انگیزه نامه تحصیلی

انگیزه نامه تحصیلی به منظور ارائه به دانشگاه مقصد نوشته می شود تا به دانشگاه کمک کند که اطلاعات مورد نیاز را درباره شخص به دست آورد تا...


اگر به دنبال این هستید که می خواهید بدانید که انگیزه نامه تحصیلی یا SOP (Statement of Purpose) چیست به احتمال قوی شما در مسیر انجام مهاجرت تحصیلی هستید. انگیزه نامه تحصیلی از قدم های مهم در اپلای می باشد که به منظور معرفی فرد، ابراز علایق و کار هایی که تا به امروز انجام داده است و علت درخواست ادامه تحصیل و انجام مهاجرت تحصیلی خود و … انجام می گیرد. نوشتن انگیزه نامه یا SOP لازم است با دقت بالا انجام شود و مواردی در آن رعایت شود تا مشکلی در این مسیر برای فرد پیش نیاید. در این مقاله از سایت بابک ایمیگریشن متخصص و فعال در حوزه مهاجرت و اقامت آمریکا و سایر کشور ها به بررسی این موارد مورد نیاز می پردازیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انگیزه نامه تحصیلی

انگیزه نامه تحصیلی از میان انواع انگیزه نامه های موجود به منظور ارائه به دانشگاه مقصد نوشته می شود تا به دانشگاه کمک کند که اطلاعات مورد نیاز را درباره شخصی که درخواست اپلای کرده است به دست آورد تا بتواند به تصمیمی که درباره وی می گیرد کمک کند. انگیزه نامه یا SOP دربر گیرنده مطالبی چون اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، حوزه های مورد علاقه او، انگیزه وی از مهاجرت تحصیلی و اهداف وی در آینده و موارد این چنینی می باشد که این اطلاعات کمک به شناخت فرد می شود.

شخصی سازی در SOP

تهیه انگیزه نامه تحصیلی نیازمند دانستن اطلاعات و قوانین مورد نیاز می باشد که به شما در انجام آن به درست ترین شکل ممکن کمک کند. در کنار رعایت قوانینی که برای نوشتن انگیزه نامه وجود دارند لازم است شما از خلاقیت خود نیز استفاده کنید تا بتوانید خود را به مسئولین دانشگاه که موظف به بررسی انگیزه نامه شما هستند به بهترین شکل توصیف کنید و آن ها را متقاعد کنید که درخواست شما را برای اپلای بپذیرند تا بتوانید مهاجرت تحصیلی خود را انجام دهید یا حتی بورسیه تحصیلی دریافت کنید.

استاندارد های نوشتن SOP

به منظور نوشتن انگیزه نامه نیاز است استاندارد های تعیین شده را بدانید و بر اساس آن استاندارد ها و قوانین حرکت کنید. این استاندارد ها و چهارچوب های انگیزه نامه تحصیلی توسط دانشگاه تعیین می شوند و ممکن است قوانین تعیین شده در هر دانشگاه با یکدیگر متفاوت باشد. اما در حالت کلی شما لازم است در انگیزه نامه خود به موارد اشاره شده در زیر بپردازید:

انواع بورسیه تحصیلی
انواع بورسیه تحصیلی در واقع یک حمایت مالی و رفاهی است که توسط دانشگاه مقصد به ارائه می‌ شود تا او را در طول دوره تحصیلی تحت پوشش خود قرار دهد.
  • معرفی کامل خود
  • ارائه سوابق تحصیلی و تجربیاتی که در دوران تحصیل کسب نموده اید.
  • سوابق کاری که در زمینه رشته تحصیلی مورد نظر دارید.
  • دستاورد ها و مهارت‌ های فردی کسب شده تا اکنون
  • دیدگاه و هدف شما نسبت به آینده ی تحصیل و کار خود

چگونه انگیزه نامه تحصیلی بنویسم؟

از آن جایی که انگیزه نامه تحصیلی بسیار در مسیر دریافت پذیرش تحصیلی مهم است باید برای نوشتن آن دقت بسیاری به خرج دهید تا بتوانید نتیجه مطلوب را دریافت نمائید. متن انگیزه نامه لازم است جذابیت داشته باشد و خواننده را برای ادامه مطالعه ترغیب کند. همچنین دقت کنید که لحنی که برای نوشتن انگیزه نامه خود استفاده می کنید. خیلی خودمانی نباشد که می تواند سبب رد شدن درخواست اپلاس شما شود.

یک مورد که باید به ان دقت کنید این است که از کپی کردن و تغییر دادن انگیزه نامه تحصیلی دیگران بپرهیزید. زیرا انگیزه نامه تکراری از دلایل عدم پذیرش درخواست تحصیل می تواند باشد. و دلیل آن نیز این است که آنگونه که لازم است نمی توانید خود را به صورت صادقانه به مسئولین معرفی نمائید.

منسجم بودن متن بسیار مهم است. شما لازم است. قبل از پرداختن به نوشتن آن به مطالبی که می خواهید بنویسید فکر کنید و مطالب را بررسی کنید و پس از به نتیجه رسیدن به نوشتن بپردازید. دقت داشته باشید که متن شما نه خیلی رسمی باشد و نه خیلی خودمانی و راحت.

از داشتن اشکالات نگارشی و همچنین دستور زبانی بپرهیزید. پس از نوشتن کامل انگیزه نامه بازبینی و ویرایش را فراموش نکنید.

مطالبی چون نوع فونت، فرمت و ساختار متن SOP را از سایت دانشگاه جمع آوری کنید. و با به کار گیری این موارد نامه خود را بنویسید.

متن نامه SOP لازم است در حدود 800 الی 1000 کلمه باشد. گاهی ممکن است تعداد 1200 کلمه نیز مورد قبول باشد. ولی این مقدار ماکزیمم حد مجاز است که نباید از آن بیشتر بنویسید.

پاراگراف آخر نامه خود را به عنوان پاراگرافی مهم برای جمع بندی در نظر بگیرید. و به این بخش اینگونه نگاه کنید که این بخش مهم ترین بخش برای افسر و یا مسئول دانشگاه مورد نظر است و می تواند در رای نهایی تاثیر گذار باشد.

در صورتی که برای تاثیرگذاری بیشتر اطلاعات نا درست را وارد کنید. بدن شک متن انگیزه نامه شما رد می شود. علاوه بر پذیرفته نشدن درخواست اپلای، نام شما در مفرست لیست سیاه قرار خواهد گرفت. و این مورد سبب می شود که دیگر نتوانید برای اپلای در دیگر دانشگاه ها اقدام کنید.

در نوشتن انگیزه نامه از افراد متخصص و با تجربه کمک بگیرید.

از آن جایی که نوشتن این متن بسیار مهم است. توصیه ای که به شما می کنیم این است. که برای انجام انگیزه نامه تحصیلی از افرادی که در این زمینه اطلاعات کافی دارند. کمک بگیرید تا با توجه به تجربیات آن ها از انجام هرگونه اشتباه دوری کنید و بتوانید نتیجه مطلوب را به دست آورید. مجموعه بابک ایمیگریشن ارائه دهنده انواع مشاوره های مورد نیاز در حوزه مهاجرت می باشد. شما عزیزان می توانید جهت نوشتن انگیزه نامه تحصیلی خود با مشاوران و متخصصین ما تماس بگیرید و این کار را به ما بسپارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *