فنی حرفه ای کشور

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور از سازمان‌ های وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که از ادغام سه نهاد آموزشی در سال ۱۳۵۹ و به منظور ارائه آموزش‌ های فنی و حرفه‌ ای تشکیل شده ‌است. این سازمان علاوه بر ستاد مرکزی، دارای ۳۱ اداره کل در سطح کشور، یک مرکز تربیت مربی و ۱۱۶۵۳ آموزشگاه فنی و حرفه‌ ای آزاد می‌ باشد و به منظور دست‌ یابی به تازه‌ های علوم و فناوری روز و همگامی با استاندارد های بین‌المللی، همواره سعی بر گسترش روابط بین‌ المللی از جمله با سازمان بین‌ المللی کار (ILO) و سازمان بین‌ المللی آموزش حرفه‌ ای و کشور های مختلف دنیا نموده‌ است. در این راستا سازمان صرف نظر از تفسیر کلیت ساختار تشکیلاتی، صرفاً در قسمت آموزش، با حمایت حوزه پژوهش فعالیت‌ های خود را انجام می‌ دهد. در این مقاله از بابک وبزا به شناخت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور می پردازیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه فنی و حرفه ای کشور

ریشه شکل گیری سازمان آموزش فنی و حرفه ­ای کشور به تصویب آیین نامه کارآموزی و افزایش مهارت در 27 دی سال 1339 شورای عالی کار بر می گردد. بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، سازمان فنی و حرفه ای کشور در سال 1359 از ادغام سه واحد آموزشی زیر با نام سازمان آموزش فنی و نیروی انسانی تشکیل شد و در سال 1360 به «سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور تغییر نام یافت.

 • اداره کل تعلیمات حرفه ای وزارت کار و امور اجتماعی
 • صندوق کار آموزی و
 • کانون کار آموزی

ماًموریت اصلی

ماًموریت اصلی سازمان، آموزش مهارت، پژوهش، تولید استاندارد های مهارت آموزی، سنجش مهارت و ارزشیابی نیروی کار است. سازمان آموزش فنی و حرفه ­ای کشور به کمک 552 مرکز آموزشی ثابت و با همراهی 700/11 آموزشگاه بخش خصوصی و 21 هزار مربی خود، سالانه حدوداً به 5/1 میلیون نفر در دو بخش دولتی و خصوصی، خدمات آموزشی ارائه می کند.

گروه های هدف سازمان فنی و حرفه ای کشور

گروه های هدف آموزش های مهارتی عبارتند از:

 1. کارجویان،
 2. شاغلین (بنگاه های اقتصادی- اتحادیه ها  و اصناف)،
 3. دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی،
 4. دانش­ آموزان،
 5. سربازان وظیفه،
 6. ساکنین مناطق محروم، مرزی و سکونت گاه های غیر رسمی،
 7. گروه های در معرض آسیب (از جمله زنان سرپرست خانوار و کودکان کار)،
 8. زنان خانه دار،
 9. افراد دارای معلولیت،
 10. روستائیان و عشایر،
 11. زندانیان و خانواده­ های آن ها،
 12. معتادان بهبود یافته،
 13. آسیب دیدگان اجتماعی،
 14. اتباع خارجی و پناهندگان و
 15. مربیان سایر کشور ها.

فنی حرفه ای کشور

مرکز ملی تربیت مربی در فنی و حرفه‌ ای کشور

مرکز ملی تربیت مربی، یکی از مراکز منحصر به فرد آموزشی در خاورمیانه است که به کمک 16 دپارتمان تخصصی خود، در نقش واحد تحقیق و توسعه سازمان عمل کرده و زمینه انتقال دانش و بکارگیری فن آوری های جدید را میسر می سازد.

تدوین استاندارد

تدوین استاندارد آموزش مهارت از اقدامات زیربنایی و نخستین حلقه از فرایند آموزش در سازمان فنی و حرفه ای کشور است. این مهم با کمک کار گروه هایی متشکل از اتحادیه ها، اصناف، صاحبان مشاغل و مربیان انجام می شود. تاکنون بیش از 5400 استاندارد آموزشی در چهار خوشه صنعت، خدمات، فرهنگ و هنر، و کشاورزی تدوین شده است.

سنجش مهارت و صلاحیت حرفه ای در فنی و حرفه‌ ای کشور

 مهارت و صلاحیت حرفه ای چهار گروه به صورت مستمر توسط سازمان سنجش می شود. این گروه ها عبارتند از:

 • مهارت آموختگان مراکز آموزشی دولتی و غیر دولتی
 • متقاضیان معرفی شده از سوی شورای نظام صنفی برای تعیین صلاحیت فنی و تخصصی
 • متقاضیان معرفی شده از سوی دستگاه ها یا نهاد های طرف تفاهم با سازمان
 • متقاضیان پروانه مهارت فنی صنعت ساختمان

حضور در عرصه بین الملل

در عرصه بین الملل نیز سازمان فنی حرفه ای کشور در راستای حضور مؤثر و به منظور ارتقای سطح آموزش های فنی و حرفه ای و دست­یابی به استانداردهای روز جهانی، تعاملات گسترده و مستمری در دستور کار دارد. در این زمینه برگزاری 18 دوره مسابقات ملی مهارت با حضور بیش از 10 هزار نفر رقابت کننده از سراسر کشور برای آماده سازی تیم ملی مهارت و 9 دوره حضور در رقابت­های بین المللی حائز اهمیت است. همچنین همکاری با کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، آژانس همکار های بین المللی ژاپن و کره، یونسکو، یونیدو،  یونیووک و بی آی بی بی از دیگر اقدامات در عرصه بین المللی است.

گفتگوی ملی مهارت

با توجه به نقش کلیدی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در تحقق دو هدف مهم رفع فقر و توسعه اشتغال از طریق آموزش مهارت، این سازمانُ برنامه های تحولی خود را با ارائه آموزش های هدفمند و منطبق با نیاز بازار کار ارائه می کند. یقیناً این مهم با حمایت نهاد های سیاست گذار در زمینه تدارک برنامه ای منسجم برای تقسیم کار ملی، بین دستگاه های مختلف، در عبور از فقر مهارتی حاکم در کشور و فراگیر نمودن گفتگوی ملی مهارت، محقق می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *