تحصیل در آمریکا

تحصیل در آمریکا


یکی از راه های مهاجرت به کشور آمریکا، مهاجرت تحصیلی می باشد. به جرات می‌ توان گفت که این روش یکی از راحت‌ ترین راه‌ ها برای مهاجرت به این کشور تحصیل در آمریکا می باشد.

تحصیل در آمریکا

کشور آمریکا به جهت داشتن دانشگاه‌ ها و موسسه های آموزشی معتبر که بیشتر آن‌ ها جزو رتبه‌ های برتر جهانی می باشند، اولین مقصد تحصیلی بسیاری از دانشجویان در تمامی نقاط جهان است. در این مقاله به بررسی تحصیل در آمریکا می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله از سایت بابک ویزا همراه بمانید. زندگی در کشور آمریکا ممکن است برای بسیاری یک آرزوی دست نیافتنی باشد. در صورتی که با مهاجرت تحصیلی می توانید به این آرزو دست پیدا کنید. لازم به ذکر است که دانشجویان ایرانی از زمان های گذشته تا حال حاضر در طول حضور در دانشگاه‌ های برتر کشور آمریکا عملکرد بسیار عالی داشته اند و بسیاری از آن‌ ها همچون مریم میرزاخانی، فیروز نادری، نیما ارکانی و علی خادم حسینی به دانشمندان و محققان بزرگی تبدیل شده‌ اند. چرا شما هم در کنار این افراد قرار نگیرید. تنها نیاز است که اطلاعات کافی و درستی درباره چگونگی تحصیل در آمریکا و شرایط مهاجرت تحصیلی به آمریکا را داشته باشید.

مزایای تحصیل در آمریکا

 • اولین مقصد دانشجویان بین المللی جهان با بیش از ۸۰۰,۰۰۰ دانشجوی خارجی
 • سومین کشور دنیا از نظر وسعت و جمعیت
 • بزرگترین اقتصاد جهان با پیشرفته ترین تکنولوژی
 • دارای برخی از با کیفیت ترین موسسات آموزشی
 • موقعیت های تحقیقاتی عالی برای دانشجویان
تحصیل در آمریکا
تحصیل در آمریکا

سیستم آموزشی آمریکا

برای کسی که قصد تحصیل در آمریکا را دارد توصیه می کنیم با سیستم آموزشی این کشور آشنا باشد. سیستم اجرایی آموزشی کشور آمریکا در سه سطح عمل می‌ کند:

دبستان (از سن ۵ تا ۱۱ یا ۵ تا ۱۲)،

دوره متوسطه (معمولا ۱۲ تا۱۸) و

بعد از متوسطه یا دوره سوم (بالای ۱۸ سال).

سیستم نمره دهی و واحد های درسی آمریکا

سیستم نمره دهی در کشور آمریکا به صورت ترکیبی از حروف و درصد است که به آن “جی. پی. إی.” (GPA) می‌ گویند:

 • 100% – 90% = A
 • 89% – 80% = B
 • 79% – 70% = C
 • 69% – 65% = D
 • 64% – 0% = F

شرایط تحصیل در آمریکا

برای تحصیل در دانشگاه‌ ها و موسسه‌ های آموزشی آمریکا، شما باید شرایط خاصی را داشته باشید. برای هر مقطع تحصیلی که می خواهید وارد شوید، نیازمندی‌ های مرتبط با آن مقطع را باید داشته باشید. با اجرای قانون منع ورود ایرانیان به آمریکا در سال ۲۰۲۱، مسیر مهاجرت تحصیلی در آمریکا برای ایرانیان آسان‌ تر شده است. در این بخش، شرایط ادامه تحصیل در آمریکا را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل در مدارس آمریکا

برای تحصیل در مدارس آمریکا، دانش‌ آموزان سال‌ های سوم و چهارم دبیرستان و همچنین افرادی که معدل دیپلم آن‌ ها پایین‌ تر از حد نصاب برای پذیرش در مقطع لیسانس است، می‌ توانند ابتدا دیپلم دبیرستان خود را از یک دبیرستان آمریکایی دریافت کنند و سپس برای ورود به دانشگاه اقدام کنند. مدت زمان تحصیل در دبیرستان به سابقه تحصیلی متقاضی و نمرات قبلی او بستگی دارد و به طور معمول حدود ۴ سال طول می‌ کشد.

تحصیل در کالج های آمریکا

در کالج‌ ها انواع دوره‌ های یک تا دو ساله در رشته های مختلف وجود دارد که بیشتر بر آموزش عملی شما برای ورود به بازار کار توجه دارند. برای ورود به کالج، به مدرک دیپلم و همچنین نمره زبان مانند تافل یا آیلتس نیاز دارید. مینیمم نمره زبان مورد نیاز برای کالج‌های آمریکا معمولا تافل ۶۱ یا آیلتس ۵.۵ است.

در صورت نداشتن نمره زبان، امکان گرفتن پذیرش تحصیلی را دارید اما ابتدا باید در دوره‌ های پیش نیاز زبان قبل از شروع دوره اصلی شرکت کنید.

تحصیل لیسانس در آمریکا

دو روش برای ورود شما به مقطع لیسانس در دانشگاه‌ های آمریکا در مقطع لیسانس وجود دارد:

 1. پذیرش بطور پیوسته در مقطع کارشناسی
 2. پذیرش بطور غیر پیوسته در مقطع کارشناسی

پروسه پذیرش پیوسته اغلب ۴ سال طول می‌ کشد. ولی در پذیرش غیر پیوسته، شما نخست وارد مقطع فوق‌ دیپلم می‌ شوید و بعد از گذراندن ۲ سال تحصیل، می‌ توانید وارد مقطع کارشناسی شده و در نهایت دو سال بعد فارغ‌ التحصیل شوید.

پذیرش درجه لیسانس در تمام رشته‌ ها و دانشگاه‌ های آمریکا انجام می‌ شود. اگر نمره زبان شما برای پذیرش در دانشگاه مورد نظر کافی نباشد، شما امکان دریافت پذیرش مشروط را خواهید داشت. در این صورت، قبل از شروع دوره اصلی، شما باید یک دوره زبان انگلیسی بگذرانید تا سطح زبان شما به سطح قابل قبول توسط دانشگاه برسد. در صورتی که بخواهید درباره آزمون تافل و آزمون آیلتس و دولینگو اطلاعات کسب کنید به مقاله مربوطه مراجعه نمائید.

پیش نیاز تحصیل در آمریکا در مقطع لیسانس
 • معدل ۱۲.۵ به بالا در دیپلم دبیرستان
 • نمره تافل ۶۱ تا ۸۹ و یا معادل آن
 • نمره SAT حداقل ۹۰۰ به بالا (پیش نیاز بعضی از دانشگاه‌ها و رشته‌ ها نیست)

مثلا برای ورود به دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در لانگ بیچ در مقطع کارشناسی به معدل ۱۵ و نمره تافل ۶۱ یا معادل آیلتس ۵.۵ یا دولینگو ۹۵ یا پی تی ای (PTE) ۴۳ نیاز دارید. دانشجویان بین المللی نیازی به ارائه نمره SAT ندارند.

تحصیل در آمریکا
کشور آمریکا با مساحت کمی کمتر از ۱۰ میلیون کیلومتر مربع، سومین کشور بزرگ در جهان می باشد.

تحصیل فوق لیسانس در آمریکا

هر سال در ایالت متحده تعداد زیادی دانشجوی فوق لیسانس در رشته‌ های مختلف مشغول به تحصیل می‌ شوند. از جمله رشته‌ های محبوبی مانند MBA، مهندسی، علوم کامپیوتر، هنر های زیبا، حقوق و علوم اجتماعی. مدت زمان تحصیل در این مقاطع (M.A. و M.S.) که لازم است در این مقاله تحصیل در آمریکا به آن اشاره کنیم، معمولاً بین ۱ تا ۳ سال است. اما بیشتر رشته‌ های موجود در مقطع کارشناسی ارشد دو ساله هستند و معمولاً شامل ۶ تا ۸ واحد تخصصی می‌ شوند. در پایان دوره تحصیلی، شما لازم است یا یک پایان‌ نامه (مشابه شیوه پژوهش-محور در ایران) و یا یک پروژه تحقیقاتی (مشابه آموزش محور) ارائه دهید.

پیش نیاز پذیرش تحصیلی آمریکا در مقطع فوق لیسانس
 1. معدل ۱۴ و بالاتر
 2. نمره تافل ۷۸ تا ۱۰۰ و یا معادل آن
 3. نمره جی آر ای GRE حداقل ۳۰۰ تا ۳۱۰ (پیش نیاز بعضی از دانشگاه‌ ها یا رشته ها نیست)

برای مثال، برای پذیرش در دانشگاه جورجیا در رشته‌ های Education باید معدل بالای ۱۸ و نمره تافل ۸۰ یا آیلتس ۶.۵ یا دولینگوی ۱۰۵ داشته باشید. مینیمم نمره جی آر ای هم ۳۱۰ است.

تحصیل دکترا در آمریکا

در مقطع دکتری که بین ۴ تا ۵ سال طول می‌کشد، تمرکز بیشتر بر کارهای علمی پژوهشی و تحقیقاتی است. از این رو هرچه پیشینه علمی، تحقیقاتی، معدل و رزومه شما قوی‌تر باشد، امکان پذیرش گرفتن از دانشگاه‌های برتر آمریکا برای شما بیشتر می‌شود و همینطور امکان دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی را خواهید داشت.

پیش نیاز پذیرش تحصیلی آمریکا در مقطع دکترا
 • معدل ۱۵ و بالاتر
 • نمره تافل ۸۰ و بالاتر و یا معادل آن
 • نمره جی آر ای GRE حداقل ۳۰۰ تا ۳۱۰ ( پیش نیاز بعضی از دانشگاه‌ها یا رشته‌ها نیست)
  مقاله (حتما حداقل یک یا چند مقاله علمی، پژوهشی در ژورنال‌های معتبر خارجی یا داخلی و یا هر دو چاپ کرده باشید)
 • مشخص شدن سوپروایز برای تز دکترا (برای بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها در زمان اپلای الزامی نیست)

برای مثال، برای پذیرش در دانشگاه ایالتی فلوریدا در رشته شیمی لازم است معدل ۱۵.۵، نمره تافل ۸۰ یا آیلتس ۷ و نمره جی آر ای ۳۰۰ داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *