تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا

تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا: امروزه کشور آمریکا پذیرای دانشجو های بسیاری از سر تا سر دنیا می باشد. این کشور به جهت داشتن دانشگاه های...


امروزه کشور آمریکا پذیرای دانشجو های بسیاری از سر تا سر دنیا می باشد. این کشور به جهت داشتن دانشگاه های معتبر از مقاصد پر طرفدار برای تحصیل است. تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا به یکی از رویا های بسیاری از جوانان تبدیل شده است تا به این طریق بتوانند در یکی از قدرتمند ترین کشور های دنیا به تحصیل بپردازند. مجموعه بابک ایمیگریشن به جهت داشتن فعالیت تخصصی در زمینه مهاجرت و اقامت در آمریکا راهنمای حرفه ای شما در تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا می باشد.

تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا

بعد از فارغ‌ التحصیلی از مدارس در آمریکا، دانشجویان به دوره کالج یا دانشگاه در مقطع “Undergraduate” وارد می‌ شوند. در ایران، مقطع فوق‌ دیپلم و کارشناسی را به عنوان دوره “Undergraduate” در نظر می‌ گیریم. اما اگر می خواهید به تحصیل در آمریکا در دوره کارشناسی در آمریکا بپردازید لازم است بدانید که در آمریکا، دوره‌ های دیگری مانند دیپلم و سرتیفیکیت نیز وجود دارند که بیشتر در کالج‌ها آموزش داده می‌شوند و به عنوان دوره “Undergraduate” در نظر گرفته می‌شوند.

ترنسفر از کالج به دانشگاه (غیر پیوسته)

مقطع فوق‌ دیپلم در واقع دوره‌ ای دو ساله در مقطع “Undergraduate” در کالج‌ های آمریکا است و دو نوع مختلف دارد: فوق‌ دیپلم هنر یا درجه Associate of Arts و فوق‌ دیپلم علوم یا درجه Associate of Science. این مقاطع با هدف آمادگی دانشجویان برای انتقال به دوره چهار ساله دانشگاه طراحی شده‌ اند.

به عنوان مثال، می‌ توانید در رشته آموزش کودکان در کالج فوق‌ دیپلم بگیرید و سپس با انتقال واحد های خود (تطبیق واحد)، وارد دوره لیسانس چهار ساله در دانشگاه شوید و دو سال دیگر را در آن جا تحصیل کنید و در نهایت مدرک کارشناسی را دریافت کنید. اغلب این عمل باعث کاهش هزینه‌ های دو سال اول شما خواهد شد.

دوره 4 ساله دانشگاه (پیوسته) | تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا

مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه‌ های آمریکا بیشترین‌ طول زمانی که برای تکمیل آن نیاز است، ۴ سال است و در این بازه زمانی باید حداقل ۱۲۸ الی ۱۲۰ واحد درسی را با موفقیت گذرانید. در دو سال اول از تحصیل، بیشتر دروس عمومی ارائه می‌ شود که شامل دروسی مانند انشا و ادبیات انگلیسی، علوم اجتماعی، تاریخ، ریاضیات و علوم طبیعی یا علوم فیزیک است. در دو سال بعدی، باید در رشته تخصصی خود تمرکز کنید، همچون مهندسی، کسب و کار، کشاورزی، زیست‌شناسی و … .

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا

شرایط تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا ممکن است در ایالت‌ های مختلف متفاوت باشد. اما به طور کلی برای پذیرش تحصیلی در این مقطع و تحصیل در دانشگاه‌ های آمریکا، شرایط عمومی زیر را باید داشته باشید:

 • معدل دیپلم حداقل ۱۲.۵ و بالاتر (دانشگاه‌ های رنک بالا به معدل بالا تری نیاز دارند)
 • نمره تافل حداقل ۶۱ و بالاتر یا نمرات معادل آن
 • نمره آزمون SAT حداقل ۹۰۰ و بالاتر (برای پذیرش در بعضی از دانشگاه ها مورد نیاز نیست)

برای مثال، برای پذیرش در مقطع لیسانس رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه تگزاس در دالاس، شما به معدل حداقل ۱۶ و تافل ۸۰ یا آیلتس ۶.۵ نیاز دارید. دانشجویان بین المللی به نمره SAT نیاز ندارند.

نام دانشگاهرتبه کشوری
دانشگاه هاروارد۱
دانشگاه استنفورد۲
دانشگاه فناوری ماساچوست۳
دانشگاه کالیفرنیا، برکلی۴
دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس۵
دانشگاه ییل۶
دانشگاه کلمبیا۷
دانشگاه پرینستون۸
دانشگاه نیویورک۹
دانشگاه پنسیلوانیا۱۰

پذیرش تحصیلی در مقطع لیسانس در آمریکا

به منظور اپلای و تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا و اخذ پذیرش تحصیلی کشور آمریکا در دوره لیسانس لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

نخست شرایط تحصیلی خود را ارزیابی نموده و با توجه به آن رشته‌ مرتبط با پیشینه تحصیلی خود در یکی از دانشگاه‌ های آمریکا مشخص کنید. سپس مدرک مورد نیاز را جمع آوری نمائید که شامل:

 1. ترجمه رسمی مدرک و ریز نمرات پایه دوازدهم به زبان انگلیسی (ترجیحا سه سال آخر دبیرستان)
 2. نمره تافل یا آیلتس یا دیگر نمرات معادل آن (باید از مرکز آزمون خود بخواهید که کارنامه زبان شما را طبق دستورالعمل دانشگاه به صورت پستی یا آنلاین برای آنها ارسال کنند)
 3. نمره SAT (شامل همه دانشگاه‌ها نمی‌شود)
 4. توصیه نامه از مدیر مدرسه، معلمان و یا مربیان
 5. رزومه
 6. انگیزه نامه
 7. اسکن پاسپورت
 8. تمکن مالی (بعضی از دانشگاهها در مرحله اخذ پذیرش ممکن است به تمکن بانکی نیاز داشته باشند)
 9. اپلیکیشن آنلاین را پر کنید و مدارک لازم را برای دانشگاه ارسال کنید.
 10. منتظر دریافت نامه پذیرش و فرم I-20 خود باشید تا بعد از اخذ پذیرش تحصیلی، برای ویزای تحصیلی آمریکا اقدام کنید.

بورسیه تحصیلی در آمریکا با مدرک دیپلم

شما با مدرک دیپلم میٰ‌ توانید از دانشگاه‌ های آمریکا در مقطع لیسانس پذیرش بگیرید و در صورت امکان از انواعی از بورسیه‌ های تحصیلی هم بهره‌مند شوید تا بتوانید برای تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا اقدام نمائید. به طور کلی، دانشگاه‌ های آمریکا بودجه کمتری را برای کمک هزینه تحصیلی دانشجویان در مقطع لیسانس در نظر می‌گیرند و بیشتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی مانند فوق لیسانس و دکترا فاند تحصیلی ارائه می‌دهند.

بسته به شرایط مالی دانشگاه و همچنین شرایط تحصیلی شما مانند معدل و نمره زبان بالا ممکن است انواعی از بورسیه تحصیلی آمریکا به صور تخفیف شهریه (Tuition Waiver)، اوارد (Award) و یا بورسیه مبتنی بر شایستگی (merit-based) به شما ارائه شود. رقابت بر سر این فاندهای تحصیلی زیاد است و معمولا بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار و یا بالاتر به شما اعطا می‌شود.

مثالی که می توان از شرایط فاند مقطع لیسانس آمریکا برای تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا ارائه نمود، دانشگاه سنت ماری مینه سوتا است که به دانشجویان بین‌ المللی در مقطع لیسانس مبلغ ۲۸,۰۰۰ دلار با شرایط زیر اوارد (Award) ارائه می‌ دهد.

 1. معدل۴.۰۰ – ۳.۶۰ (۱۸ از ۲۰)
 2. تافل ۷۲ یا آیلتس ۶ یا پی تی ای (PTE) ۵۱
 3. نمره آزمون SAT یا ACT
 4. انگیزه نامه و توصیه نامه از مدرسه و معلمان
تحصیل در آمریکا
تحصیل در آمریکا: کشور آمریکا به جهت داشتن دانشگاه ها و موسسات برتر در سطوح مختلف در رشته های مختلف از گزینه های مناسب برای تحصیل می باشد…

بهترین رشته های تحصیلی در آمریکا

در مقطع لیسانس در آمریکا رشته‌ های بسیاری ارائه می‌ شود. ولی تعدادی از آن‌ ها در میان دانشجویان بین‌ المللی محبوبیت بالا تری دارند و جزو بهترین رشته‌ های تحصیلی به حساب می رود. مثلا:

 1. مهندسی (عمران، مکانیک، شیمی و برق)
 2. مدیریت و کسب و کار (کسب و کار بین الملل، حسابداری، بازاریابی، مالی، مدیریت اجرایی)
 3. ریاضی و علوم کامپیوتر (ریاضی، نرم افزار، برنامه نویسی کامپیوتر، علوم اطلاعات)
 4. علوم اجتماعی (روزنامه نگاری، علوم سیاسی، روانشناسی، جامعه شناسی، مطالعات زنان)
 5. علوم زندگی (زیست، عصب شناسی، علوم شناختی، شیمی، ژئوفیزیک، فیزیک)

هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در آمریکا

هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا بستگی به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر دارد. بعضی از رشته‌ ها دارای بیشترین تعداد دروس عملی هستند. که در نتیجه میزان شهریه برای هر واحد درسی در آن‌ ها بیشتر است. به عنوان نمونه، رشته‌ های زیست‌ شناسی و نوروساینس دارای بیشترین دروس عملی هستند. از سوی دیگر، بعضی رشته‌ ها دارای بیشترین تعداد دروس تئوری هستند. نیازی به پرداخت هزینه آزمایشگاه یا خرید وسایل خاص ندارند. همچون رشته‌ های علوم اجتماعی. همچنین، دانشگاهی که در آن تحصیل می‌ کنید. نیز تأثیر گذار بر هزینه های شما است. بسته به اینکه دانشگاه دولتی یا خصوصی باشد، میزان شهریه متفاوت است و معمولاً هزینه در دانشگاه‌ های خصوصی بیشتر است.

به طور کلی، میانگین هزینه تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا بین ۲۰ تا ۴۰ هزار دلار در سال است. و این میزان ممکن است با توجه به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بالا تر یا پایین‌ تر باشد. برای مثال، میانگین شهریه مقطع لیسانس در دانشگاه‌ های ایالت کالیفرنیا در آمریکا ۲۲ هزار دلار در سال است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *