ویزای کاری یک نوع ویزا است که به فردی تعلق می گیرد که از طرف موسسه و یا مجموعه ای به منظور کار در آن مجموعه تقاضا دریافت کند. 


با توجه به پیشرفتی که در سر تاسر دنیا اتفاق افتاده است و با توجه به حجم بالای جا به جایی مردم در نقاط مختلف دنیا، تمایل برای دریافت فرصت شغلی (جاب آفر) از کشور مقصد برای زندگی در آن کشور افزایش یافته است. ویزای کاری یک نوع ویزا است که به فردی تعلق می گیرد که از طرف موسسه و یا مجموعه ای به منظور کار در آن مجموعه تقاضا دریافت کند. در این مقاله از سایت بابک ایمیگریشن به بررسی و شناخت ان می پردازیم. با ما همراه باشید.

ویزای کاری چیست؟

از آن جایی که شمار بسیاری به منظور کار کردن و زندگی کردن در یک کشوری خارج از کشوری که در آن متولد شده اند اقدام می کنند، ویزای کاری خواهان و طرفداران بسیاری کسب کرده است. اما اصلا ویزای کاری چیست؟ ویزای کاری در واقع ویزا و یا اجازه نامه ای می باشد که به افراد داده می شود تا بتوانند در آن کشور کار کنند و زندگی کنند. به منظور دریافت این اجازه نامه لازم است دارای شرایط مورد نیاز باشید و همچنین مراحلی را انجام دهید تا بتوانید ویزای کاری خود را دریافت نمائید. البته لازم است این نکته را نیز بدانید که قانون هایی که برای دریافت این اجازه نامه تعیین شده است، برای کشور های مختلف متفاوت است و لازم است ابتدا آن مراحل را بشناسید و برای انجام آن ها اقدام نمائید. اما شرایطی هستند که در حالت کلی در تمامی کشور ها ثابت هستند و لازم است واجد آن شرایط باشید تا بتوانید اجازه نامه کار کردن در کشور مورد علاقه خود را به دست آورید که در ادامه این موارد معرفی شده است.

 • فرد باید دارای سن قانونی باشید. این سن قانونی در بیشتر کشور ها 18 سال می باشد.
 • لازم است یک قرار داد کاری با یکی از شرکت ها و یا مجموعه ای که قصد کار کردن در آن جا دارید، داشته باشید.
 • لازم است حداقل سه سال تجربه کاری در حوزه مورد نظر را داشته باشید.

انواع ویزا برای مهاجرت کاری

قبل از اینکه به دریافت ویزای کاری اقدام کنید لازم است اطلاعات خود را درباره این موضوع کامل کنید تا بهتر بتوانید مراحل را پشت سر بگذارید و بدون کوچک ترین ایرادی در این راه قدم بردارید. زیرا گاهی کوچک ترین اشتباه می تواند منجر به اشتباه شدن مسیر طی شده شود و در دریافت ویزای کاری خود دچار مشکل شوید. یکی از این اطلاعات شناخت انواع اجازه کاری است. ویزای کاری دارای دو نوع کلی است. 1. ویزای کاری موقت – 2. ویزای کاری دائمی. ویزای کاری موقت گونه ای از ویزا می باشد که تنها برای مدت مشخص به فرد متقاضی تعلف می گیرد و مدت زمان آن به کشوری که به آن سفر می کنید بستگی دارد. پس از پایان یافتن زمان ویزای کاری موقت لازم است از کشور خارج شوید و یا نسبت به تمدید آن اقدام نمائید. در بعضی از کشور ها این امکان نیز برای مهاجران کاری فراهم می شود که در صورتی که بتوانند کار جدیدی پیدا کنند، ویزای موقت خود را به ویزای دائمی کاری تبدیل کنند و در کشور بمانند.

ویزای کاری دائمی که از گونه های دیگر ویزا به منظور کار و مهاجرت کاری در کشوری دیگر است این امکان را به افراد مهاجر و خارجی می دهد که در کشور مورد نظر به صورت دائمی اقامت کنند و در آن سرزمین به کار بپردازند. از مزیت هایی که می توان برای ویزای کاری دائمی بیان کرد که میزیت بسیار با اهمیتی است این است که می توان پس از گذشت دت زمان مشخص از زندگی و کار در آن جا نسبت به دریافت شهروندی (citizenship) در آن کشور اقدام کرد. برای اینکه بتوانید ویزای کاری دائمی خود را دریافت کنید نیاز است در یکی از مجموعه کاری وجود در کشور مورد نظر استخدام شوید. کارفرمای شما لازم است درخواستی را به اداره مهاجرین کشور خود بفرستند تا اعلام کند که شما را استخدام کرده است و اینگونه می توانید ویزای کاری خود را دریافت نمائید. البته لازم است بدانید که این مورد یکی از مراحل می باشد.

تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا
ویزای کاری یک نوع ویزا است که به فردی تعلق می گیرد که از طرف موسسه و یا مجموعه ای به منظور کار در آن مجموعه تقاضا دریافت کند.

چه مدارکی برای دریافت ویزای کاری نیاز است؟

همانطور که در بخش های قبل اسن مقاله گفته شد، شرایط موجود هر کشور برای اینکه به شما اجازه دهد در آن جا به کار بپردازید متفاوت است. بنابراین نمی توانیم به صورت دقیق مدارک مورد نیاز برای آن را معرفی کنیم. اغلب برای مردم کشور ایران که علاقمند به مهاجرت کاری هستند این مدارک مورد نیاز است:

 • مدارک شناسایی مورد نیاز اعم از پاسپورت، کارت ملی و شناسنامه شخص متقاضی
 • اطلاعات سوابق تحصیلی فرد
 • اطلاعات و مدارک کاری وی در سال های گذشته
 • شرایط سنی
 • تخصصی که دارد و یا مهارتی که در کار مورد نیاز کشور مقصد دارد،
 • دعوت نامه ای که از کارفرمای کشور مقصد دریافت نموده است،
 • ترجمه رسمی تمام مدارک و اسناد قابل ارائه به سفارت مربوطه
 • سند مربوط به رزرو بلیط مقصد
 • آمادگی جهت مصاحبه با افسر مربوطه
 • داشتن مدرک معتبر زبان (ارائه گواهینامه معتبری که دارای حد نصاب نمره لازم کشور را دارد)
 • مدارک گواهی های دریافتی از موسساتی که در آن ها به آموزش مهارت پرداخته اید.
 • می توانید سوابق بیمه کاری تامین اجتماعی و یا دیگر بیمه های رسمی ایران را که دارید ضمیمه کنید.

نکته هایی لازم است درباره مدارک گفته شده در این بخش بازگو کنیم. مثلا دقت داشته باشید مدرک زبامن مورد نیاز برای دربافت ویزای کاری، باید جنرال باشد. مدرک زبان آیلتس دارای دو نوع آکادمیک و جنرال است که مدرک زبان آکادمیک برای دریافت ویزای تحصیلی و مدک جنرال برای مهاجرت کاری و زندگی در آن کشور است. علاوه بر مدرک زبان نکته دیگری که باید نسبت به انجام آن اقدام کنید، ترجمه مدارک مورد نیاز برای ارائه است. لازم است آن ها را توسط موسسه های دارالترجمه متعبر ترجمه کنید و در کنار مدرک فارسی خود ارائه دهید.

برای مهاجرت کاری بهترین کشور ها کدامند ؟

برای اینکه بدانیم برای مهاجرت کاری بهترین کشور ها کدامند لازم است لازم است معیار های مختلف کشور های گوناگون را بررسی کنید. برخی از کشور ها به جهت شرایطی که دارند به برخی از مهارت ها علاقه بیشتری نشان می دهند. موارد مختلفی چون شاخص های اقتصاد جهانی، رونق بازار کار، نرخ بیکاری، فرهنگ مهاجر پذیری، میزان سهولت و شفافیت کشور در ویزای کاری، میزان درآمد، برنامه کشور برای پذیرش نیروی کار خارجی و … معیار هایی هستند که مناسب بودن و یا نبودن کشور را می توانند مشخص کنند.

کشور های صادر کننده ویزای کاری
کشور آلمانکشور سوئد
کشور کره جنوبیکشور نروژ
کشور استرالیاکشور سنگاپور
کشور نیوزیلندکشور کانادا
کشور آمریکاکشور انگلستان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *