آزمون GRE

آزمون GRE یکی از آزمون های معتبر بین المللی است که دانشجو های تحصیلات تکمیلی علاقمند به ادامه تحصیل در برخی از دانشگاه های آمریکا و کانادا ...


در صورتی که به فکر تحصیل در کشور هایی مثل آمریکا و کانادا هستید ممکن است در زمان بررسی مدارک مورد نیاز دانشگاه های این کشور ها با آیتم آزمون GRE در میان مدارک مورد نیاز مواجه شوید. در حالت کلی آزمون GRE یکی از آزمون های معتبر بین المللی است که دانشجو های تحصیلات تکمیلی علاقمند به ادامه تحصیل در برخی از دانشگاه های آمریکا و کانادا در آن شرکت می کنند. این آزمون دارای بخش های مختلفی است که لازم است قبل از شرکت در آن، از آن بخش ها مطلع باشید که در این قسمت از سایت بابک ایمیگریشن فعال در حوزه مهاجرت و اقامت آمریکا و دیگر کشور های جهان به بررسی آن می پردازیم.

آزمون GRE چیست؟

آزمون GRE یا Graduate Record Examination یکی از موارد مورد نیاز برای اخذ پذیرش در بیشتر دانشگاه های کشور های آمریکا و کانادا است. این امتحان یک آزمون استانداردی است که 5 سال اعتبار دارد و به منظور ارزیابی دانشجویان متقاضی مقاطع تحصیلات تکمیلی است که کمتر برای اخذ پذیرش دانشگاه های کشور های اروپایی نیاز است و اغلب موارد این آیتم در دانشگاه های آمریکایی و کانادایی مورد نیاز می باشد. این آزمون را می توان به دو شیوه گروه بندی کرد. آزمون جی آر ای جنرال و آزمون جی آر ای سابجکت. هر کدام از این آزمون ها در کنار نقطه های مشترک ، تفاوت هایی نیز دارند و هر کدام برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. کسب اطلاعات مورد نیاز درباره هر یک از این آزمون ها می تواند کمک کند که درست تر در مسیر رسیدن به مهاجرت تحصیلی خود قدم بردارید و زود تر بتوانید پذیرش را از دانشگاه مورد نظر دریافت کنید.

آزمون جی آر ای جنرال

آزمون GRE از نوع جنرال یک آزمون استاندارد شده ای است که اداره بین المللی ETS (Educational Testing Service) آن را طراحی و مدیریت می کند تا آمادگی تحصیلی کلی برای تحصیلات تکمیلی را مورد سنجش قرار دهد. از آن جایی که برخی از رشته های تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد نیازمند برخی از آزمون ها و معیار های کلی هستند تا به فرد متقاضی، پذیرش تحصیل در دانشگاه را اهدا کنند بلکه لازم است مهارت های نگارش تحلیلی یا Analytical Writing Assessment ، لغت و درک مطلب Verbal Reasoning و مهارت استدلال ریاضی یا Quantitative Reasoning نیز مورد سنجش قرار گیرند. زمان برگزاری آزمون GRE جنرال اینگونه است که می توانید هر ماه نسبت به شرکت در آن اقدام کنید که این مورد یکی از نقاط قوت این ارزیابی است که این امکان را می دهد با خیالی راحت نسبت به آماده سازی خود برای این ازریابی اقدام کنید و بهترین زمان را با توجه به شرایط خود انتخاب نمائید.

آزمون آیلتس (IELTS)
أزمون آیلتس (IELTS): یکی از معتبر ترین آزمون‌ های بین المللی زبان انگلیسی است و به دو شکل دانشگاهی (Academic) و عمومی (General) برگزار میشود

آزمون جی آر ای سابجکت

گونه دیگر آزمون GRE، به بررسی میزان تسلط فرد به دانش زبانی مفاهیم آکادمیک می پردازد و تفاوتی که با آزمون GRE جنرال دارد شیوه برگزاری این امتحان است که بر خلاف آزمون GRE General که به دو صورت آزمون حضوری و آنلاین برگزار می شود، این آزمون تنها به صورت حصوری و کاغذی است که در مراکز معتبر برگزار می شود. برای اخذ پذیرش در رشته های مختلف شما نیاز دارید که مدرک آزمون GRE که دارای حد نصاب نمره است دارا باشید. رشته هایی که به مدرک آزمون GRE نیاز دارند مواردی همچون زیست شناسی، ادبیات انگلیسی، ریاضیات، شیمی، روانشناسی و فیزیک و … هستند. در خصوص نمره این آزمون اینگونه می توان گفت که از نمره 200 الی 990 می باشد که به اندازه 10 تایی تغییر می کند. زمان برگزاری این آزمون در مقایسه با GRE general متفاوت است به این صورت که تنها در ماه های سپتامبر، اکتبر و آپریل برگزار می شود و غیر از این ماه ها امکان برگزاری و شرکت در آزمون را ندارید.

آزمون GRE در ایران چگونه برگزار می شود ؟

به جهت وجود برخی از موارد ممکن است سوال برای شما نیز پیش بیاید که آیا آزمون GRE در ایران نیز برگزار می شود یا باید در آزمون آنلایل آن شرکت کنیم. خوشبختانه این آزمون امکان برگزاری حضوری در ایران را دارا می باشد و به منظور ثبت نام لازم است ابتدا به سایت سنجش به آدرس https://ets.sanjesh.org/ مراجعه نمائید و موارد موجود در آن سایت را فراهم آورید و نسبت به تکمیل اطلاعات مورد نیاز اقدام کنید. اطلاعاتی که در این سایت برای ثبت نام آزمون GRE از شما خواهند پرسید شامل مواردی چون مشخصات فردی، انتخاب نوع آزمون، تاریخ آزمون، مرکز مجری آزمون و شماره حساب بانکی خود شخص می باشد. پس از پر کردن این موارد شما لازم است نسبت به پرداخت هزینه آن نیز اقدام کرده که این هزینه به حساب مرکزی که آزمون را برگزار خواهند کرد واریز می شود. در سایت سنجش شما عزیزان می توانید مراکز دارای اعتبار برگزاری آزمون GRE نوشته شده است که آن ها در حال حاضر، موسسه آریو گفتمان فردا و موسسه آموزش عالی آزاد گفتمان ایران زمین می باشند. بعد از اینکه ثبت نام انجام شد یک ایمیل تائید از ETS دریافت خواهید کرد همچنین یک پیامک نیز سازمان سنجش برای شما می فرستد که شما موفق به ثبت نام شده اید و مراحل را به درستی طی نموده اید.

منابع امتحان جی آر ای

داشتن منبعی که بتواند متقاضی های آزمون را به درستی راهنمائی کند برای هر آزمونی لازم است. در آزمون GRE نیز این موضوع اهمیت دارد و باید منابع امتحان جی آر ای درستی تهیه کنید تا بتوانید هر چه سریع تر نمره مورد نیاز را دریافت کنید. منابع مختلفی هستند که می توانند گزینه مناسبی برای آماده سازی جهت شرکت در آزمون باشند که در ادامه تعدادی از آن ها را به صورت لیست برای شما ارائه می دهیم.

تحصیل در آمریکا
تحصیل در آمریکا: کشور آمریکا به جهت داشتن دانشگاه ها و موسسات برتر در سطوح مختلف در رشته های مختلف از گزینه های مناسب برای تحصیل می باشد
 • The Official Guide to the GRE Revised General Test
 • Essential Words for the GRE
 • GRE Analytical Writing: Solutions to the Real Essay Topics
 • Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
 • GRE Math Prep Course
 • ۵ Lb. Book of GRE Practice Problems
 • GRE Prep by Magoosh
 • Manhattan GMAT Set of 8 Strategy Guides, Fourth Edition
 • Algebra GRE Strategy Guide
 • GRE Geometry
 • ۵۰۰ GRE Math Flash Cards
 • GRE Number Properties
 • Manhattan GRE Set of 8 Strategy Guides, 2nd Edition
 • GRE Quantitative Comparisons & Data Interpretation

هزینه آزمون جی آر ای چقدر است؟

میزان هزینه مورد نیاز برای شرکت در آزمون GRE یکی از موارد مشترک موجود آزمون های جنرال و سابجکت می باشد به عبارتی ساده تر هر دو مبلغ مشابهی را برای شرکت کنندگتن در نظر گرفته اند. مبلغ مورد نیاز برای شرکت کنندگان 150 دلار می باشد که با ورود به سامانه سنجش مبلغ ریالی را پرداخت می کنید پس نسبت به چگونگی پرداخت مبلغ نگرانی پیش نمی آید. گاهی پیش می آید که نیاز به تغییر زمان آزمون پیدا کنید، در این صورت مبلغ 50 دلار از فرد متقاضی اخذ می شود و همینطور در صورتی که نسبت به تغییر محل آزمون نیز اقدام کنید، به حق آزمون شما 50 دلار نیز افزوده می شود و سپس فرایند انتقال صورت می گیرد. در صورت انصراف از آزمون به هر علتی امکان باز پس گیری تمامی مبلغ پرداختی وجود ندارد بلکه تنها 75 دلار یعنی نصف مبلغ به شخص پرداخت خواهد شد که به حساب ETS فرد واریز می شود. البته در کشور ایران مبلغ استرداد شده به حساب موسسه و سپس به حساب فرد واریز می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *