بورسیه تحصیلی RA

بورسیه تحصیلی RA: یک نوع بورسیه تحصیلی است که از طرف استاد به دانشجویی که بر روی پروژه استاد کار می کند و در پیشبرد اهداف تحقیقاتی ...


بورسیه تحصیلی در واقع کمک هزینه برای به دانشجویانی است که از طرف موسسات، شرکت ها و دانشگاه ها به دانشجو هایی که دارای شرایط مورد نیاز می باشند. یکی از این بورسیه ها از میان انواع بورسیه تحصیلی، بورسیه تحصیلی RA می باشد که یک کمک هزینه تحصیلی برای داشنجو هایی است که با انجام وظایفی چون انجام تحقیقات، نوشتن مقاله ها و … به وی تعلق می گیرد. در این مقاله از سایت بابک ویزا متخصص در حوزه مهاجرت و اقامت آمریکا به بررسی آن می پردازیم. با ما تا انتهای مقاله همراه بمانید.

بورسیه تحصیلی RA

بورسیه تحصیلی RA یا Research Assistantship یک نوع بورسیه تحصیلی است که از طرف استاد به دانشجویی که بر روی پروژه استاد کار می کند و در پیشبرد اهداف تحقیقاتی وی تلاش می کند، تعلق می گیرد. استاد های دانشگاه های مختلف معمولا از دولت و یا صنایع مختلف بودجه دریافت می کنند تا بتوانند پروژه های تحقیقاتی مربوط به آن صنعت را انجام دهند و در این راستا در بیشتر موارد برای انجام پروژه ها دستیاری از میان دانشجو های خود انتخاب می کنند. این دانشجو ها در ازای انجام دادن وظیفه های تعیین شده کمک هزینه ای با عنوان بورسیه تحصیلی RA از استاد خود دریافت می کنند. همینطور یک بورسیه تحصیلی با عنوان بورسیه تحصیلی TA نیز وجو دارد که می توانید به مقاله ان مراجعه نموده و درباره آن مطالعه کنید.

بورسیه تحصیلی RA چیست؟

بورسیه تحصیلی RA از آن دسته از فاند هایی می باشد که دانشجو ها در ازای انجام دادن کار های تعیین گشته مثل انجام آزمایش، تحقیق در حوزه های علمی و …، کمک هزینه تحصیلی ای از استاد خود دریافت می کند. یک دانشجو که به عنوان RA یک استاد انتخاب می شود معمولا از میان دانشجو های دکترا و گاهی اوقات از بین دانشجو های کارشناسی ارشد انتخاب می شوند.

در خصوص نحوه انتخاب دانشجوی واجد شرایط بورسیه تحصیلی RA این مورد را نیز می توان اضافه کرد که در صورتی که استاد از علاقه و تلاش دانشجویی در حوزه تحقیقاتی راضی باشد نیز می تواند او را به عنوان دستیار تحقیقاتی خود اسنتخاب نموده و فاند RA را برای او در نظر بگیرد.

در صورتی که علاقه مند به دریافت بورسیه تحصیلی RA هستید می توانید با استادی که فعال در رشته شما هستند ارتباط بگیرید و علاقه خود را به حوزه های تحقیقاتی او نشان دهید تا در صورتی که استاد مورد نظر به فکر داشتن دستیار تحقیقات بود شما را به عنوان RA خود انتخاب نموده و شما بتوانید از بورسیه تحصیلی RA بهره مند شوید.

انواع بورسیه تحصیلی
انواع بورسیه تحصیلی در واقع یک حمایت مالی و رفاهی است که توسط دانشگاه مقصد به ارائه می‌ شود تا او را در طول دوره تحصیلی تحت پوشش خود قرار دهد.

از دیگر مزیت های بورسیه تحصیلی RA این مورد را نیز می توان اشاره نمود که در تعدادی از دانشگاه های کشور آمریکا در صورت اخذ بورسیه تحصیلی دستیار تحقیقاتی نه تنها حقوق به دانشجو تعلق می گیرد بلکه از پرداخت شهریه (Tuition Fee) معاف می شود. از این رو می توان فاند RA را از بورسیه های عالی برای دانشجو هایی که قصد تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور دارند اما نگران پرداخت هزینه های تحصیلی در دانشگاه مقصد هستند، در نظر گرفت.

شرایط مورد نیاز اخذ فاند RA

اساتید در دانشگاه های مختلف همانطور که در بخش های قبلی عنوان نمودیم، به دنبال دستیار تحقیقاتی هستند. معمولا این اساتید دستیار های خود را سعی می کنند از میان دانشجو هایی انتخاب کنند که سابقه پژوهشی مناسب و قابل قبولی دارند و به این طریق آن ها مطمئن می شوند که انتخاب درستی انحام داده اند. به علاوه مواردی نیز در ادامه اشاره نمودیم که برای اخذ کمک هزینه تحصیلی مذکور نیاز است.

  • داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد در حوزه مربوطه
  • معدل قابل قبول
  • نمره زبان مورد نیاز

مراحل دریافت کمک هزینه RA

تا به این قسمت درباره بورسیه تحصیلی RA و شرایط آن اطلاعاتی به دست آوردیم. در ادامه به بررسی مرحله های مورد نیاز دریافت کمک هزینه تحصیلی RA می پردازیم. با ما تا انتها همراه بمانید.

  • مراجعه به صفحه شخصی استاد در سایت دانشگاه و مکاتبه با اساتیدی که در حوزه مشابه با رشته شما فعالیت می‌ کنند.
  • در صورتی که استاد مذکور دارای فاند باشد و رزومه دانشجو در راستای کار ایشان باشد به ایمیل او پاسخ می‌ دهد.
  • دانشجو بعد از ارتباط با استادی که به زمینه کاری او علاقه‌ دارد در یک ایمیل علاقه و تمایل خود را به تحقیق اعلام می کند و در مرحله بعد، درخواست حمایت مالی خود را به او ارائه می‌ سازد.

سخن پایانی

زندگی دانشجویی در کشور های خارجی دشوار به نظر می آید. مخصوصا با توجه به تفاوت ارزش پولی کشور ها گاهی تحصیل در خارج از کشور بدون کسب کمک هزینه تحصیلی غیر ممکن نیز می شود. از انواع بورسیه های تحصیلی که در این مقاله به آن اشاره نمودیم، بورسیه تحصیلی RA یا دستیار تحقیقات می باشد که دانشجو به عنوان دستیار انتخاب شده و کار های مورد نظر را به انجام رسانیده و دستمزد دریافت می کند. برای آگاهی بیشتر درباره انواع فاند های موجود در هر کشور می توانید از متخصصین مجموعه بابک ویزا مشاوره بگیرید تا با آگاهی کامل تر به تحصیل در کشور مورد نظر اقدام نمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *