تحصیل پزشکی در کانادا

مطالعه و تحصیل پزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه های مطرحی که دارد یکی از موقعیت های عالی است که می توانند دانشجویان...


مطالعه و تحصیل پزشکی در کانادا با توجه به دانشگاه های مطرحی دارد یکی از موقعیت های عالی است که می توانند دانشجویان از سرتاسر جهان از مقطع کارشناسی تا دکترا در کشور کانادا به آن بپردازند.

تحصیل پزشکی در کانادا

از آن جایی که کشور کانادا یکی از کشور های توسعه یافته می باشد و امکان رشد و پیشرفت را برای افرادی که در این کشور مقیم هستند فراهم می آورد، افراد بسیاری برای اهداف مختلفی مانند تحصیل، کار و سرمایه گذاری و یا زندگی در این کشور اقدام می کنند. افرادی که به تحصیل در رشته پزشکی علاقمند هستند نیز در این دسته قرار دارند و تحصیل پزشکی در کانادا می تواند یک انتخاب عالی برای بسیاری از علاقه مندان به پزشکی در سراسر جهان باشد. در کشور کانادا نه تنها کیفیت آموزش بسیار بالا می باشد، بلکه از مزایای دیگری مانند کیفیت زندگی و موقعیت شغلی عالی نیز ساکنان این کشور برخوردار هستید. کشور کانادا دارای دانشگاه هایی با رده علمی عالی می باشد که می توانند زمینه علمی فوق العاده ای را برای محصلین در حوزه تحصیل پزشکی در کانادا پدید آورد. دانشگاه های تورنتو، مک گیل، بریتیش کلمبیا 3 تا ازبهترین دانشگاه هایی است که تحصیل پزشکی در کانادا را برای دانشجویان داخلی و خارجی فراهم می سازد و با ارسال دعوت نامه تحصیلی به افراد متقاضی واجد شرایط تحصیل در این دانشگاه، امکان تحصیلی پزشکی در این کشور را برای آن ها ممکن می سازد..

مقاطع مختلف دانشگاهی در کشور کانادا

کشور کانادا با توجه به امکاناتی که از طریق دانشگاه به علاقمندان رشته پزشکی فراهم می آورد، افراد بسیاری برای تحصیل رشته های مختلف در این کشور در مقاطع مختلف علمی از کارشناسی گرفته تا پست دکترا اقدام می کنند. تحصیل پزشکی در کانادا نیز یکی از این موارد تحصیلی است که مورد علاقه بسیاری از افراد واقع شده است. شما می توانید با توجه به شرایطی که دارید برای مقاطعی که با شرایط شما مطابقت دارد درخواست ادامه تحصیل نمائید و در صورت دریافت پذیرش از هر یک از دانشگاه های کشور در هر یک از این مقاطع به کشور کانادا مهاجرت تحصیلی نموده و به کسب علم پزشکی در این سرزمین بپردازید. هر یک از مقاطع رشته پزشکی دارای شرایطی می باشد که می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه های ارائه دهنده رشته پزشکی برای تحصیل پزشکی در کانادا از آن ها مطلع گردید و یا با یک وکیل مهاجرت حرفه ای مشورت نموده تا بهترین گزینه را انتخاب نمائید. با توجه به رقابتی که برای تحصیل پزشکی در کانادا وجود دارد، داشتن یک وکیل مهاجرتی به کانادا می تواند میانبری مطمئن برای مهاجرت به کانادا باشد.

دوره کارشناسی

در مدت تحصیل پزشکی در کانادا در دوره های کارشناسی پزشکی، که اغلب با عنوان های دوره های لیسانس پزشکی، لیسانس جراحی (MBBS) یا دکترای پزشکی (MD) شناخته می شوند، دانشجویان با یک برنامه درسی جامع مواجه می شوند و طیف گسترده ای از موضوعات جالب از جمله آناتومی، فیزیولوژی، فارماکولوژی و آسیب شناسی را پوشش می دهد. همچنین دانشجویان این شانس را دارند که از طریق حضور یافتن در انواع بیمارستان ها و کلینیک ها، معمولاً در دوره های پایانی تحصیلی، تجربه بالینی عملی به دست آورند. مدت زمان دوره 4 الی 6 سال می باشد  و هزینه احتمالی دوره چیزی در حدود 26000 الی 96000 دلار کانادا در سال می باشد که با توجه به شهر و رشته و … متغیر می باشد. شرایط مورد نیاز برای پذیرش تحصیل دوره کارشناسی رشته پزشکی در کانادا به این صورت است که متقاضیان باید دوره های پیش نیاز تعیین شده در سایت دانشگاه مورد نظر در موضوعاتی مانند زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات و مدرک زبان حاصل از شرکت در آزمون هایی مانند آزمون آیلتس (IELTS) داشته باشند. به علاوه ممکن است از آن ها خواسته شود که در آزمون پذیرش کالج پزشکی (MCAT) شرکت کنند. به علاوه برخی از دانشگاه ها شرط معدل را نیز از شروط پذیرش خود قرار داده اند.

کشور کانادا
کشور کانادا دارای 2 زبان رسمی فرانسه و انگلیسی است و پس از کشور استرالیا بزرگترین جمعیت مهاجر را دارد. اوتاوا پایتخت این کشور است.

دوره های تکمیلی

دوره های تحصیلات تکمیلی پزشکی در کانادا طیف متنوعی از دوره های تخصصی در رشته های پزشکی را ارائه می دهد که برای افرادی که دوره های کارشناسی را گذرانده اند طراحی شده است که به دنبال آموزش و تخصص و تحصیل پزشکی در کانادا در دوره های پیشرفته هستند و قصد دارند در حوزه پزشکی خاص به تخصص برسند. رزیدنتی ها برنامه های آموزشی ویژه تحصیلات تکمیلی هستند که تجربه بالینی عملی در تخصص های پزشکی خاص مانند پزشکی داخلی، جراحی، اطفال و رادیولوژی ارائه می دهند. متخصصان پزشکی علاقه مند به تحقیق نیز می توانند مدرک کارشناسی ارشد (MSc) یا کارشناسی ارشد علوم بهداشتی (MHS) را در زمینه های مختلف پزشکی با تحصیل پزشکی در کانادا، دنبال کنند. این مدارک برای متخصصانی که به دنبال مشاغل پیشرفته در تحقیقات پزشکی، تدریس یا مدیریت مراقبت های بهداشتی هستند، گزینه مناسبی است. مدت زمان تحصیل در این دوره 3 الی 5 ساله می باشد و هزینه های احتمالی در حدود 50000 الی 92000 دلار کانادا می باشد. شرایط اخذ پذیرش در این مقاطع در کشور کانادا موارد مختلفی است که با ورود به سایت دانشگاه مورد می توانید ازآن ها مطلع شوید اما در حالت کلی مواردی مانند موارد زیر از دانشجویان برای تحصیل پزشکی در کانادا درخواست می شود.

  • متقاضیان باید مدرک پزشکی (MD یا معادل آن) را تکمیل کرده باشند،
  • امتحانات صلاحیت مربوطه را برای فارغ التحصیلان پزشکی بین المللی گذرانده باشند،
  • مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسوی از طریق آزمون های زبان نشان دهند،
  • ارسال توصیه نامه قابل قبول و
  • ارائه رزومه جامع از اطلاعات شخصی و سوابق و دستاورد های خود

بورسیه های تحصیل پزشکی در کانادا

تحصیل پزشکی در کانادا می تواند هزینه های مالی قابل توجهی را شامل حال دانشجویان بین المللی نماید، زیرا آن ها باید شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان داخلی بپردازند. اما، با وجود بورسیه ها و فرصت های تعیین شده برای کمک مالی به این دانشجویان، دانشجویان بین المللی می توانند تحصیلات پزشکی خود را بدون بار مالی بالا در کانادا دنبال کنند. برخی از برجسته ترین بورسیه های موجود برای دانشجویان بین المللی شامل مواردی می شود که در این بخش به بررسی آن ها می پردازیم. بورسیه های تحصیلات تکمیلی Vanier Canada یکی از معتبر ترین برنامه های بورسیه تحصیلی در کانادا است که هم برای دانشجویان دکترای کانادایی و هم بین المللی که به طور خاص برتری علمی، پتانسیل تحقیقاتی و توانایی های رهبری را برای ادامه تحصیلات عالی در زمینه های مختلف نشان می دهند، در دسترس است. بورسیه های دولتی کانادا که دولت کانادا از طریق آژانس ها و برنامه های مختلف خود مانند برنامه بورسیه های بین المللی، چندین بورس تحصیلی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. این بورسیه می تواند هزینه های تحصیل پزشکی در کانادا، هزینه های زندگی و سایر هزینه های مربوط به آموزش پزشکی را پوشش دهد. انجمن‌ های حرفه‌ای که برخی از انجمن‌ های پزشکی یا سازمان‌ های مرتبط با رشته‌ های پزشکی خاص نیز ممکن است برای حمایت از دانشجویان پزشکی بورسیه یا کمک هزینه ارائه دهند. به عنوان مثال، اگر قصد دارید در زمینه خاصی از پزشکی مانند اطفال یا قلب تخصص داشته باشید، می توانید به دنبال انجمن هایی باشید که با آن رشته مرتبط هستند برای گزینه های بورسیه تحصیلی بالقوه. اگر به اخذ انواع بورسیه تحصیلی علاقه دارید توصیه می کنیم که ماه ها قبل از تاریخ شروع دوره پزشکی خود برای هر یک از این گزینه ها درخواست کنید، زیرا بسیاری از مهلت های بورسیه در اوایل سال است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *