رزومه

رزومه یک نوشته است که تمامی موارد مورد نیاز برای معرفی فرد را در بر گرفته است. که شامل اطلاعاتی نظیر اطلاعات شناسایی، سوابق تحصیلی و ...


داشتن رزومه در دنیای امروزی از الزامات هرکسی است که می خواهد برای کار و یا ادامه تحصیل چه در داخل کشور چه خارج از کشور اقدام نماید. در قدم اول شاید کاری راحت و کم اهمیت به نظر بیاید اما باید بدانید که با دانستن نکته های مهم رزومه نویسی و داشتن یک رزومه قوی که بتواند شما را به بهترین شکل معرفی کند و نظر کارفرمایی که به دنبال جذب نیرو است و یا مشئول دانشگاهی که برای ادامه تحصیل خود برای آن اقدام کرده اید را چلب نماید، می تواند کار شما را بسیار راحت تر نماید. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله از سایت بابک ایمیگریشن فعال در حوزه مهاجرت و اقامت آمریکا به بررسی رزومه می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه بمانید.

رزومه چیست؟

پس از اینکه فردی دوران تحصیلی خود را به پایان برساند لازم است در جهت یافتن شغلی مناسب اقدام کند و یا برای ادامه تحصیل در مقاطع بالا تر قدم های لازم را بردارید. یکی از قدم های مورد نیاز و شاید بتوان گفت با اهمیت ترین قسمت برای پیمودن موفقیت آمیز این مسیر داشتن یک رزومه مناسب و درست است که بتواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری دهد.

رزومه در واقع یک نوشته است که تمامی موارد مورد نیاز برای معرفی فرد را در بر گرفته است. این نوشته شامل اطلاعاتی نظیر اطلاعات شناسایی، سوابق تحصیلی وی در مدارس و دانشگاه ها، سوابق کاری فرد، مهارت هایی که طی سال ها فرا گرفته است اعم از مهارت زبان انگلیسی و نرم افزار های تخصصی و غیر تخصصی و … می شود.

نامک یا CV شامل چه مواردی می شود؟

در بخش قبل که به معرفی نوشته رزومه پرداختیم، تعدادی از مواردی را که لازم است در رزومه باشد را اشاره کردیم. اما از آن جایی که محتوای رزومه بسیار اهمیت دارد، در این بخش به بررسی کلی این موضوع می پردازیم تا بتوانید رزومه خود را بدون کوچک ترین ایراد و مشکل بنویسید. لازم به ذکر است برخی از سایت ها هستند که امکان نوشتن نامک سریع را برای شما فراهم می آورد.

اطلاعات هویتی

رزومه‌ها معمولا به این دلیل نوشته می شوند تا بتوانند به بهترین شکل فرد را به کارفرما و یا دانشگاه مورد نظر معرفی کنند. از این رو یکی از موارد مهم در این نوشته اطلاعاتی درباره هویت فرد و اطلاعات شناسایی وی می باشد. مثلا:

  • نام و نام خانوادگی
  • تاریخ تولد
  • وضعیت تاهل
  • شرایط نظام وظیفه برای آقایان
  • آدرس محل سکونت
  • ایمیل
  • شماره های تماس و …
کاریابی خارج از کشور
کاریابی خارج از کشور: اگر فردی قصد مهاجرت کاری به هر کشوری را که داشته باشد، ابتدا باید با مشاغل مورد نیاز آن کشور آشنا شود. موسساتی …

سوابق تحصیلی

علاوه بر اطلاعات هویتی فرد، موسسه ای که رزومه شما را مورد بررسی قرار می دهد به بررسی اطلاعات و سوابق تحصیلی شما نیز می پردازد تا بتواند بر اساس آن سوابق تصمیم مورد نیاز را اخذ کند. سوابق تحصیلی شامل مواردی چون وضعیت تحصیلی حال حاضر، معدل آخرین مقطع تحصیلی، نام دانشگاهی که در آن مشغول به تحصیل هستید و یا فارغ التحصیل شده اید و رشته تحصیلی می باشد. این قسمت به دانشگاه و یا موسسه این امکان را می دهد که بدانند شما به چه میزانی برای آن ها مناسب هستید و به چه میزانی اطلاعات مورد نیاز برای کار و زمینه مورد نیاز آن ها را دارید. این مورد یکی از مورد های لازم برای کسب انواع بورسیه تحصیلی است.

سوابق کاری

بخش سوابق کاری در صورتی که بخواهید برای موقعیت شغلی در یک اداره، شرکت و یا موسسه ای اقدام کنید مورد نیاز است زیرا به این طریق کارفرما از تجربه های شخص آگاهی می یابد و می تواند به بهترین شکل سطح توانمندی شخص متقاضی را بسنجد. پس نوشتن سوابق کاری خود را فراموش نکنید. توصیه ای که می توان کرد این است که در این بخش بهتر است علت جدایی خود را از محل کار قبلی بیان کنید زیرا این مورد از فیلد هایی است که کارفرما مورد نظر به آن می پردازید.

مهارت ها

اضافه کردن بخش توانمندی ها این امکان را می دهد که بتوانید بازگو کنید که چه مهارتی هایی را دارید و چه مدارکی را علاوه بر مدارک داشنگاهی کسب کرده اید. داشتن توانمندی های مناسب و کافی در رزومه می تواند شما را از افراد دیگری که متقاضی این موقعیت شغلی هستند و یا درخواست ادامه تحصیل در داشنگاه مورد نظر کرده اند متمایز نماید.

انواع رزومه

 مورد را که در زمان نوشتن رزومه خود باید در نظر بگیرید این است که این نوشته را به منظور استفاده در چه زمینه ای می نویسید. اینگونه می توانید از میان انواع رزومه ها بهترین مورد را انتخاب کنید و یک نوشته مناسب برای معرفی خود تهیه کنید. انواع رزومه های تحصیلی را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

  1. رزومه تحصیلی
  2. رزومه کاری

هر یک از این رزومه ها اصول خاص خود را دارند که لازم است هنگام نوشتن آن، این موارد را رعایت کنید و بر اساس آن اصول، رزومه خود را تهیه کنید. قالب های مختلفی وجود دارد که با دانستن نوع رزومه ای به آن نیاز دارید لازم است از آن ها استفاده کنید. استفاده از این قالب ها سبب نوشتن راحت تر و اصولی تر و درست تر رزومه شما می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *