باشگاه کارآفرینان نوجوان

باشگاه کارآفرینان نوجوان؛ مسیری برای کارآفرینی

توانایی مدیریت امواج اقتصادی، شناخت محیط کسب و کار و توانایی دریافت فرصت ها از جمله ویژگی هایی است که اگر در دوران نوجوانی و جوانی آموخته شود می تواند منشا مناسبی برای بروز خلاقیت کارآفرینی و ظهور مشاغل جدید باشد. داشتن ذهنی خلاق برای پرورش ایده ای ناب و توانایی عملیاتی نمودن این ایده تا مرحله کارآفرینی، فاکتور های مهم و متفاوتی را لازم دارد که می توان آن ها را در دوران نوجوانی و جوانی آموزش داد تا امکان تحقق این روند افزایش یابد. در این بخش از سایت بابک ویزا به شناخت باشگاه کارآفرینان نوجوان می پردازیم. با ما همراه باشید.

در حالیکه با تغییر فناوری در جهان پیرامون ما، چشم انداز شغلی برای فرزندان و نسل های آینده نیز تغییر می کند، کارآفرینی برای کسانی که از سال‌های نوجوانی خود شروع به یادگیری و ایجاد مشاغل می کنند، با مزایای گسترده‌ ای همراه است.

نوجوانان کارآفرین در باشگاه‌ های کارآفرینی

هر چند در دنیا نوجوانانی هستند که توانسته اند با کمک بزرگتر های خود کارآفرینی کنند و در کار خود موفق نیز باشند اما در ایران محیط کسب و کار از یک سو و روند آموزشی از سوی دیگر، اجازه نداده است که نوجوانان خلاق و با استعداد در زمینه کارآفرینی بروز و ظهور بیابند. در این مسیر، در ایران، باشگاه های کارآفرینی وجود دارند که با هدف فرهنگ‌ سازی، ترویج و افزایش توانمندی‌ ها و قابلیت‌ های کار آفرینانه نوجوانان و جوانان راه اندازی شده اند.

در باشگاه های کارآفرینی قرار است نوجوانان، کار تیمی را یاد بگیرند، در دورهمی‌ها ایده‌های جدیدی خلق کنند، دانش خود را در زمینه کسب و کار افزایش دهند، در تیم های استارتاپی حضور پیدا کنند و طراحی و راه اندازی یک استارت آپ را یاد بگیرند.

داشتن تفکر مستقل برای نوجوانان از جمله ویژگی های اساسی در توانایی کارآفرینی است زیرا در دنیای واقعی، همیشه یک پاسخ درست وجود ندارد و کارآفرینان کسانی هستند که توانایی خود را برای تفکر مستقل نشان داده و برای مشکلات مشترک، راه حل های منحصر به فردی ارائه دهند.

باشگاه کارآفرینان نوجوان در ایران

باشگاه کارآفرینان نوجوان در ایران در راستای آموزش و تربیت نسلی خلاق و نواندیش با ساختار متمایز از دوره‌های رایج در کشور، با همکاری دفتر توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور، مرکز تربیت مربی و پژوهش های سازمان آموزش فنی وحرفه ای کشور و وزارت آموزش و پرورش ایجاد شده است.

هسته اصلی محتوای باشگاه، چارچوب “دی ان ای نوآور”، طراحی انسان محور و انقلاب صنعتی چهارم می باشد. این باشگاه با هدف تغییر نگرش و رفتار نوجوانان و آموزش مهارت های نرم کارآفرینی به صورت حضوری یا مجازی هر هفته یکبار و به صورت تمرین های جذاب عملی و گروهی برگزار می گردد.

باشگاه کارآفرینان نوجوان

باشگاه کارآفرینان نوجوان چگونه برگزار می گردد؟

برای اجرای طرح در هر استان ابتدا فراخوان باشگاه از سوی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اعلام شده و داوطلبین اجرای طرح شناسایی می شوند، سپس با بررسی سوابق علمی و اجرایی داوطلبین و برگزاری مصاحبه های تخصصی، داوطلبین واجد شرایط مشخص می گردند و در سایت باشگاه ثبت نام می نمایند.

سپس تعدادی رهیار که شامل نیرو های جوان، علاقمند و مستعد کار با نوجوانان هستند بر اساس آزمون های معتبر و انجام مصاحبه انتخاب شده و دوره آموزشی رهیاران باشگاه برای آن ها برگزار می گردد پس از مشخص شدن تعداد دانش آموز مستعد و داوطلب، اولین گام، برگزاری اردوی دانش آموزی به منظور آشنایی دانش آموزان و والدین آن ها با اهداف باشگاه است و پس از آن باشگاه وارد مرحله آموزشی و برگزاری کلاس های مربوطه در ۱۸ جلسه ۲ ساعته می شود.

آیا باشگاه مشتریان هزینه دارد؟

با توجه به روند کاری مجریان و برگزارکنندگان، این دوره می تواند به صورت رایگان یا با دریافت مبلغ بسیار پایین اجرا شود.

طرح “باشگاه کارآفرینان نوجوان” به منظور تربیت نسلی خلاق و نو آور ویژه دانش آموزان مقاطع اول و دوم دبیرستان از سال ۱۳۹۷ توسط دفتر توسعه کارآفرینی اجرا می شود.

شناخت ویژگی های باشگاه کارآفرینان نوجوان

از جمله ویژگی های باشگاه کارآفرینان نوجوان که در استان های کشور، شعبه خود را تاسیس نموده، تمرکز بر آموزش های بین المللی برای بروز استعداد نوجوانان و تبدیل شدن به یک کارآفرین نو آور، تمرکز بر تمرین های عملی و گروهی، دیدار با کارآفرینان نو آور جهت الگو پذیری، شبکه سازی موثر میان نوجوانان دارای روحیه کارآفرینی، می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *