چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند

چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند: بورسیه تحصیلی، فاند، اسکالرسیپ، همگی به کمک هزینه هایی گفته می شود که به دانشجو های علاقمند ...


بورسیه تحصیلی، فاند، اسکالرسیپ، همگی به کمک هزینه هایی گفته می شود که به دانشجو های علاقمند و فعال به منظور ادامه دادن فرایند تحصیل آن ها داده می شود. ممکن است برای شما نیز سوالل شود که چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند؟ در این مقاله از سایت بابک ایمیگریشن به بررسی و پاسخ به سوال چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند می پردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند؟

امروزه موسسات، دانشگاه ها و مراکز حقیقاتی مختلف در سر تا سر جهان کمک هزینه تحصیلی مختلفی را برای تربیت متخصصین ارائه می دهند. در بیشتر موارد این بورسیه تحصیلی به اساتید داده می شوند تا آن ها بهترین گزینه را از میان دانشجو های فاقد شرایط و پرتلاش انتخاب نموده و آن دانشجو را بورسیه کنند. امروزه انواع بورسیه تحصیلی وجود دارد. در بعضی از این کمک هزینه های تحصیلی دانشجو وظیفه ای جز درس خواندن و گذراندن واحد ندارد در حالیکه در گروهی از بورسیه های تحصیلی مثل بورسیه تحصیلی TA و بورسیه تحصیلی RA دانشجو با انجام دادن وظایف تعیین شده خود از استاد کارمزد دریافت می کند.

انواع بورسیه های تحصیلی در مقاطع مختلف

در ادامه به معرفی انواع بورسیه های تحصیلی در مقاطع مختلف می پردازیم تا بتوانیم از این جنبه نیز به پرسش چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند پاسخ دهیم.

دریافت بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی

دانشجو های مقطع کارشناسی می توانند با تحصیل به صورت تمام وقت برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی اقدام نمایند. در این زمان معیار قبولی آن ها برای اخذ بورسیه تحصیلی مقطع لیسانس معدل دوره دبیرستان (معدل دیپلم دانشجو) و چگونگی عملکرد تحصیلی وی می باشد. علاوه بر این موارد میزان بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی بستگی به نوع نیاز و درخواست دانشجو متقاضی دارد. در زمان پذیرش به دانشجویان با معدل بالا و دانشجو هایی که دارای مدرک زبان با نمره کافی هستند، بورسیه ای در حدود 2000 دلار تا 10000 دلار تعلق می گیرد. دانشجویان بعد از آغاز نمودن دوره تحصیلی در دانشگاه می توانند بعد از ترم اول و یا دوم و پس از مشخص شدن معدل برای دریافت بورسیه و سایر کمک هزینه های دیگر تحصیلی نیز اقدام نمایند.

بورسیه تحصیلی RA
بورسیه تحصیلی RA: یک نوع بورسیه تحصیلی است که از طرف استاد به دانشجویی که بر روی پروژه استاد کار می کند و در پیشبرد اهداف تحقیقاتی …

برخی بورسیه ها با عنوان بورسیه تحصیلی فول فاند نیز هستند که تمامی مخارج تحصیلی را در بر می گیرند. اما چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند؟ شرکت در المپیاد های مختلف و کسب رتبه و مقام در این المپیاد ها نیز گاهی می تواند از شرایط دربافت بورسیه کامل برای دانشجویان متقاضی باشد.

دریافت بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد

دوره های تکمیلی معمولا دارای بورسیه تحصیلی بیشتری هستند و می توان گفت که نسبت به دوره کارشناسی راحت تر نیز می توان این کمک هزینه ها را دریافت نمود. اما باز هم باید بدانیم که چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند؟ دانشجویانی که خواهان دریافت بورسیه تحصیلی در دوره کارشناسی ارشد (دوره فوق لیسانس) هستند می توانند فرم هایی که به صورت آنلاین وجود دارند را پر نموده و مدارک مورد نیاز را نیز آپلود نمایند.

به علاوه یکی دیگر از راه های اقدام برای اعلام درخواست بورسیه تحصیلی در این مقطع ارسال رزومه خود به دانشگاهی است که علاقمند به ادامه تحصیل در آن هستید.

کمک هزینه تحصیلی که در دوره کارشناسی ارشد به دانشجویان تعلق می گیرد در کشور های دیگر متغیر خواهد بود. اما می توان گفت که بورسیه های تحصیلی در این مقطع در حدود 8000 دلار تا 16000 دلار در سال می باشند.

دریافت بورسیه تحصیلی در دوره دکترا

بورسیه دکترا از انواع دیگر بورسیه های تحصیلی می باشد که دانشگاه ها در کشور های مختلف در اختیار دانشجویانی قرار می گیرد. معمولا این فاند به داشنجو هایی در دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد خود عملکرد خوب و معدل های قابل قبول داشته اند تعلق می گیرد. دوره دکترا از دوره های پر هزینه می باشد که با دریافت این کمک هزینه می توان به دانشجو متقاضی امکان تحصیل با حداقل ترین هزینه ممکن را فراهم آورد. اما شرایط لازم برای دریافت این بورسیه چیست؟ و چه کسانی چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند؟

شرایط لازم اخذ بورسیه دکترا

تعداد دانشجو های مقطع دکترا کمتر از دیگر مقاطع هستند. به این دلیل که این دوره نیاز به صرف وقت و هزینه بیشتری در مقایسه با دیگر مقاطع می باشد. به علاوه داشنجو های دوره کارشناسی ارشد پس از گذراندن این دوره می توانند به بازار کار وارد شوند و دیگر ادامه تحصیل ندهند. شاید این موارد گفته شده برای دانشجو هایی که خواهان تحصیل و دریافت بورسیه تحصیلی دکترا هستند، فرصتی باشد تا با داشتن رقبای کمتر راحت تر به بورسیه دلخواه خود دست یابند. در ادامه شرایط لازم را معرفی نمودیم.

 • داشتن معدل و نمرات بالا
 • داشتن مدرک زبان معتبر با نمره خوب
 • مقاله های ISI
 • داشتن سابقه کار
 • کسب انواع رتبه ها در المپیاد
 • داشتن توصیه نامه از اساتید
بورسیه تحصیلی TA
بورسیه تحصیلی TA: از آن دسته از فاند هایی است که دانشجو در قبال انجام دادن کار هایی چون تدریس در کلاس و … کمک هزینه تحصیلی دریافت می کند.

مقدار مبلغ دریافتی در بورسیه دکترا به شرایط مختلفی بستگی دارد و می تواند بر اساس آن شرایط بیشتر و یا کمتر باشد اما می توان گفت که میزان بورسیه تحصیلی که برای این مقطع اغلب در نظر گرفته می شود در حدود 14000 دلار تا 30000 دلار است که به صورت سالانه به دانشجوی دارای شرایط اخذ بورسیه تحصیلی دکترا داده می شود.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی

تا به این قسمت درباره فاند های دوره های کارشناسی با لیسانس، کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس و دکترا تا حدودی آشنا شدیم. مجموعه بابک ایمیگریشن متخصص در حوزه مهاجرت و اقامت در آمریکا آماده ارائه خدمات و مشاوره به کسانی است که علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشند، است. شما عزیزان می توانید با مشاوران این مجموعه تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را دریافت نمائید. اما در ادامه موضوع مهمی که بعد از پاسخ به سوال چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند؟ به آن بپردازیم مرحله های مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی است. با ما همراه باشید.

انتخاب کردن کشور

شناخت کافی از کشور هایی که در آن می توانید بورسیه تحصیلی دریافت کنید از ملاک های مهم به شمار می آید. به این جهت که هر کشوری شرایط و مبالغ مختلفی را برای دانشجو های خود در نظر می گیرد، شما باید به تحقیق و جستوجوی این شرایط بپردازید و هرکدام که بیشتر با علایق و امکانات شما همخوانی داشت را انتخاب نمائید. برای کسب این اطلاعات می توانید به سایت داشنگاه های این کشور و به صورت دقیق تر دانشگاهی که در این کشور تمایل دارید تحصیل کنید، سفارتخانه کشور مربوطه و … مراجعه نموده و اطلاعات خود را درباره این کشور کامل نمائید.

انتخاب دانشگاه

متقاضیان و علاقه مندان به دریافت انواع فاند ها در مقاطع تحصیلی مختلف لازم است با برقراری ارتباط مستقیم با دانشگاه از راه های مختلفی چون تماس تلفنی. ایمیل و یا سایت دانشگاه اطلاعات خود را در مورد شرایط اخذ بورس های تحصیلی مختلف آن دانشگاه کامل نمایند.

مدارک مورد نیاز

مهم ترین و اصلی ترین مرحله در قدم برداشتن برای اعلام تقاضای دریافت بورسیه تحصیلی و دریافت یک کمک هزینه برای ادامه تحصیل در دانشگاه، داشتن اطلاعات مورد نیاز در مورد شرایط هر فردی است که می تواند این کمک هزینه ها را دریافت نماید، می باشد. تعدادی از این شرایط به شرح زیر است:

 1. تحصیل در دانشگاه سراسری
 2. داشتن مقاله و شرکت در حوزه های تحقیقاتی
 3. داشتن اختراع
 4. معدل
 5. نمره زبان مورد نیاز و کافی
 6. توصیه نامه
 7. برقراری ارتباط با استادی از دانشگاه مقصد
 8. شرکت داشتن در سمینار های علمی، کنفرانس ها و کارگاه های آموزشی
 9. سن
 10. میزان گپ تحصیلی و …

نحوه یافتن استاد برای اپلای و دربافت بورسیه تحصیلی

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در دانشگاه های خارج از کشور هستند، یکی از قدم های مهمی که لازم است در مسیر اپلای خود انجام دهند، پیدا کردن اساتید و گروه های تحقیقاتی می باشد که در حوزه کاری و تحصیلی آن ها به فعالیت می پردازند. از این رو در این بخش از مفاله چه کسانی می توانند بورسیه تحصیلی بگیرند به بررسی این موضوع می پردازیم.

دانشجویانی که قصد ادامه دادن دوران تحصیل خود در رشته های مختلف در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری هستند، پیدا کردن استاد و گروه های تحقیقاتی از قدم های مهم برای آن ها می باشد. در واقع قدم نخست در مسیر دریافت بورسیه و اپلای، پیدا کردن استاد و ارتباط گرفتن با وی می باشد. با انجام دادن مراحلی که در ادامه به آن ها پرداخته ایم می توانید استاد مورد نظر خود را بیابید.

انواع بورسیه تحصیلی
انواع بورسیه تحصیلی در واقع یک حمایت مالی و رفاهی است که توسط دانشگاه مقصد به ارائه می‌ شود تا او را در طول دوره تحصیلی تحت پوشش خود قرار دهد.

مراجعه به وب سایت دانشگاه های مورد نظر

با رفتن به وب سایت دانشگاه های مورد نظر می توانید لیست اساتید آن جا را داشته باشید و در پیج شخصی استاد های آن مجموعه در سایت دانشگاه ها می توانید موضوع تحقیقاتی آن ها را مشاهده نموده و بررسی کنید. بدین ترتیب می توانید از مقالاتی انجام داده اند و اینکه مناسب حوزه تحصیلی و تحقیقاتی شما هستند یا نه اطمینان حاصل نمائید.

مراجعه به شبکه های اجتماعی آکادمیک

از شبکه های اجتماعی آکادمیک مثل ریسرچ گیت، لینکدین و گوگل اسکولار برای پیدا کردن اساتید و گروه های تحقیقاتی استفاده کنید ولی برای این موضوع ابتدا باید کیورد های کاری مرتبط با حوزه کاری خودتان را استخراج کنید و بعد این کیورد ها را در سرچ باکس ریسرچ گیت یا مثلا لینکدین سرچ کنید.

سوال کردن از اساتید خود در دوره های گذشته

روش بعدی که برای پیدا کردن استاد وجود دارد این است که از اساتید و دانشجویانی که سال های بالاتر هستند بپرسید. که چه اساتید و چه گروه های کاری معروفی در آن فیلد کاری وجود دارند.

با انجام دادن مراحل گفته شده می توانید با اساتید مرتبط با رشته خود آشنا شوید، با آن ها مکاتبه نموده و در صورت جلب رضایت این عزیزان به ادامه تحصیل در آن دانشگاه بپردازید. این اساتید گاهی می توانند به دانشجو بورسیه تحصیلی نیز بدهند که می تواند به تحصیل راحت تر آن ها منجرب شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *