائم و دریافت تابعیت اتریش را طی کند.

یکی از مزایای این روش، نظام آموزشی با کیفیت بالا و هزینه تحصیل کم در اتریش است که باعث شده است کشور اتریش به عنوان مقصد تحصیلی برای بسیاری از افراد در سراسر جهان، به خصوص ایرانیان، محبوب باشد. مزیت دیگر تحصیل در اتریش، امکان تحصیل در مقاطع فوق لیسانس تا سن ۴۵ سال و دکتری تا سن ۵۰ سال است، همچنین شرکت در دوره‌های آموزشی زبان نیز امکان‌پذیر است. صاحبان ویزای تحصیلی اتریش می‌توانند همسر و فرزندان خود زیر ۱۸ سال را با همراهی ویزا همراهی کنند و تحصیل فرزندان دانشجو در اتریش به صورت رایگان خواهد بود.

تحصیل در مدارس اتریش

تحصیل در مدارس اتریش از سن شش سالگی آغاز می‌ شود و به صورت اجباری است. برای فرزندان افرادی که در اتریش اقامت دارند، تحصیل در مدارس اتریش رایگان است. اما تحصیل در مدارس بین‌ المللی اتریش هزینه‌ هایی در حدود 20-30 هزار یورو در سال دارد. برای تحصیل در مدارس اتریش، دانش‌ آموز باید در مدارس روزانه ثبت نام کند یا یک ضامن و قیم قانونی در اتریش داشته باشد.

تحصیل رایگان در مدارس اتریش

تحصیل رایگان در مدارس اتریش، با وجود وجود این امکان، به وضوح تأثیر قابل توجهی بر وضعیت مالی خانواده دانش‌ آموز و همچنین روانشناختی و آرامش ذهنی او در حین تحصیل و زندگی در خارج از کشور دارد. البته تدابیری برای تحصیل رایگان در مدارس اتریش برای دانش‌آموزانی که معدل بسیار بالای 19 دارند و آشنایی کافی با زبان این کشور را دارند و به عبارتی نابغه محسوب می‌ شوند، اما از منابع مالی مناسبی برخوردار نیستند، در نظر گرفته شده است.

تحصیل در دانشگاه اتریش

تحصیل در دانشگاه های اتریش

بسیاری از افرادی که تمایل به مهاجرت به اتریش دارند، در راستای این هدف از طریق تحصیل در مقاطع کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌های این کشور اقدام می‌کنند. در اتریش دو نوع دانشگاه اصلی وجود دارد. دانشگاه‌های دولتی که بیشتر در آنها به زبان آلمانی تدریس صورت می‌گیرد و دانشگاه‌های خصوصی یا بین‌المللی که بیشتر به زبان انگلیسی درس داده می‌شود. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اتریش هزینه سالانه دارد، اما یکی از شرایط اصلی آن، قبولی در دانشگاه‌های معتبر و معتبر ایران است.

شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های دولتی اتریش

 • اخذ پذیرش با مدرک زبان آلمانی در حد A2
 • ارائه مدرک زبان آلمانی سطح C1
 • قبولی در آزمون قبل از ورود به دانشگاه برای رشته های مانند پزشکی، حقوق و…
 • برای پذیرش در مقطع دکتری اصلی ترین آیتم مورد نیاز تایید داشتن استاد راهنما یا همان سوپروایزر است.
 • برای پذیرشش در مقطغ دکتری حداقل آیلتس 7 است.
 • ارائه تمکن مالی

هزینه تحصیل دکترا در کشور اتریش بسیار اندک می باشد. به نحوی که تقریباً رایگان حساب می شود. ضمن اینکه با توجه به اجازه ساعت کار بیشتر نسبت به سایر دوره های دانشگاهی و حتی تأیید استاد راهنما، دریافت حقوق و دستمزد برای دانشجویان دکتری ممکن گشته است.

تحصیل در دانشگاه های خصوصی اتریش

در کسور اتریش، برخی دیگر از دانشگاه‌ ها دانشگاه‌ های خصوصی و بین‌ المللی هستند که تحصیل در آن ها به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و برای ورود به آن ها نیاز به آزمون ورودی ندارید. هزینه‌ های تحصیل در دانشگاه‌ های خصوصی این کشور بسیار متغیر است و می‌ تواند در بازه 8-20 هزار یورو در سال باشد. شرایط برای دریافت بورسیه و کمک‌ های مالی در دانشگاه‌ های اتریش وجود دارد. اما فرآیند آن بسیار سخت و رقابتی است و اغلب برای دانشجویان اتریشی یا اعضای اتحادیه اروپا در نظر گرفته می‌ شود. یکی از نکات قابل توجه دیگر، امکان کار کردن در حالت تماشاگری در دوره‌ های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در اتریش است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *